Mariusz T.

Otwarta i teoretyczna dyskusja na temat psychologii jako nauki. Między innymi zagadnienia z psychologii społecznej, psychologii klinicznej i psychologii w sporcie.
Awatar użytkownika
kacper
.

15 lut 2014, o 02:53

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... e.html#Cuk
Bardzo ciekawe spojżenie. Humanitarne, ludzkie, naukowe...
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

9 lip 2016, o 18:47

Pozwoliłem zacytować fragment z pw.artykułu :
" Żaden człowiek nie pozostaje przez cały życie wyłącznie zły albo wyłącznie dobry. Co się z niego wykluje, zależy zarówno od niego samego, jak i możliwości i szans, które dają mu nie tylko najbliżsi, ale i społeczeństwo. Koniec, kropka. "

Specjaliści uważają, że pedofilia jest silnie związana z zaburzeniami osobowości, a mniej z biologią człowieka. Stąd leczenie powinno przede wszystkim dotyczyć właśnie sfery psychicznej.
Czyli nie można postrzegać Mariusza T w kategoriach zły człowiek-bestia czy dobry człowiek , ale jako chory . Więc nie można tym samym mówić o resocjalizacji Mariusza T. po odbyciu 25 lat kary więzienia , ale o ciągłym przymusowym leczeniu !

"I ten komentarz pani profesor spotka się na pewno z dużym sprzeciwem. Próby spojrzenia z dystansu na to, co stoi za zbrodniami tych medialnych "bestii" - że przyczyny tych zbrodni nie zawsze można znaleźć wyłącznie w "chorym" umyśle sprawców - odbierane są często jako ich usprawiedliwianie.

- Liczę się z tym, że jak się publicznie zabiera głos, to się może być atakowanym... Ale jeszcze raz podkreślę, że nikogo nie uniewinniam ani nie usprawiedliwiam. Po prostu opisuję pewne ogólne zjawisko. Przeceniamy mianowicie rolę zmiennych osobowościowych, a nie doceniamy uwarunkowań zewnętrznych. Jak dowodzi amerykański neurolog i psychiatra James Fallone, nawet neurologiczna diagnoza psychopatii, oparta na zapisie funkcjonalnego magnetycznego rezonansu mózgowego, nie zawsze przesądza o tym, czy człowiek będzie "drapieżnikiem" czy porządnym obywatelem."

Nie nazwałbym tego "ogólnym zjawiskiem " , ale po prostu niewiedzą , brakiem wiedzy na ten temat, na temat pedofilii . Zresztą co tu mówić o pedofilii , jak ogromnym zjawiskiem występującym w naszym kraju jest niewiedza np. na temat orientacji homoseksualnej . Często też właśnie mylonej z pedofilią, czy zboczeniem.

Czy pedofilię można wyleczyć ? Czy pedofil może przestać mieć takie skłonności ?Czy też pedofilem zostaje się do końca życia?
Czy właśnie Mariusz T. mógłby wrócić do normalnego życia w społeczeństwie bez obawy przed popełnieniem kolejnego przestępstwa ?

Poruszyłem temat pedofilii, ale w nawiązaniu do tematu" Mariusz T". Przepraszam, jeżeli to będzie uznane za nowy temat!
Bogdan

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar
tomek.kamil
Stały bywalec

9 lip 2016, o 21:02

Ten człowiek zabił

Reszta to pseudo naukowe pier ... trzy po trzy.

Na deser zapraszam do równie interesującej lektury

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,1521 ... tml#TRwknd
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

9 lip 2016, o 21:30

tomek.kamil pisze:
Reszta to pseudo naukowe pier ... trzy po trzy.

Psychologia nie jest pseudonauką. Jest raczej teoretycznym i doświadczalnym badaniem zjawisk i procesów psychicznych, na podstawie konkretnych obserwacji. Zagadnienia kryminalne i geneza zjawisk psychopatologicznych które są przedmiotem psychologii stosowanej w więzieniach i sądach na całym świecie często zwracają na zarówno wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, przyczyny podobnych zbrodni. Ma ona głównie zapobiegać takim niepokojącym zjawiskom w naszym społeczeństwie a nie je zaogniać.

Chętnie zatem zapoznam się z podobnymi, równie kontrowersyjnymi artykułami... Dzięki. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 10 lip 2016, o 14:28 przez KRYSTIAN, łącznie zmieniany 1 raz.
tomek.kamil
Stały bywalec

10 lip 2016, o 12:58

Co mam zrozumieć ?

Kogoś, kto odebrał życie młodym chłopcom, będących u progu swoje życia ?

Zabawny jesteś.
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

10 lip 2016, o 14:09

Przeszłości nie zmienisz... . Niestety, tak się stało i fakt ten jest już niestety dokonany i zapisany w historii naszego społeczeństwa jako przykład jak zwyrodniałe a zarazem chore jednostki mogą spowodować i wyrządzić tak wielkie krzywdy. Rozumiem Twoje rozgoryczenie ale gniewem i potępieniem nie zmienisz rzeczywistości a jedynie zaszkodzisz sobie pielęgnując w sobie tak negatywne emocje. Pani profesor, tak jak z resztą ja który podziela pogląd, rodem wzięty z neutralizmu wobec tak bestialskich zbrodni, nie jest w żadnym przypadku usprawiedliwieniem a wobec tak ogromnych sprzeciwów społeczeństwa powodowanych takimi i podobnymi emocjami które nie tylko Ty w sobie pielęgnujesz, zachowuję taki neutralizm. Ponieważ nie mogę tu wymierzyć samodzielnie sprawiedliwości w państwie tak a nie inaczej prawnie skonstruowanym. Mogę jedynie tak jak Ty pielęgnować w sobie owe emocje, ale tego po prostu nie chcę... . Nie chcę słuchać ani oglądać takich tragedii. Lubię natomiast zastanawiać się jak to czy owo zmienić, by ich po prostu w przyszłości nie było, by im w moim najbliższym otoczeniu zapobiec. Bo tylko i aż tyle mogę w tym kierunku zrobić. Wiem, że potrafisz to zrozumieć, tyle tylko, że twój niepotrzebny tu gniew powoduje u Ciebie niepotrzebną złość, która może pociągać za sobą podobne konsekwencje. Czy chcesz tego... ? Nie wiem... wiem jednak jedno, że złem zła nie zwalczysz. Zło jest po to by dobrem je zastąpić i to nie ze szkodą dla siebie dla dobra ogółu ale poprzez dobro które w nas drzemie tak jak zło, bo my wszyscy jesteśmy jednostkami niedoskonałymi. Spójrz na swoje życie, czy nie wyrządziłeś nikomu nigdy krzywdy poprzez swoje słowa i czyny ? Nie możesz być tego pewien tak jak Ja... . Bo każdy z nas jest inaczej skonstruowany i bardziej lub mniej podatny na zmiany w psychice które są czasem niezależne od nas. Bo każdy jest jednostką która ma uczucia, myśli i rozum którego ewidentnie nie każdy używa krzywdząc innych w sposób zamyślony tak jak Mariusz T. Ja go nie potępiam, bo życie mu samo za to dokopie tak, że nie musimy w tym maczać palców.

Mam nadzieję, że zrozumiesz o co mi chodzi... . Nie chcę tu używać bardziej dosadnych słów, bo wydaje mi się, że piszą tu kulturalni ludzie i takim właśnie zamierzam tu być i nie tylko tu...

Wierzę, że zrozumiesz zarówno mnie jak i Panią profesor... . Idź do przodu, nie cofaj się ...

Ja rozumiem siebie i swoje poglądy. Jestem elastyczny i między innymi dlatego jestem z siebie dumny a cenię siebie za otwartość i nie potępiam, bo nie mi oceniać ludzi różnego pokroju. To już należy do kogoś innego...do kogoś kto wie jak wymierzyć sprawiedliwość i kto ją po prostu rozumie pod każdym względem. Tak to już jest...i nie zmienisz tego złością. Zmienisz to właśnie dobrem.
tomek.kamil
Stały bywalec

12 lip 2016, o 12:26

Nigdy tak wiele nie dowiedziałem się jeszcze co myślę :) Jestem po wrażeniem

Nie, nie kierują mną emocje.
Awatar użytkownika
KRYSTIAN
Junior

12 lip 2016, o 16:26

To dobrze, że nie kierują Tobą emocje, bo tu tak jak w wielu innych przypadkach są one jak to się zwykło mówić : złym doradcą. Tak naprawdę nie wiem co myślisz, bo nikt tego nie wie... . W tym jednak przypadku, biorąc pod uwagę twoje wypowiedzi się po prostu mylisz i powielasz klasyczne postawy społeczne. Jakie ? Sam się domyśl i odezwij się jeśli będziesz gotów na głębszą dyskusję ze mną... :D
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

15 lip 2016, o 11:41

tomek.kamil pisze:Co mam zrozumieć ?

Kogoś, kto odebrał życie młodym chłopcom, będących u progu swoje życia ?

Zabawny jesteś.
Tomek.kamil, czy właśnie nie kierujesz się emocjami,jednokierunkowym schematem myśleniowym zamiast psychologią ? Nauką o psychice człowieka ? Analizą i uwarunkowaniem postępowania?
Nie będę przetaczał słów i schematów poglądowych , o których mówiła p.prof.Krystyna Skarżyńska - psycholog społeczny , ale właśnie tomek.kamil-u to czynisz !
Chciałbym bardziej skupić się o problemie pedofilii , o Mariuszu T jako chorym człowieku, z zaburzeniami, z problemami,który w dzieciństwie na pewno został sam skrzywdzony, a nie o jako złym człowieku , mordercy, którego trzeba osądzić ...ale leczyć, zrozumieć , a przede wszystkim edukować nasze społeczeństwo, żeby takie problemy nie miały miejsca!

Jeszcze dodam! Na pewno nie jedna osoba identyfikowała się z rodzicami ofiar Mariusza T., ale czy ktoś utożsamiał się z rodzicami oprawcy ? Postawmy się na miejscu matki takiego Mariusza . Czy byśmy nie zadawali sobie pytań typu :"Czy to może moja wina, że mój syn zrobił takie rzeczy ? Czy może to ja popełniłam błędy w wychowaniu syna? Albo czy może nie zauważyłam , że kiedy syn był dzieckiem, był przez dorosłego człowieka krzywdzony, molestowany? "
Już jest po fakcie , ale to ciągle się dzieje , wręcz zdecydowanie na większą skalę . Problem pedofilii, zaginionych dzieci, po których ślad zaginął .
Jestem zdecydowanie za edukacją naszego społeczeństwa, nie tylko komentowania takich wydarzeń, problemów, ale przede wszystkim omawiania przyczyn problemów . I w jaki sposób można temu zapobiec ! Skupić się na większej obserwacji zachowania relacji międzyludzkich ...
,
Bogdan

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar
ODPOWIEDZ