Teraz jest 24 maja 2018, o 15:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lis 2014, o 11:48 

Witajcie

Co daje większe szanse zatrudnienia (szczególnie w placówkach służby zdrowia)? Co daje większe uprawnienia?

Czy psychoterapeuta może diagnozować (tak jak może to robić psycholog?). Co on właściwie może (prócz prowadzenia terapii), a czego nie może? (domyślam się, że aby prowadzić odpowiednią terapię trzeba wiedzieć, co pacjentowi jest, czyli trzeba go zdiagnozować... ale czy psychoteraputa może to zrobić, czy musi wysłać pacjenta do psychologa)?

Czy psycholog może prowadzić jakieś formy terapii (jak to wygląda w praktyce? Z tego co widzę to najczęściej w przychodniach jest mix psychiatra i psycholog bez uprawnień psychoterapeuty) Czyli, czy psycholog może podjąć się jakiejkolwiek terapii czegokolwiek?

Czy psycholog lub psychoterapeuta otrzymujący certyfikat w Polsce ma uprawnienia, które są akceptowane za granicą?

Czy psychoterapeuta może tak jak psycholog prowadzić terapię zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń związanych z opóźnieniem w rozwoju. Czy tylko i wyłącznie psychoterapeuta zajmuje się zaburzeniami osobowości, terapią zaburzeń depresyjno-lękowych?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 18 lis 2014, o 11:02 
.

Pochwały: 17
Patrzysz na sprawę z punktu widzenia formalnego i swojej pozycji jako pracownika. Co możesz, czego nie... Moim zdaniem to błąd. Myślę, że powinnaś spojrzeć na temat z punktu wiszenia kompetencji...
Ideałem jest skończona psychologia i szkoła terapeutyczna.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 18 lis 2014, o 11:24 

pewnie ten ideał zrealizuje (mam to w planach) ale najpierw muszę od czegoś zacząć, a jak łatwo można policzyć zrealizowanie ideału to prawie 10lat nauki w związku z czym według mnie lepiej byłoby zacząć od czegoś co formalnie jako pracownikowi da mi większe możliwości.

W związku z czym prośba o odpowiedzi na pytania z pierwszego postu nadal jest aktualna :)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 18 lis 2014, o 12:07 
Administrator

Pochwały: 1
Część informacji tu: http://parkpsychologii.pl/nauka/2-uncat ... kac-pomocy

tromba napisał(a):

Co daje większe szanse zatrudnienia (szczególnie w placówkach służby zdrowia)? Co daje większe uprawnienia?

Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tego, na co jest zapotrzebowanie na rynku i w jakim obszarze chcesz pracować.

Cytuj:
Czy psychoterapeuta może diagnozować (tak jak może to robić psycholog?). Co on właściwie może (prócz prowadzenia terapii), a czego nie może? (domyślam się, że aby prowadzić odpowiednią terapię trzeba wiedzieć, co pacjentowi jest, czyli trzeba go zdiagnozować... ale czy psychoteraputa może to zrobić, czy musi wysłać pacjenta do psychologa)?

Może, jednak niektórzy uważają, że podczas diagnozy będzie większa szansa, że będzie "ciągnął" diagnozowaną osobę w swoją stronę. Jeśli o diagnozie mowa i jeśli poruszamy się po płaszczyźnie formalnej, warto rozróżnić diagnostykę prowadzoną w gabinetach i diagnozę psychologiczną rozumianą jako subdyscyplinę psychologii. Diagnoza "na rynku" opiera się najczęściej o wywiad swobodny (diagnosta nie korzysta z narzędzi typu formularze do wywiadu ustrukturalizowanego itp.), a nie o stosowanie testów, inne formy wywiadu itd.

Psychoterapeuta nie może wystawiać recept. To uprawnienie, które posiadają jedynie lekarze. Psychoterapia opiera się o założenia i metody związane z określonym nurtem terapeutycznym, w którym pracuje psychoterapeuta. Więcej o tym w linku na początku postu.

Cytuj:
Czy psycholog może prowadzić jakieś formy terapii (jak to wygląda w praktyce? Z tego co widzę to najczęściej w przychodniach jest mix psychiatra i psycholog bez uprawnień psychoterapeuty) Czyli, czy psycholog może podjąć się jakiejkolwiek terapii czegokolwiek?

Psychoterapia to psychoterapia. Teoretycznie może prowadzić ją jedynie wykształcona osoba po szkole terapeutycznej. Powinna prowadzić osoba nie dość, że wykształcona, to jeszcze posiadająca odpowiednie kompetencje profesjonalne i osobiste, rzetelna i postępująca zgodnie z zasadami etyki. To, co "może" robić psycholog zależy od jego uprawnień i kompetencji. Może np. prowadzić TSR, może być mediatorem rodzinnym (jeśli ma stosowne uprawnienia), może szkolić w zakresie umiejętności miękkich itp. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Cytuj:
Czy psycholog lub psychoterapeuta otrzymujący certyfikat w Polsce ma uprawnienia, które są akceptowane za granicą?

Teoretycznie uprawnienia i dyplomy są uznawane, często trzeba wystąpić do krajowych towarzystw psychologicznych z wnioskiem o zarejestrowanie w danym kraju. W praktyce jednak zazwyczaj okazuje się, że umiejętności i kompetencje się różnią, podobnie zresztą zakres kwalifikacji. Trwają prace nad EuroPsy - certyfikatem, którego zdobycie ma dawać pewność w kwestii uznawania uprawnień polskich psychologów za granicą. Prace te prowadzi m.in. SWPS.

Cytuj:
Czy psychoterapeuta może tak jak psycholog prowadzić terapię zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń związanych z opóźnieniem w rozwoju. Czy tylko i wyłącznie psychoterapeuta zajmuje się zaburzeniami osobowości, terapią zaburzeń depresyjno-lękowych?

Znowu, wszystko zależy od kompetencji i doświadczenia. Trzeba wybrać odpowiednią do zainteresowań ścieżkę kształcenia, ale przede wszystkim nabywać kompetencje i doświadczenia w danym obszarze.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 18 lis 2014, o 13:17 
.

Pochwały: 17
Zacząć trzeba od studiów. Psychologii...

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lis 2014, o 15:02 

Administrator dziękuję

Kacper - nie trzeba być psychologiem aby zostać psychoterapeutą

Administrator napisał(a):
Znowu, wszystko zależy od kompetencji i doświadczenia

czyli w zasadzie ukończenie studiów z psychologii nie daje kompetencji do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu? Trzeba robić do tego dodatkowy stosowny kurs? (zakładam, że wybierając studia wybiorę i dostanę się na ścieżkę kliniczną, nie daje mi to tej możliwości)?

Diagnoza "na rynku" opiera się najczęściej o wywiad swobodny (diagnosta nie korzysta z narzędzi typu formularze do wywiadu ustrukturalizowanego itp.), a nie o stosowanie testów, inne formy wywiadu itd

czyli rozumiem, że psychoterapeuta nie ma możliwości stosowania testów? Może diagnozować tylko na podstawie wywiadu?

To, co "może" robić psycholog zależy od jego uprawnień i kompetencji

Jeszcze jedno pytanie, jeśli wybiorę ścieżkę kliniczną na studiach - jako specjalność (zakładając, że na nie pójdę), czy uzyskuje w związku z tym jakiekolwiek uprawnienia psychologa klinicznego? Czy w zasadzie nic mi to nie daje?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lis 2014, o 16:51 
Administrator

Pochwały: 1
Kolejny bardzo ciekawy post. Cieszę się, że padają takie pytania.
Odpowiadając po kolei:

tromba napisał(a):

Kacper - nie trzeba być psychologiem aby zostać psychoterapeutą

Nie trzeba, ale Kacprowi chodzi o to, że jednak warto. Studia psychologiczne mają za zadanie dać pewną bazę i podstawy. O tym, czym są studia psychologiczne w dalszej części odpowiedzi.

Cytuj:
czyli w zasadzie ukończenie studiów z psychologii nie daje kompetencji do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu? Trzeba robić do tego dodatkowy stosowny kurs? (zakładam, że wybierając studia wybiorę i dostanę się na ścieżkę kliniczną, nie daje mi to tej możliwości)?

Ukończenie studiów psychologicznych tak naprawdę nie daje kompetencji do niczego. Taka jest brutalna prawda. Wiedza książkowa to jedno, kompetencje to coś innego. Jeśli szukasz ścieżek specjalizacyjnych w kierunku diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu, to zdecydowanie polecam studia podyplomowe z zakresu diagnozy, kursy dot. narzędzi stosowanych w diagnozie autyzmu i dążenie do zdobycia praktyki w pracy z osobami cierpiącymi na te zaburzenia.

Cytuj:

czyli rozumiem, że psychoterapeuta nie ma możliwości stosowania testów? Może diagnozować tylko na podstawie wywiadu?

Może stosować testy. Ma uprawnienia. Czy ma wiedzę i umie interpretować wyniki to już pewnie inna para kaloszy.

Cytuj:
Jeszcze jedno pytanie, jeśli wybiorę ścieżkę kliniczną na studiach - jako specjalność (zakładając, że na nie pójdę), czy uzyskuje w związku z tym jakiekolwiek uprawnienia psychologa klinicznego? Czy w zasadzie nic mi to nie daje?

Czy coś Ci to da - nie wiem. Psychologia kliniczna jako specjalność to zbiór wykładów, fakultetów, warsztatów i praktyk dot. diagnozy, profilaktyki i leczenia zaburzeń psychicznych. Co ważne, nie można absolutnie tytułować się psychologiem klinicznym po takiej specjalności. To wielkie nadużycie (sama znam takich psychologów, którzy w CV piszą "psycholog kliniczny", a mają jedynie specjalność na studiach magisterskich. Psycholog kliniczny to osoba, która odbyła staż w szpitalu, a przede wszystkim, która uzyskała tytuł specjalisty w zakresie psychologii po odbyciu 4-letnich studiów specjalizacyjnych podyplomowych określonych prawem i zdała państwowy egzamin kończący szkolenie. Tak więc - ukończenie w czasie studiów magisterskich modułu czy ścieżki rozszerzającej program w zakresie psychologii klinicznej nie uprawnia do podawania się za psychologa klinicznego.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lis 2014, o 17:45 

Daria napisał(a):
Tak więc - ukończenie w czasie studiów magisterskich modułu czy ścieżki rozszerzającej program w zakresie psychologii klinicznej nie uprawnia do podawania się za psychologa klinicznego.

że nie daje uprawnień do podawania się to wiem, od tego jest specjalizacja, a nie specjalność, chodziło mi o to, czy daje uprawnienia psychologa klinicznego - jakiekolwiek. Czy to tylko zwykły wpis do dyplomu mówiący, że student ukończył psychologię ze specjalnością psychologia kliniczna, czy może daje to jednak w praktyce coś więcej (u mnie na uczelni którą zamierzam wybrać jest specjalna rozmowa kwalifikacyjna na tą ścieżkę, dlatego zastanawiałam się, czy ona rzeczywiście coś daje)

Daria napisał(a):
Może stosować testy. Ma uprawnienia. Czy ma wiedzę i umie interpretować wyniki to już pewnie inna para kaloszy.

no to świetnie, czyli dla pewności, psychoterapeuta, który nie jest psychologiem i nie ma dodatkowych kursów może wykonać np. test MMPI?

Daria napisał(a):
Ukończenie studiów psychologicznych tak naprawdę nie daje kompetencji do niczego. Taka jest brutalna prawda. Wiedza książkowa to jedno, kompetencje to coś innego. Jeśli szukasz ścieżek specjalizacyjnych w kierunku diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu, to zdecydowanie polecam studia podyplomowe z zakresu diagnozy, kursy dot. narzędzi stosowanych w diagnozie autyzmu i dążenie do zdobycia praktyki w pracy z osobami cierpiącymi na te zaburzenia.

znowu, tu wychodzi mój brak precyzyjności tu chodziło bardziej o uprawnienia (to, czy dana uczelnia do tego dobrze przygotowuje zostawmy na boku ;) )

Dzięki za wszystkie odpowiedzi bardzo mi to rozjaśnia sprawę i wybór kolejności dalszej ścieżki kształcenia :)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lis 2014, o 18:58 
Junior

Moim zdaniem,z punktu osoby która przeszła przez...Moje dwie bratanice poszły na studia psychologiczne,nie zdając na inne.Dodatkowo,bliska osoba chodziła na terapię psychologa,który po 6 miesiącach pracy w nfz zrezygnował i prywatnie zaproponował.To nagminne.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lis 2014, o 19:02 

justi66 spokojnie mnie nie interesuje ta dziedzina wiedzy z powodu braku innych możliwości kształcenia, czy dokształcania ;)

Offline Zobacz profil  

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]