Psychologia kliniczna vs Społeczna - co sądzicie ?

Ankiety, prace magisterskie, pomoc w realizacji prac badawczych, zapytania i wszystko to, co związane jest ze studiowaniem psychologii.
Dany
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2012, o 22:20

23 lut 2012, o 21:59

Witam jestem tu nowy więc z góry dziękuje za wyrozumiałość ;)Mam mały dylemat w związku z wyborem specjalizacji, właściwie rozważam 2 możliwości Psychologia Kliniczna i Psychologia Społeczna, co sądzicie o tych kierunkach, jakie są perspektywy zawodowe w obu przypadkach, który kierunek jest lepszy ?
Awatar użytkownika
kacper
.
Posty: 1104
Rejestracja: 9 paź 2011, o 23:12

24 lut 2012, o 10:38

A co chcesz robić w przyszłości? Po co studiujesz psychologię?
Dany
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2012, o 22:20

25 lut 2012, o 11:28

Osobiście uważam że psychologia kliniczna będzie lepszym rozwiązaniem przynajmniej jeśli chodzi o perspektywy zawodowe, ale mogę się mylić więc liczę na kompetencje ludzi którzy posiadają jakieś doświadczenie w tych obszarach specjalizacji. ;)

Z mojego punktu widzenia wygląda to tak że "społeczniak" zajmuje się ogólnie funkcją jednostki względem społeczeństwa w jakim ona żyje aczkolwiek ogranicza się to głównie do doradztwa zawodowego, marketingu, hr-u, aktywizacji bezrobotnych, doradztwa biznesowego z kolei "klinicysta" bada zaburzenia funkcjonowania osobowości na poziomie indywidualnych problemów egzystencjalnych pacjenta chociaż mam nieodparte wrażenie że więcej w tym psychiatrii niż psychologii. :?
Awatar użytkownika
Hedwig
Posty: 42
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:03

25 lut 2012, o 11:42

Oczywiście masz rację w kwestii podstawowego rozróżnienia pomiędzy psychologią społeczną i kliniczną w kontekście tego, czym obie "gałęzie" się zajmują. W kontekście ścieżki zawodowej polecam szersze spojrzenie przede wszystkim dlatego, że w czasach dużej konkurencji na rynku stopień magistra to dopiero początek edukacji.

Proponuję Ci przyjrzenie się psychologii klinicznej jako specjalizacji, po której rozpoczyna się kształcenie w szkole terapeutycznej, ponieważ istnieje zasadnicza różnica pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą.;)

Myślę też, że ważne jest żebyś wybrał taką specjalizację, jaką "czujesz", bo najgorzej jest robić coś, czego się nie lubi lub co nie jest zgodne z Tobą.

Pozdrawiam:)
Cuddy: I don't want you to change. I know you're screwed up. I know you are always going to be screwed up. But you're the most incredible man I've ever known. You are always going to be the most incredible man I have ever known. So, unless you're breaking up with me, I am going home now.
Dany
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2012, o 22:20

26 lut 2012, o 11:32

Czyli sam dyplom po 5 latach kształcenia nic mi nie daje ? hmm w takim razie dużo pracy przede mną :? , szczerze mówiąc póki co nie jestem do końca ukierunkowany na konkretną ścieżkę przyszłej "kariery" zawodowej, zanim podejmę jakieś kroki chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie.


- możesz powiedzieć coś więcej odnośnie dalszej specjalizacji w psychologii klinicznej ? dajmy na to że chciałbym zostać psychologiem sądowym, jak wygląda i ile trwa proces kształcenia w tym kierunku po studiach magisterskich ? jakie wymagania trzeba spełnić ?


Dziękuje i Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Daria
Administrator
Posty: 752
Rejestracja: 21 maja 2011, o 21:52
Kontakt:

17 mar 2012, o 00:03

Witaj,

Psychologiem sądowym możesz zostać bez kończenia szkoły terapeutycznej. Jest to specjalizacja, która potocznie kojarzy się ze sporządzaniem profili psychologicznych itp., jednak w praktyce jest to praca polegająca również, a może głównie na sporządzaniu opinii psychologicznych w różnego rodzaju sprawach i postępowaniach, orzekaniu o poczytalności sprawcy, czy współpracy z policją. Jedną z gałęzi pracy psychologa sądowego jest również współpraca z więzieniami.

Ścieżka kształcenia wygląda w przybliżeniu w następujący sposób:

studia magisterskie na kierunku psychologia -> studia podyplomowe z psychologi sądowej lub specjalizacja.

Warto poszukać w ofertach różnych uczelni.

Jeżeli chodzi o wartość dyplomu, to dziś tytuł magistra psychologii jest pewnego rodzaju wstępem do dalszego kształcenia. Chcąc być konkurencyjnym na rynku, trzeba prawdopodobnie przyjąć taką postawę.:)

Dobrze, że pytasz i jeszcze lepiej, że możesz uzyskać interesujące Cię informacje. Przepraszam za tak późną odpowiedź.
Dany
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2012, o 22:20

26 mar 2012, o 12:45

zagłębiając się w temat ostatnio natrafiłem na ciekawą notkę odnośnie dalszej specjalizacji w psychologii klinicznej

http://www.podyplomowe.pl/studia-podypl ... klinicznej

"na podstawie § 13 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 173 z 2002 r., poz. 1419 ) o rozpoczęcie specjalizacji mogą się również ubiegać osoby nie posiadające tytułu zawodowego magistra psychologii."

czy to znaczy, że o przyjęcie na wspomniana wyżej specjalizacje mogą się także starać absolwenci np. socjologii, albo zarządzania ?


zresztą w przypadku studiów podyplomowych sytuacja wygląda podobnie

http://www.podyplomowe.pl/studia-podypl ... w-praktyce


w takim razie nasuwa się pytanie czy trzeba kończyć studia psychologiczne żeby zostać psychologiem ? ;)

dziękuje i pozdrawiam
Dany
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2012, o 22:20

9 lip 2012, o 17:46

Może i się powtarzam ale zapytam jeszcze o jedną sprawę mianowicie, moja koleżanka wybiera się właśnie na studia magisterskie z pedagogiki. I tutaj kwestia sporna bo ona twierdzi że po pedagogice można prowadzić terapie grupową i nabija się ze mnie że psychologia trwa 5 lat a ona może być "psychologiem" po magisterce z pedagogiki mimo że wcześniej studiowała filozofie. I właściwie nie możemy dojść do porozumienia bo z tego co przeglądam oferty to rzeczywiście niektóre uczelnie np SWPS oferuje coś takiego jak "Interwencje w zaburzeniach zachowania dzieci i młodzieży w świetle różnych koncepcji terapeutycznych" albo "Pomoc psychologiczna i interwencje systemowe w rodzinie" min. dla absolwentów pedagogiki. To jest mniej więcej w kontekście wcześniejszej rozmowy "czy trzeba kończyć psychologie żeby być psychologiem" podesłałem jej link załączony wcześniej od admina mimo to ona twierdzi że z tego nic nie wynika bo niema instytucji regulujących w kwestii wykonywania zawodu, w takiej sytuacji trudno mi się z nią nie zgodzić ciekawi mnie co wy osobiście o tym sądzicie ?


Pozdrawiam Dany.
ODPOWIEDZ