psychologia, czy szkoła psychoterapii?

Ankiety, prace magisterskie, pomoc w realizacji prac badawczych, zapytania i wszystko to, co związane jest ze studiowaniem psychologii.
Awatar użytkownika
Daria
Administrator
Kontakt:

21 lis 2014, o 15:08

Na to pytanie mogę odpowiedzieć jedynie tak: Wśród ponad 400 psychologów zrzeszonych w APA 90% dokonuje na co dzień jakiejś formy diagnozy.

Są różne rodzaje diagnozy psychologicznej.
tromba

21 lis 2014, o 15:41

chociaż coś

dziękuję za wszystkie odpowiedzi :dzieki
Awatar użytkownika
Daria
Administrator
Kontakt:

21 lis 2014, o 15:46

Nie ma sprawy. Jeśli diagnoza jest dla Ciebie ważna, poczytaj o jej rodzajach, rodzajach narzędzi diagnostycznych, badaniach i rodzajach oświadczeń/opinii psychologicznych - diagnoz.
tromba

21 lis 2014, o 16:25

Przepraszam ale zaczęłam się doszukiwać drugiego dna w tym, że podkreślasz "poczytaj sobie". Czy sugerujesz przez to może, że psycholog bez specjalizacji i dodatkowych kursów może tworzyć tylko określone, ograniczone rodzaje diagnoz?
Awatar użytkownika
kacper
.

21 lis 2014, o 16:44

Ja dopowiem jeszcze, ze będąc psychologiem możesz kupić testy, a skoro możesz kupić, to masz prawo z nich korzystać, a skoro możesz z nich korzystać...
Zadajesz bardzo dokładne pytania, na które nie ma dokładnej odpowiedzi.Cały problem polega na tym, że nie ma ustawy o zawodzie psychologa. Jedne szpitale zatrudniają psychologa, inne psychologa z certyfikatem (cokolwiek to znaczy)...
tromba

21 lis 2014, o 20:20

Kaper mi się wydaje, że mimo wszystko te pytania nie są jakieś dokładne, ja chce się upewnić, dowiedzieć o kwestiach, które psycholodzy po prostu powinni znać. Fakt problemem jest "martwa" ustawa ale to nie znaczy, że na studiach nie uczą co dokładnie można, a czego nie - tzn mam nadzieję, że uczą ;) z tym, że wolałabym to wiedzieć zawczasu, bo to jednak nie będą studia stacjonarne za free, nie będą to też moje pierwsze studia, także tylko i wyłącznie dla papieru bym tego nie robiła (jeśli się oczywiście zdecyduje) ;) Jeśli się zdecyduje, to prędzej zrobię to dla możliwości jakie da mi ten zawód

Problem (prócz braku ustawy) jest jeszcze jeden, nie ma też w Polsce oficjalnie takiego zawodu jak psychoterapeuta... czyli oficjalnie za psychoterapeutę może się podać każdy - nawet ja, która zrealizowała raptem 50h zajęć z psychoterapii w toku studiów - to żart, bo oczywiście psychoterapii prowadzić nie będę z takimi "umiejętnościami" ;) ale taka jest jednocześnie prawda

Nie mniej jednak mam wrażenie, że ukończenie studiów z zakresu psychologii, czy otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty daje jakieś realne dalsze możliwości z tym związane - i o nie mi właśnie chodzi ;)
Awatar użytkownika
kacper
.

21 lis 2014, o 22:26

Daje możliwości... O jakim certyfikacie mówisz? Dyplomie ukończenia szkoły, certyfikacie PTP?
Mam wrażenie, że patrzysz na zawód psychologa i psychoterapeuty jak na np. lekarza, architekta, adwokata... Pamiętaj, że wszystko co jest związane z psychologią i psychoterapią w PL jest "na krzywy ryj".

Najlepiej rób wszystko żeby osiągnąć, obiektywnie, najwyższy poziom zawodowy, a rynek to doceni i zweryfikuje. ;) Tu trzeba powiedzieć, że nie każdy psycholog, psychoterapeuta daje radę. Trzeba mieć "dar", a szkoły nie weryfikują tego. Dają dyplom każdemu, kto ukończy... I płaci.
tromba

21 lis 2014, o 22:47

o certyfikacie psychoterapeuty... i oczywiście, że patrzę na ten zawód jak na każdy inny, bo po pierwsze zawód ma dać realne możliwości aby móc coś później robić, a nie szczycić się tym, że ma się zawód, po drugie za tymi możliwościami wykonywania czynności zawodowych powinny iść też pieniądze - nawet jeśli po jakimś czasie, to niestety jest to konieczne, bo nie robi się kolejnego papierka dla papierka. Oczywiście bardzo ważne jest dla mnie, że będę w stanie lepiej zająć się swoimi pacjentami, ale i tak zawód zostanie zawsze zawodem ja potrzebuje realnych możliwości wykonywania czynności, a nie samego zawodu
kacper pisze:Dają dyplom każdemu, kto ukończy... I płaci.
to te wyższe szkoły "krzaków i telewizora" ;) tak robią - chociaż też nie wszystkie, bo osobiście znam osoby studiujące w takich szkołach, płacące i kończące zaliczeniami warunkowymi także to raczej już stereotypowe myślenie coraz częściej - co nie oznacza, nie ma takich miejsc, bo pewnie są miejsca, w których faktycznie płaci się, nie chodzi na zajęcia i kończy się z wyróżnieniem ;) Zresztą moje doświadczenie ze studiami mówi mi, że gdziekolwiek człowiek nie studiuje to musiałby się bardzo postarać aby nie zdać, albo naprawdę bardzo ale to bardzo nie nadawać - do tego co ma robić ;) - to z kolei jest szczególnie widocznie jak ktoś idzie na studia bez żadnej motywacji i zainteresowania dziedziną, tacy najczęściej odpadają inni się jakoś "kulają" ;)
ODPOWIEDZ