Problem z pracą pisemną.

Ankiety, prace magisterskie, pomoc w realizacji prac badawczych, zapytania i wszystko to, co związane jest ze studiowaniem psychologii.
JeyKonkiel
Posty: 2
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:20

4 lis 2013, o 20:36

Witam!

Bardzo zależy mi na dobrych notach w przypadku tej pracy, a boje się, że mój wywód pójdzie w kierunku ograniczającym moją wypowiedź.

Temat: "Znaczenie teorii osobowości w poznawaniu indywidualności danego człowieka."

Notka od prowadzącego zajęcia:(proszę przedstawić kilka wybranych teorii osobowości i rozważyć ich znaczenie w kontekście podanego problemu).

Macie może pomysły na ujęcie tematu? Odnosić się do jednego, czy może paru przypadków? Moglibyście polecić jakąś literaturę? Bardzo przydatne byłyby !anglojęzyczne! artykuły.

Nie chodzi mi o napisanie za mnie pracy. Poszukuję koncepcji, która zapoczątkowałaby idee. Co do literatury, artykułów to może coś wam się skojarzy na pierwszy rzut oka.

Pozdrawiam!

Kuba :)
Awatar użytkownika
Daria
Administrator
Posty: 752
Rejestracja: 21 maja 2011, o 21:52
Kontakt:

5 lis 2013, o 09:23

Chciałabym na początek zapytać, co dla prowadzącego znaczy stwierdzenie "własne teorie osobowości".
JeyKonkiel
Posty: 2
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:20

5 lis 2013, o 18:19

Nie do końca rozumiem Pani pytanie... Wykładowcy chodziło o "wybrane teorie osobowości". Wpadłem na pewien interesujący mnie pomysł. Mianowicie przypadek człowieka uzależnionego od narkotyków. Spojrzałbym na indywidualne cechy tego uzależnienia przez pryzmat teorii psychoanalizy, behawioralnej i humanistycznej, oceniając ich znaczenie, wpływ na holistyczny obraz. Pytanie: czy to nie będzie błąd? Uzależnienie jest mocno fizyczne. Czy to pasuje do tematu pracy? Czy to ma związek z psychologią osobowości?
Awatar użytkownika
Daria
Administrator
Posty: 752
Rejestracja: 21 maja 2011, o 21:52
Kontakt:

6 lis 2013, o 00:56

Być może źle przeczytałam. Przepraszam za zamieszanie.:)

Po pierwsze, psychologia osobowości bywa szalenie ciekawa. Warto jest zestawiać różniące się od siebie teorie (np. psychoanaliza, poznawcze teorie - np. Markus) i twardy skinnerowski behawioryzm. Doskonale pokazują balans pomiędzy tym, co wrodzone, a co nabyte. Może Pan spróbować dołączyć do tego społeczną teorię uczenia się Bandury, która doskonale pokazuje wpływ modeli.

Łączenie teorii osobowości z omawianiem uzależnienia jest dość trudne, bo etiologia uzależnienia zakłada, że istnieją czynniki osobowościowe, fizjologiczne i społeczne. "Obstawione" więc są wszystkie obszary.

Jest taka książka Piotra Olesia "O osobowości prawie wszystko". Są tam "studia przypadków". Polecam wybranie jednego i omówienie go przez pryzmat wspomnianych przeze mnie wcześniej teorii osobowości.
Awatar użytkownika
Agnieszka Dzieduszycka
Specjalista
Posty: 287
Rejestracja: 17 paź 2011, o 11:43
Lokalizacja: Warszawa

7 lis 2013, o 15:13

Witaj
Polecam podręcznik Psychologia osobowości L.A.Pervina.
Jeśli dobrze rozumiem zadanie to chodzi o wykazanie, że rozumiemy jak w różnych nurtach myśli psychologicznej patrzy się na wybrane zjawisko. Np fobie.
ODPOWIEDZ