czy każdy staje się DDA

Zapraszamy do działu poświęconego osobom zmagającym się z wszelkiego rodzaju uzależnieniami, a także ich najbliższym, w tym Dorosłym Dzieciom Alkoholików i Dorosłym Dzieciom pochodzącym z rodzin Dysfunkcyjnych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blisterka
Junior
Posty: 122
Rejestracja: 30 paź 2011, o 22:35

24 lut 2014, o 09:57

Ostatnio zastanawiam się, czy każda osoba, która pochodzi z alkoholowej rodziny, staje się DDA.
Przecież dorosłym dzieckiem alkoholika jest każdy, kto miał takich rodziców, tak?
Zatem czy to możliwe, że czasem dorastając w takim domu nie nabywamy cech DDA, a czasem jesteśmy klasyczny, "przypadkiem". Czy możliwe jest aby z radosnego i rezolutnego dziecka stać się niepewnym siebie i pogubionym dorosłym? Jak w ogóle wygląda proces stawania się DDA?
Awatar użytkownika
Agnieszka Dzieduszycka
Specjalista
Posty: 287
Rejestracja: 17 paź 2011, o 11:43
Lokalizacja: Warszawa

27 lut 2014, o 20:50

Witaj,

Oczywiście można wychodząc z domu z problemem alkoholowym nie nabyć zespołu cech nazywanym syndromem DDA. To jak trudna sytuacja w rodzinie pochodzenia wpływa na człowieka zależy od jego temperamentu, wpływu osób spoza rodziny, osobowości ale też wielkości zniszczeń, które alkohol zdążył poczynić. Wiele osób zgłasza też, że chociaż doświadczyli trudności i nie ma wątpliwości, że nastąpiła u nich trauma, to czują że na tej sytuacji zyskali. Chodzi tu o rodzaj rozwoju osobowości i wytworzeniu większej odporności a zarazem wrażliwości na kłopoty innych. Ważne jest też czy ktokolwiek o sytuacji domowej z dzieckiem rozmawia i czy dziecko ma dostęp do potwierdzenia tego, ze sytuacja w domu była nienormalna. Taka sytuacja też zwiększa szanse dziecka, żeby wyrosło w dobrym zdrowiu psychicznym.
Awatar użytkownika
blisterka
Junior
Posty: 122
Rejestracja: 30 paź 2011, o 22:35

16 kwie 2014, o 13:20

Bardzo dziękuję za odpowiedź!
ODPOWIEDZ