Manipulacja mediów/psychologia dyskusji politycznych

Otwarta i teoretyczna dyskusja na temat psychologii jako nauki. Między innymi zagadnienia z psychologii społecznej, psychologii klinicznej i psychologii w sporcie.
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

14 sie 2016, o 16:57

KRYSTIAN pisze: Czy zastanawiałeś się nad tym jak słaba musi być argumentacja polityków dotycząca ich ideologii i doktryn politycznych skoro używają manipulacji ? Czy nie zastanawiałeś się właśnie nad słabością polityków którzy nie potrafią przekonać o ich słuszności ?
Korzystają z mediów przede wszystkim dlatego, żeby powiększyć obszar swojej działalności ! Media i internet są najszybszą drogą przekazu informacji , wydarzeń... Więc uciekają się do czwartej władzy :-)
KRYSTIAN pisze:Ludzie wybierają z tego co mają do wyboru, a wybierają jak najmniejsze zło które później urasta do niebagatelnych rozmiarów i to wszystko dzieje się w świetle demokratycznego ustroju politycznego naszego kraju po to by nie mieć sobie - chodzi o samych polityków - nic do zarzucenia w świetle źle zbudowanej demokracji.
"Niech rzuci pierwszy ten, kto jest bez grzechu.." ...wszyscy spuścili głowy i odeszli...
Nie ukrywajmy , nikt z nas nie jest sprawiedliwy, czysty i szczery jak łza ! Można nasz ukochany kraj porównać do innych krajów . Można polskim politykom wiele zarzuć , ale wielu obywateli innych krajów mają zdecydowanie trudniej ...
KRYSTIAN pisze: Wszystko ma swój początek i koniec. Ta farsa nie może trwać długo. Nasze społeczeństwo jest statystycznie wyżej wykształcone i świadome wszystkich tych technik manipulacyjnych które mają miejsce chociażby w medialnych wypowiedziach polityków. Moje pytanie : po co ? Dla pieniędzy ? Dla władzy ? Dla uzyskania uznania, spełnienia swej chorej ambicji wobec której politycy nie patrzą na swoje realne predyspozycje ? - to chore.
Oczywiście, że widoczna jest zmiana w naszym społeczeństwie, większa jest świadomość tego, co dzieje się w naszym kraju i Rządzie polskim, ale też Społeczeństwo polskie uczy się walczyć o swoje prawa, a w tym często pomagają media ! "Państwo w państwie", "Uwaga","Sprawa dla reportera" czy inne programy telewizyjne! Dzięki mediom!
Nie jest to chore, co wyżej opisałeś , ale taka kolej rzeczy, takie są następstwa 21 wieku i niewątpliwie będzie to się rozszerzało na większą skalę ! Takie są niestety wartości ,które ludzie wybierają i za którymi podążają !
Bogdan

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

26 gru 2016, o 20:57

Niektórym trudno jest się dostosować do tworzonej przez polityków rzeczywistości, którzy zmieniają ją za pomocą manipulacji zakrojonej niekiedy na skalę krajową. Ich nieuczciwość o powtarzanie klasycznych błędów z przeszłości nie jest czymś z goła chlubnym i nie jest to coś na miarę 21 wieku. Jeżeli nazywasz umiejętność manipulacji - wartością, to widać, że musisz popracować nad pojęciem wartości w etycznym jego znaczeniu. Wiem i jestem świadom, że w prawie każdej współczesnej profesji etyka jest umieszczona tylko w sferze teorii ale czasem warto dla dobra ogółu, dla dobra naszej wspólnej przyszłości zrezygnować z żądz posiadania naszych polskich polityków i dążenia pod przykrywką tylko dobra dla naszego kraju do po chłopsku mówiąc : kręcenia swoich ukrytych interesów.
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

26 gru 2016, o 22:23

No, Krystianie, znowu możemy podyskutować na neutralne tematy ! Nie będę się doszukiwał, ale będe opierać się na faktach !
KRYSTIAN pisze:Niektórym trudno jest się dostosować do tworzonej przez polityków rzeczywistości, którzy zmieniają ją za pomocą manipulacji zakrojonej niekiedy na skalę krajową.
Ale na ile sami odbiorcy mediów i zaangażowani w życie polityczne dają na to przyzwolenie, wręcz dyktują takimi mediami,czy postawą polityków .
Czy jacy głupi politycy taki kraj, czy raczej jaki głupi kraj tacy głupi politycy ! Większość zawsze ma przewagę , a zgodzisz się ze mną, że więcej jest odbiorców mediów aniżeli tworzących media i więcej obywateli aniżeli samych polityków!
KRYSTIAN pisze:Ich nieuczciwość o powtarzanie klasycznych błędów z przeszłości nie jest czymś z goła chlubnym i nie jest to coś na miarę 21 wieku.
Ale czy znajdziesz na to złoty środek ?
KRYSTIAN pisze:Jeżeli nazywasz umiejętność manipulacji - wartością, to widać, że musisz popracować nad pojęciem wartości w etycznym jego znaczeniu. Wiem i jestem świadom, że w prawie każdej współczesnej profesji etyka jest umieszczona tylko w sferze teorii ale czasem warto dla dobra ogółu, dla dobra naszej wspólnej przyszłości zrezygnować z żądz posiadania naszych polskich polityków i dążenia pod przykrywką tylko dobra dla naszego kraju do po chłopsku mówiąc : kręcenia swoich ukrytych interesów.
Nie nazywam to wartością , ale umiejętnością w jakimś stopniu !
A pamiętasz , jak rozmawialiśmy dzisiaj o pomaganiu ludziom i wykorzystywaniu przez nich ! Jeżeli bedziemy nazywać wszystko białym albo czarnym, to z pewnością świat i rzeczywistość jest naprawdę "szara" i beznadziejna! Oczywiście, że w stu osobom, którym pomożesz, znajdzie się kilku , którzy to wykorzystają wyłącznie swoją korzyść i podobnie jest też w świecie politycznym. Są politycy , którzy manipulują,żeby osiągnąć dla siebie korzyści lub w taki sposób angażują się w życie polityczne, nawet drogą manipulacji, przez media, zwłaszcza przez media, żeby pomóc tez innym !
Ostatnio w telewizji powiedziano :Świat polityczny jest światem specyficznym !
I tutaj z tą machiną nie zwyciężymy , wręcz nawet nie ma sensu podejmować się walki ! Podobnie z prawem, sądami, z konstytucją ! Lepiej skupmy się na tym, co możemy zmienić w naszym życiu i co ma znaczenie , ma wpływ na jakość naszego życia!
Czy ugrupowanie polityczne , które rządzi , ma więcej miejsc w sejmie i senacie , ma znaczny wpływ na nasze życie ? To , co mówią w mediach, w sejmie, czy ma to jakiś wpływ na nasze życie ?Kształtuje je ? Przecież życie polityczne to kabaret, politycy rządzą w swoim świecie , my natomiast decydujemy o naszym życiu! Nie ważne jest w tym , jakimi środkami osiągamy cel, ale najważniejszy jest cel ! Cel uświęca środki ! Dziękuję za podpowiedź , dobranoc!
Bogdan

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

27 gru 2016, o 15:26

Każdy z nas nabywa jakieś umiejętności, czy dobre czy złe, to wybór samego człowieka który jest zmuszany czasem do użycia manipulacji i jest to społecznie akceptowane. Ja natomiast zaliczam tę umiejętność do tych drugich, bez względu na to czemu miałyby służyć. Mój bunt wynika z tego, że są to na ogół manipulacje użyte do niecnych celów i nie służą naszemu społeczeństwu, przeciwnie, pogrąża je i jestem świadom, że nie ma co prawda doskonałego, jednolitego i prawdziwie prospołecznego systemu politycznego który zmusiłby społeczność polityków do uczciwości, prawdomówności i czynienia dobra w myśl jednego systemu prawnego który ustanowiłby prawa regulujące wszystkie sprawy związane z godnym życiem obywateli naszego kraju, bo to byłoby wręcz utopijne, ale czy politycy jako ludzie sprawujący w naszym kraju władzę, wiedzą jaka odpowiedzialność ciąży na ich barkach ? Czy dążą oni do tego by być co raz bliżej tego ideału, dążyć do polepszenia naszych polskich realiów ? - jak sam powiedziałeś : cel uświęca środki - Czy politycy w związku z tym mają prawo ustanawiać w naszym kraju wewnętrzne państwo bezprawia ? Niszczyć sprawiedliwość ? Niszczyć prawdziwe wartości które między innymi dzięki im tracą na znaczeniu w dzisiejszym świecie który kreują ? Co według Ciebie znaczy praworządność, niezawisłość sądów i uczciwość ( o ile taka jeszcze w pewnym stopniu istnieje ) przedstawicieli prawa którzy sprawują władzę wykonawczą w naszym chwiejącym się systemie sprawowania władzy ? Kto twoim zdaniem powinien sprawować tę władzę ?

Może moje pytania są mocno przesadzone ale czy nie zwróciłeś uwagi na to, że występujące w różnych reportażach osoby, które padły ofiarami naszego dziurawego systemu to zazwyczaj ludzie niewykształceni, nieświadomi, czasem nawet intelektualnie czy fizycznie niepełnosprawni którzy nie mają zadowalającej pozycji w naszym społeczeństwie i zapewne mieć już jej nie będą ?

Czy to wszystko twoim zdaniem świadczy o tym, że tak musi być i czy tacy ludzie muszą służyć przestrodze dla rzeszy ludzi którzy domagają się w mediach owej sprawiedliwości która już zdaje się być w naszym kraju zapomniana ?

Takich i podobnych pytań jest setki jak nie tysiące. Wątpliwości również o ile jest się człowiekiem obdarzonym sumieniem i poczuciem sprawiedliwości.
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

27 gru 2016, o 18:35

KRYSTIAN pisze:Każdy z nas nabywa jakieś umiejętności, czy dobre czy złe, to wybór samego człowieka który jest zmuszany czasem do użycia manipulacji i jest to społecznie akceptowane. Ja natomiast zaliczam tę umiejętność do tych drugich, bez względu na to czemu miałyby służyć.
Krystiane mój drogi, wiesz doskonale, że okoliczności towarzyszące przy tym wszystkim, zarówno w życiu osobistym i życiu politycznym, w świecie mediów, nie ma jasnej i oczywistej , a przede wszystkim słusznej decyzji, słusznego systemu czy to politycznego czy społecznego ustroju ! Jeszcze nikt , żadne państwo, żadny ustrój nie wymyślił takiego programu , z którego wszyscy byliby jednolicie zadowoleni ! Niestety ...I tak jest w partiach politycznych, w budżecie państwa, ażeby dać jednemu, to wpierw trzeba zabrać drugiemu !
KRYSTIAN pisze: Mój bunt wynika z tego, że są to na ogół manipulacje użyte do niecnych celów i nie służą naszemu społeczeństwu, przeciwnie, pogrąża je i jestem świadom, że nie ma co prawda doskonałego, jednolitego i prawdziwie prospołecznego systemu politycznego który zmusiłby społeczność polityków do uczciwości, prawdomówności i czynienia dobra w myśl jednego systemu prawnego który ustanowiłby prawa regulujące wszystkie sprawy związane z godnym życiem obywateli naszego kraju, bo to byłoby wręcz utopijne, ale czy politycy jako ludzie sprawujący w naszym kraju władzę, wiedzą jaka odpowiedzialność ciąży na ich barkach ? Czy dążą oni do tego by być co raz bliżej tego ideału, dążyć do polepszenia naszych polskich realiów ? - jak sam powiedziałeś : cel uświęca środki - Czy politycy w związku z tym mają prawo ustanawiać w naszym kraju wewnętrzne państwo bezprawia ? Niszczyć sprawiedliwość ? Niszczyć prawdziwe wartości które między innymi dzięki im tracą na znaczeniu w dzisiejszym świecie który kreują ?
Ale co uważasz za doskonały jednolity i prawdziwy prospołeczny system polityczny ? wiesz doskonale, że z tego, co ustanawia władza w sejmie , jedni sa zadowoleni , inni nie. Zawsze opozycja była, jest i będzie i podobnie zawsze będą ludzie narzekać . A przypominam , że istnieje solidarność między obywateli i zawsze może wybuchnąć rewolucja !
KRYSTIAN pisze: Co według Ciebie znaczy praworządność, niezawisłość sądów i uczciwość ( o ile taka jeszcze w pewnym stopniu istnieje ) przedstawicieli prawa którzy sprawują władzę wykonawczą w naszym chwiejącym się systemie sprawowania władzy ? Kto twoim zdaniem powinien sprawować tę władzę ?
To nie człowiek jest temu winny, ale system panujący w świecie , to system rządzi, to wladza rządzi, to pieniądze dyktują prawo ! Człowiek sprawiedliwy i szlachetny wstępując do tego systemu, do tej ogromnej bezprawnej machiny , nie jest w stanie "zbawić " , uzdrowić tego systemu, ale jest zmuszony stać się takim , jaka jest władza! Oj,Krystian, nie nadajemy się do pracy w mediach ani w polityce! :-)
KRYSTIAN pisze:Może moje pytania są mocno przesadzone ale czy nie zwróciłeś uwagi na to, że występujące w różnych reportażach osoby, które padły ofiarami naszego dziurawego systemu to zazwyczaj ludzie niewykształceni, nieświadomi, czasem nawet intelektualnie czy fizycznie niepełnosprawni którzy nie mają zadowalającej pozycji w naszym społeczeństwie i zapewne mieć już jej nie będą ?
Jeżeli jestem niewykształcony, nieświadomy i do tego niepełnosprawny , staram się ustawiać sobie poprzeczkę dostosowanej do moich możliwości, i choć staram się ją podwyższać , ale zawsze biorę pod uwagę moje możliwości , mój stan zdrowia ! I o tym my musimy pamiętać sami lub nasi opiekunowie !
KRYSTIAN pisze:Czy to wszystko twoim zdaniem świadczy o tym, że tak musi być i czy tacy ludzie muszą służyć przestrodze dla rzeszy ludzi którzy domagają się w mediach owej sprawiedliwości która już zdaje się być w naszym kraju zapomniana ?
Ale jesteśmy demokratycznym państwem i to obywatele wybierają rządzących !
KRYSTIAN pisze:Takich i podobnych pytań jest setki jak nie tysiące. Wątpliwości również o ile jest się człowiekiem obdarzonym sumieniem i poczuciem sprawiedliwości.
Krystianie, podobnie jak pisarze dostosowywali Swoje utwory do epok literackich , do panujących ustrojów , i podobnie my i inni ludzie musimy iść razem z duchem czasu , z panującą władzą , z panującymi zasadami :-) Niestety...
Bogdan

Zig Ziglar
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

27 gru 2016, o 21:23

To co piszesz jest dla mnie oczywiste, chciałbym jednak zwrócić na tę etyczną stronę uwagę, ponieważ politycy co raz bardziej naginają to prawo które jest niestety, tak jak napisałeś ustanawiane nie przez człowieka myślącego, lecz przez człowieka myślącego przez pryzmat swoich materialnych korzyści, nie myśląc o dobru innych. Odpowiedzialność za drugiego człowieka jaką niesie ze sobą sprawowanie władzy, powinna moim zdaniem mieć je co najmniej na uwadze. Nie chodzi mi jednocześnie o etyczną czy moralną stronę systemów które same w sobie nie mogą być doskonałe, co już wcześniej zaznaczyłem, ale o nasze wspólne dobro, profilaktyczne zapobieganie wszelkim patologiom rodzącym się najczęściej z bezradności, frustracji czy niekompetencji ludzi niewykształconych czy niepełnosprawnych którymi media jako czwarta władza w Polsce może nimi dowolnie manipulować. Nie są to ludzie trzeciej kategorii, są to ludzie słabsi, nie mający się najczęściej do kogo zwrócić o poradę, psychologiczną czy prawną a tym samym nie mający szans na przeżycie w normalnych, godnych warunkach, ale nie popadajmy w skrajność. Są ludzie którzy wedle swojej uczciwości, stracili wysoką posadę, którzy wiedzą o co chodzi w dzisiejszym świecie a którzy są lub byli szantażowani, przekupywani czy niesłusznie oskarżani o czyny których nie popełnili a którzy to byli niewygodni dla innych polityków. Nikt w naszym kraju nie odważy się mieć własnego zdania jeśli się obraca w tych sferach życia, bo musi się podporządkować i to jest jasne, tyle tylko, że ludzie ci są zazwyczaj wciągani w tę machinę bo są zazwyczaj zachłyśnięci pieniądzem. Rezygnują z własnego sumienia po to tylko, by powielać prawa rządzące wielkim biznesem w jaki przerodziła się polityka. Moim zdaniem jest to chore i takie prawa może w moim nienormalnym świecie nie mogą mieć miejsca, bo Ja jako osoba niepełnosprawna intelektualnie, umrę przynajmniej z tą właśnie godnością i czystym sumieniem, które zachowałem i zachowam nie krzywdząc przy tym żadnego człowieka. Sumienia którego brakuje naszym polskim politykom, tak samo jak odpowiedzialności w swoich niejasnych wypowiedziach, postępowaniu i co najważniejsze uchwalaniu takich ustaw które krzywdzą nie pomagają ulepszyć nasze polskie realia a z których czasem przy dobrym winku śmieje się cały świat europejski i nie tylko...czy to jest dobre ? Czy to nie jest chore ? - To jest w 100 % chore, bo każdy zdrowo myślący człowiek przyzna mi rację, jeżeli ma trochę oleju w głowie. Nie musi mieć takiego sumienia jak Ja ale przynajmniej poczucie taktu i umiejętność postępowania, słuchania i rozmawiania z drugim człowiekiem oraz wyjścia na przeciw jego potrzebom, zarówno edukacyjnym jak i czysto egzystencjalnym, bytowym. Czasem mam ochotę doszlifować mój język angielski i uciekać stąd gdzie pieprz rośnie ale nie zrobię tego, będę obserwował ten świat i ludzi oraz ich poczynania i nie powiem : a nie mówiłem ? Tylko pokłonie się ich pokorze którą zdobędą jeżeli będą o krok od wojny, czy to domowej, czy to światowej, wszystko jedno, ale jeżeli zobaczą śmierć tych nieświadomych ludzi którzy podczas niej zginą w imię prowadzonej przez nich dotychczasowej polityki opartej na manipulacji to zrozumieją. Czy w związku z tym musi dojść do tych tragedii jak za czasów drugiej wojny światowej ? - na tak postawione pytania politycy odpowiadają dziś krytycznie, ale nie wiedzą jakie skutki może spowodować tak prowadzona polityka której odbiciem w dość krzywym zwierciadle są media.
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

27 gru 2016, o 22:03

KRYSTIAN pisze:To co piszesz jest dla mnie oczywiste,
Pięknie napisałeś cały post i nasi politycy powinni brać z Ciebie przykład, ale tak jak teraz rozmawiamy o tym, to wiemy obaj, że to są nasze wartości i nasze zdanie, dla których warto oddać zycie, dla milości, dla drugiego człowieka !

KRYSTIAN pisze:Odpowiedzialność za drugiego człowieka jaką niesie ze sobą sprawowanie władzy, powinna moim zdaniem mieć je co najmniej na uwadze. Nie chodzi mi jednocześnie o etyczną czy moralną stronę systemów które same w sobie nie mogą być doskonałe, co już wcześniej zaznaczyłem, ale o nasze wspólne dobro, profilaktyczne zapobieganie wszelkim patologiom rodzącym się najczęściej z bezradności, frustracji czy niekompetencji ludzi niewykształconych czy niepełnosprawnych którymi media jako czwarta władza w Polsce może nimi dowolnie manipulować.
Ale odpowiedzialny jest kazdy czlowiek za coś lub za kogoś ! Każdy dorosły człowiek jest odpowiedzialny za coś lub za kogoś, ale niestety ta odpowiedzialność jest często przerzucana lub pomijana , niestety ! Ale my za to możemy dać przykład naszym życiem i będąc za siebie nawzajem odpowiedzialnym !

I też wolę mało osiągnąć , nabyć, w życiu, ale móc umrzeć z czystym sumieniem, że nikogo nie skrzywdziłem, ale przeciwnie, pomogłem i to wielokrotnie, bo nie pieniądze i władza nie są najważniejsze, ale dobro drugiego człowieka, życie ludzkie i móc je godnie i humanitarnie przeżyć ! Czego nam wszystkim życzę na Nowy Rok, a przede wszystkim naszym kochanym politykom ! Dziękuję,Krystian, za wyczerpującą dyskusję ! Brawo!
Bogdan

Zig Ziglar
ODPOWIEDZ