Teraz jest 24 maja 2018, o 02:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wybór uczelni.
PostNapisane: 15 wrz 2014, o 01:33 

Jako, że za rok zdaje maturę to zgodnie ze swoim zainteresowaniem psychologią i społeczeństwem oraz jak to ujął mój Tata "talentem psychologicznym" (choć do tej pory zastanawiam się co miał na myśli ;) ) postanowiłem, że jak tylko zdam maturę (o ile zdam) pójdę na studia psychologiczne. W związku z tym mam kilka pytań:
1) Jestem słuchaczem szkoły policealnej jednorocznej o kierunku, Terapeuta ds. Uzależnień i mam na nim bezpośrednią styczność z psychologią, która wydaje mi się ciekawa i łatwa w związku z tym mam pytanie jak to moje odczucie może się zmienić, czy kierunek ten jest ciężko studiować? Interesują mnie subiektywne opinie.
2) Ostatnio dużo się mówi, że "humaniści" nie mogą znaleźć pracy i rzeczywiście tak jest, jak to jest z psychologami, szczególnie tymi początkującymi? Chodzi mi o rynek i możliwość rozwoju wraz z zarobkami.
3) Jako, że jestem z okolic Krakowa zastanawia mnie którą uczelnie wybrać a jako, że w liceum biologi nie miałem a z przedmiotów rozszerzonych chcę zdawać tylko język polski oraz WOS i nie spodziewam się wysokiego wyniku to rozważam tylko studia niestacjonarne. Zastanawiam się nad wybraniem UJ albo akademii IGNATIANUM i tutaj nasuwa się pytanie, która uczelnia lepsza? Co o nich myślicie? Po której łatwiej dostanę prace i będę miał możliwość dynamiczniejszego rozwoju? Gdzie będę mógł nauczyć się języka?
Za odpowiedź dziękuje serdecznie.
Andrzej. :?: :)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 15 wrz 2014, o 09:08 
.

Pochwały: 17
Cześć,
Czy ciekawa, to subiektywna opinia.
Czy łatwo studiować, tak.
Praca w zawodzie... Wszystko zależy od Ciebie, ale obiektywnie kiepsko.
Zarobki... Wszystko zależy od Ciebie, ale obiektywnie kiepsko.
Uczelnia... Ja bym wybrał UJ.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 15 wrz 2014, o 16:37 
Administrator

Pochwały: 1
To, czy coś jest "łatwo" lub "trudno" studiować zależy od studiującego. Mnie jest bardzo łatwo, ale na kierunku związanym z fizyką jądrową bardzo bym się meczyła. Ktoś inny podpisze się pod odwrotnym stwierdzeniem. Zanim zdecydujesz się złożyć dokumenty przejrzyj ramowe plany studiów i siatki przedmiotów. Na pierwszym i drugim roku będziesz uczył się przedmiotów z tzw. Wielkiej Piątki, czyli psychologii społecznej, psychologii emocji i motywacji, psychologii poznawczej, psychologii różnic indywidualnych i psychologii ogólnej. W międzyczasie pojawi się statystyka i metodologia badań psychologicznych, która różni się od ogólnej metodologii badań naukowych. Trzeci rok to przedmioty związane z diagnozą psychologiczną. Przyjdzie też czas na wybranie specjalności. Im dalej w las, tym ciekawej i zdecydowanie bardziej...praktycznie.

Ad. 2. Na rynku jest ciężko. Pamiętaj, że ukończenie studiów jest początkiem zdobywania kompetencji i kwalifikacji. Od momentu obrony magisterki absolwenta studiów czeka mnóstwo pracy i nad sobą i nad swoim "warsztatem". Można by o tym mówić i mówić.

Ad. 3. Polecam uczelnie z dobrą kadrą, większymi różnicami w zakresie wybierania specjalności i lepszą marką.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 6 lis 2014, o 17:56 

1. Jeśli Cię to interesuje to nie powinno być ciężko.
2. Wszystko zależy od Ciebie, faktem jest, że humaniści są mniej poszukiwani na rynku pracy niż np. absolwenci kierunków medycznych, czy technicznych, ale wydaje mi się, że w przypadku psychologii nie jest tak źle, zawsze można otworzyć prywatny gabinet, ale trzeba po prostu być ''dobrym'' w tym, co się robi.
3. Lepszy UJ, ale złóż dokumentu tu i tu, jeśli dostaniesz się na obie uczelnie to wybierz UJ;)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 6 lis 2014, o 20:03 

Z pracą chyba nie jest zbyt kolorowo jeśli chodzi o psychologów, zbyt dużo osób kończy psychologię, zbyt mało jest faktycznie potrzebnych, aczkolwiek osoba w czymś dobra zawsze się wybije, prędzej czy później.

Osobiście uważam, że pieniądze to nie wszystko i warto studiować to co człowieka faktycznie interesuje tak żeby później wykonywany zawód nie był tylko odbębnianiem od 8 do 16 i patrzeniem na zegarek co 5minut przez 50lat

Czasami warto się uśmiechnąć i skorzystać z darmowych życzeń na http://zyczeniowo.pl/ Znajdziesz tam wiele różnych życzeń np na święta bożego narodzenia, wielkanocy lub po prostu z okazji dnia mamy, lub dnia taty. Również babcia będzie bardzo szczęśliwa gdy wnuk z dziadkiem złożą jej piękne życzenia lub napiszą wierszyk od serca

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]