Dyskryminacja?

Otwarta i teoretyczna dyskusja na temat psychologii jako nauki. Między innymi zagadnienia z psychologii społecznej, psychologii klinicznej i psychologii w sporcie.
Andrex26

7 mar 2017, o 20:54

Witam. Spotkałem się z pewną rzeczą, której nie potrafię zrozumieć. Mianowicie zdarzają się sytuacje, kiedy jakaś osoba na boku rozmawia z innymi o mężczyźnie, którego w danej chwili nie ma przy tej grupie... Jednak mówią o nim cytuje "chłopczyca","dziewczyna". Raczej starają się wszystkim rozpowiedzieć tą informację. Kompletnie nie rozumiem dlaczego tak mówią i co im może dawać takie zachowanie? Czy to jest jakiś rodzaj dyskryminacji a może coś innego?
Awatar użytkownika
KlemensPL

19 mar 2017, o 23:50

Według mnie jest to stygmatyzacja*. Kiedy ktoś się nie przystosowuje do pewnej grupy to wtedy ta osoba zostaje stygmatyzowana. Np. kiedy do klubu "Niebieskich koszul" przyjdzie osoba z koszuli zielonej to będzie stygmatyzowana.
Jednakże myślę, że chodzi tutaj o pewnego mężczyznę, który ubiera się na kobiecy styl - to jest podobna sytuacja. Żeby zrozumieć to podam Panu podobny przykład jaki podałem wyżej: W grupie mężczyzn znalazł się mężczyzna, która ubiera się kobieco - efektem często jest stygmatyzacja.

Stygmatyzacja* proces nadawania określeń w kategoriach zachowania jednostkom, grupom społecznym czy kategoriom społecznym, w wyniku czego przyjmują one nadane im cechy i zaczynają działać zgodnie z przypisanymi im etykietami. (Wikipedia)
"Mówimy o wolności kiedy z niej korzystamy, a nie kiedy nic nie robimy, bo to jest początek końca"
- Jacek Kaczmarski
ODPOWIEDZ