Tryptofan i inozytol-czyli odpowiednia suplementacja w czasie choroby psychicznej.

Zapraszamy do publikowania artykułów o tematyce psychologicznej, pisanych osobiście jak i tych znalezionych w sieci.
Awatar użytkownika
Rocksett
Przyjaciel Forum
Posty: 308
Rejestracja: 12 paź 2017, o 22:24

2 wrz 2018, o 11:00

Witajcie forumowicze. Dzisiaj dowiecie się jak możecie wspomóc leczenie psychiatryczne i nie tylko. Podzielę się z wami informacją o dwóch składnikach, których bardzo często brakuje w naszym organiźmie, a są często przyczyną powstawania nerwicy, depresji czy nawet schizofrenii. Na pierwszy ogień pójdzie tryptofan. Być może wielu z was nie słyszało o tym. Psychiatrzy też nie specjalnie kwapią się by o tym wspominać. A to poważny błąd gdyż niedobory tych dwóch składników mogą być przyczyną chorób psychicznych, gdyż biorą czynny udział w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a tym samym niedobór powoduje znaczną wrażliwość na stres. Co to jest tryptofan? Internet dostarcza nam wielu informacji na temat tego składnika. Przede wszystkim jest to aminokwas, który biologicznie nie występuje w naszym organiźmie, tzn. Nasz organizm sam go nie wytwarza. Szkoda bo jest on niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. Do najważniejszych objawów niedoboru tego składnika możemy zaliczyć:
-spadek nastroju w związku z niedoborem serotoniny w organiźmie czyli hormonu szczęścia
-zaburzenia kompulsywne, agresja
-lęki, zaburzenia lękowe
-ryzyko depresji
Gdzie możemy znaleźć tryptofan? Przede wszystkim w mięsach i rybach ale również w nabiale i roślinach strączkowych. Oprócz właściwości poprawiających nastrój, tryptofan pomaga w przemianie materii i odchudzaniu. W przypadku niskiego poziomu hormonu szczęścia w organiźmie, często sięgamy po węglowodany np. Po czekoladę, żeby polepszyć nastrój. Tryptofan powoduje, że spożywamy mniej węglowodanów. Ułatwia także ich przemianę materii. Ze względu na dość wszechobecną obróbkę żywności, coraz mniej dostarczamy tryptofanu do organizmu. Dlatego nikomu nie zaszkodzi suplementacja tym związkiem. Podobnie do tryptofanu również inozytol jest składnikiem wpływającym na naszą psychikę. Inozytol czyli inaczej witamina B8 to witamina z grupy B wpływająca na naszą gospodarkę hormonalną ale również wspiera układ nerwowy. Suplementacje tą witaminą stosuje się w leczeniu zespołu policystycznych jajników, w cukrzycy ale również schizofrenii i depresji, dzięki syntezie TSH, insuliny oraz gonadoliberyny. Witaminę możemy znaleźć w warzywach, owocach i mleku. Jeśli jesteś kobietą i w Twoim organiźmie rzadko zachodzi owulacja albo np. Pojawiają się włosy w nieodpowiednich miejscach ciała, zmienia się budkwa ciała z powodu za wysokiego stężenia testosteronu w organiźmie to może oznaczać niedobory inozytolu. Również pojawienie się schizofrenii może być powodem braku inozytolu. Istotną kwestią o jakiej nie wolno zapomnieć jest świetne współgranie tryptofanu i inozytolu z lekami antydepresyjnymi. Jeśli ktoś z was zażywa leki wychwytu zwrotnego serotoniny to zażywanie tych składników doskonale wspomaga ich pracę. Co ma wychwycić nasz lek jeśli w organiźmie nie ma hormonów szczęścia? W takiej sytuacji zażywanie leków antydepresyjnych nie pomoże dopóki nie zaczniemy brać tryptofanu i inozytolu. Jeśli jesteście ciekawi możecie poczytać więcej na ten tenat m. in tutaj:

http://m.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/dom ... 44618.html
http://m.poradnikzdrowie.pl/zywienie/za ... 43833.html

Polecam z całego serca. Sama niedawmo odkryłam to i zażywam suplementy z tymi związkami i już zauważam, że zdecydowanie lepiej radzę sobie ze stresem. Pozdrawiam was i życzę powodzenia. Nie załamujcie się ;)
"Życie jest samotną przeprawą przez rzekę. Problem polega na tym, że nie każdy umie pływać."
Aldona Różanek
ODPOWIEDZ