Jak nie pozwolić sobie na oszukiwanie?

Otwarta i teoretyczna dyskusja na temat psychologii jako nauki. Między innymi zagadnienia z psychologii społecznej, psychologii klinicznej i psychologii w sporcie.
metelik0717

25 lis 2018, o 18:47

Do tej pory umiejętność rozpoznawania kłamstwa jest bardzo przydatna, ponieważ ludzie zawsze kłamią wszędzie i każdy ma swoje własne powody. Ktoś nie chce obrazić rozmówcy, ktoś boi się być niejasny, ktoś osiąga osobiste korzyści. Ale jak przestać żyć bezwiednie i ciągle wpadać w kłopoty, nie będąc ofiarą dużych i małych oszustw? Najczęściej kłamca zastanawia się i ostrożnie dobiera słowa, zanim coś mówi, jest całkowicie skoncentrowany na swoim przemówieniu. Nie kontroluje ciała, gestów i wyrazu twarzy. Dlatego niektóre charakterystyczne reakcje ciała na kłamstwo można zauważyć gołym okiem.Na przykład poza osobą, która fałszywie staje się nienaturalna, napięta. Kiedy człowiek mówi prawdę, pochyla się do ciała do rozmówcy, a kiedy kłamie - wręcz przeciwnie, odchodzi; - kłamca częściej niż zwykła osoba, dotyka czoła, nosa, uszu, zakrywa usta dłonią; - wzrasta również częstotliwość mrugania, kłamca przecierający oczy, czoło, whisky. Jeśli patrzy w lewo lub w górę, prawdopodobnie kłamie. Leworęczny - wręcz przeciwnie. A jakie są tajemnice fizjonomii, aby rozpoznać kłamcę?
Awatar użytkownika
violla
Moderator

25 lis 2018, o 21:06

Za dużo jest teorii na ten temat, aby w skrócie przekazać wszystkie tajniki.
Zachęcam do przeczytania książki o mowie ciała. Ja mam taką lekturę za sobą i trenowałam na politykach w tv.
Zauważyłam np. że nasz obecny premier został przyłapany na kłamstwie, zdemaskowano go i dał jasne oczywiste sygnały, które ja po tej lekturze od razu spostrzegłam. Było to w momencie, gdy ktoś z opozycji zarzucił premierowi, że nie działa samodzielnie, że robi i mówi co mu prezes każe. Mówił, że to nieprawda, ale mowa ciała (kilka sygnałów) przeczyła jego słowom.
To wiedza jaką warto posiąść. Teraz czujnie obserwuję innych i choć nie zawsze da się wykryć prawdy, to wielokrotnie pomogło w podjęciu decyzji.
"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz".
ODPOWIEDZ