Komunikacja interpersonalna - czyli to jak się komunikujemy.

Otwarta i teoretyczna dyskusja na temat psychologii jako nauki. Między innymi zagadnienia z psychologii społecznej, psychologii klinicznej i psychologii w sporcie.
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

1 lis 2016, o 18:58

Komunikacja interpersonalna i relacje międzyludzkie zdają się być jednym z kluczowych sfer naszej egzystencji, bytowania i funkcjonowania w świecie. Komunikacja międzyludzka jest dziś na sucho rozpatrywana pod względem teoretycznym i praktycznym ( doświadczalnym ). Jestem ciekaw jak zapatrują się nasi forumowicze na związaną z nią problematykę a zwracając się bezpośrednio do Was chciałbym poznać zarówno Wasze bariery jak i sposoby skutecznego komunikowania się z otoczeniem, czyli wyrażania własnych emocji, poglądów...i zarazem asertywnej obrony własnych praw przy poszanowaniu czyichś i czyjejś godności i w związku z tym strategie i sposoby negocjacji.
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

1 lis 2016, o 19:58

Witaj,Krystianie kochany , w kolejnym Twoim wątku ! Znasz mnie doskonale, i wiesz,że nie mam żadnych problemów w komunikowaniu się , z komunikacją interpersonalną, niezależnie od płci, od wieku, czy od pozycji .
Pierwszym kluczem do sukcesu u mnie jest , że uwielbiam słuchać ludzi, potrafię słuchać ich. Szybko komunikuję się z drugim człowiekiem , gdyż podchodzę do człowieka jak do źródła wiedzy. Nie oceniam z góry i nie przekreślam nikogo, ale daję każdemu szansę . Wierzę w człowieka i wiem, że każdy może mi coś przekazać, czegoś nauczyć, jest źródłem wiedzy, informacji, a przy tym musimy się komunikować z nim,żeby tę wiedzę zdobyć .
Kolejny klucz do sukcesu to - moja empatia do ludzi! Szanuję każdego człowieka, podchodzę do każdego indywidualnie, personalnie !
Z pewnością jest w dobrej komunikacji potrzebna asertywność i profesjonalizm ! Nie możemy się bać osoby, z którą próbujemy nawiązać dyskusję, ale zawsze z wielką empatią .
Nie postrzegam człowieka przez to, co posiada, gdzie pracuje , jakie ma wykształcenie, ile pieniędzy, ale przez to , że też jest człowiekiem , też ma bagaż doświadczeń, też potrafi błądzić , upaść . Nie wiem, ale ja po prostu kocham ludzi , kocham komunikować się z nimi !
Na pewno jeszcze coś dopisze w kolejnych postach, bo temat jest bardzo interesujący i potrzebny !
Kocham Cię,Krystianie- i w komunikacji pomaga mi też, że potrafię okazywać uczucia, być szczerym, być sobą, ta lekkość , wyrażanie emocji , wyrażanie siebie,
ale potrafię też grać, dostosować się do sytuacji, do drugiego człowieka , bo nie stawiam żadnych barier w mojej głowie, barier między drugim człowiekiem , barier w komunikacji z drugim człowiekiem !
Bogdan

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

14 lis 2016, o 14:19

Wiem o tym i rzeczywiście znam Cię na tyle dobrze, żeby stwierdzić, że nie masz większych problemów z komunikacją. Powiem więcej, ostatnio zaimponowałeś mi w tym jak bez większych problemów porozumiewasz się z osobami niepełnosprawnymi. Masz dar wsłuchiwania się w ich potrzeby a to jest rzadka zaleta. Wiele jeszcze innych pozytywnych cech w komunikacji z Tobą można zauważyć. Tak moim zdaniem powinna wyglądać rozmowa. Rozmowa otwarta, życzliwa i bez żadnych ograniczeń.
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

14 lis 2016, o 14:45

A dziękuję, Krystianie! Sam zauważyłeś, że wczoraj Kobieta, która nas podwoziła autem, spytała się mnie, czy jestem księdzem, bo mam ładną aparycję głosu i dykcję , a to mi bardzo umożliwia w komunikowaniu się z drugim człowiekiem . Wiem, kiedy przystanąć , kiedy coś dodać, kiedy zamilczeć , nie mam z tym najmniejszych problemów, choć czasem zagaduję ... ale cóż , nikt nie jest idealny, he he
W zależności od sytuacji, od sprawy , którą załatwiam , potrafię obrać strategię działania, tak jakbym czasem miał już scenariusz w głowie napisany, a mimo tego w przeciągu sekundy potrafię zmienić plan i dyskusję . Nie trzymam się nigdy sztywno zasad, które często reprezentuję . Potrafię być "różny " do każdego człowieka z osobna ! Ale najważniejsza zasada w komunikowaniu się to -kultura i szacunek wzajemny ! I pozytywne załatwienie sprawy ! :-) zrealizowanie tego, co sobie wyznaczyliśmy za cel ! I tak tez postępuję chyba na co dzień ! Nieprawdaż ?! Znasz mnie najlepiej !
Bogdan

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

26 lis 2016, o 09:34

Tak jak Ja, musisz się jednak wiele jeszcze nauczyć jeżeli chodzi o komunikację między ludźmi. Nie zamierzam Cię jednak pouczać, bo tak jak Ja popełniasz też błędy i oprócz tego, że jesteś asertywny i elastyczny, masz też wady o których tu sam wspomniałeś. Każdy je ma i liczy się to by nad nimi pracować, tak jak nad całokształtem naszych zachowań werbalnych i niewerbalnych które czasem na podstawie naszego doświadczenia z ludźmi, na zawsze wpisują się w ich kanon. Te negatywne i pozytywne nawyki trzeba nieustannie zmieniać, patrzeć na nie z dystansem. Treściwie i skutecznie sprzedawać to co mamy im do powiedzenia i przekazania a to nie jest takie proste jakby się wydawało...to też bowiem decyduje często o naszym wizerunku.
ODPOWIEDZ