praca magisterska psychologia społeczna kolarstwo

Ankiety, prace magisterskie, pomoc w realizacji prac badawczych, zapytania i wszystko to, co związane jest ze studiowaniem psychologii.
komahrka

29 sie 2014, o 17:06

Cze,
piszę pracę z psychologii społecznej i interesuje mnie kolarstwo ale mam problem jak ułożyć temat, co badać w pracy. Wymagane są 2 zmienne: stała i zmienna i testy do weryfikacji. Czy ktoś może coś podpowiedzieć, z góry dzięki
Awatar użytkownika
kacper
.

29 sie 2014, o 17:48

komahrka pisze:Wymagane są 2 zmienne: stała i zmienna i testy do weryfikacji.
Co to jest zmienna stała?
Masz jakiekolwiek pojęcie o kolarstwie?
komahrka

29 sie 2014, o 18:00

tak, jeżdżę już parę lat dlatego chcę taki temat związany ze sportem. Na grupie kolarzy łatwiej też byłoby przeprowadzić badanie.
Muszę mieć pracę badawczą tzn badać zmienne w grupie a potem przeprowadzić testy
Awatar użytkownika
kacper
.

29 sie 2014, o 18:41

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Co to jest zmienna stała?
Piszesz, że musisz badać zmienne, a potem przeprowadzić testy. Nie rozumiem.
komahrka

29 sie 2014, o 20:09

muszę wybrać temat aby te zmienne były łatwe do zobaczenia, badanie zależności miedzy tymi zmiennymi (zmienna zależna i niezależne)
kiedy mam już temat muszę zgromadzić teorie i wszelkie badania na ten temat

Edit 30/08/2014
Podstawowe cechy planu badawczego

Klasyczny plan badawczy ma cztery podstawowe cechy: możliwość porównywania, manipulowania, kontrolowania i uogólniania. Pierwsze trzy cechy są niezbędne wtedy, kiedy chcemy ustalić zależności przyczynowo-skutkowe pomiędzy zmienną niezależną i zmienną zależną. Porównywanie pozwala wykazać istnienie kowariancji, manipulowanie pomaga ustalić porządek czasowy badanych zjawisk, a kontrolowanie umożliwia określenie, czy badany związek nie jest związkiem pozornym. Uogólnianie natomiast jest związane z ustalaniem zakresu, w jakim wyniki badań można odnieść do całej populacji lub do innych warunków społecznych.
Wymyśliłam coś takiego, proszę o uwagi i poprawki :)

Temat: Przyczyny wzrostu poziomu stresu wśród kolarzy
Przedmiot badań:Zjawisko stresu wśród kolarzy
Definicje: stres, kolarz..
Cel badań:
-ukazanie przyczyn wzrostu poziomu stresu wśród kolarzy
-przedstawienie wielkości tego problemu
Główny problem badawczy: Jakie są przyczyny wzrostu poziomu stresu wśród kolarzy
Problemy szczegółowe:
-jaki jest wpływ środowiska kolarskiego na zawodników?
-jak oczekiwania co do osiągania wysokich wyników sportowych wpływa na zawodników?
-czy sytuacja w klubie może wpływać na poziom stresu kolarzy?
-czy stosunki z trenerem mają znaczenie dla zawodnika?
-jak powinno się pomagać kolarzom mającym problem ze stresem?
-czy w klubie powinno się pomagać zawodnikom mającym problem ze stresem
-czy poziom stresu zawodnika przyczynia się do uzyskiwanych wyników sportowych?
Hipoteza wiodąca:
wydaje się, że istnieją pewne zależności tj. oczekiwania w klubie, stosunki z innymi klubowiczami, rywalizacja na zawodach które mają wpływ na wzrost poziomu stresu wśród kolarzy
Hipotezy cząstkowe:
-prawdopodobnie sposób funkcjonowania drużyny, klubu ma wpływ na kolarza
-prawdopodobnie środowisko kolarskie odgrywa dużą rolę we wzroście poziomu stresu u zawodników
-prawdopodobnie częstym powodem nadmiernego stresu u kolarzy są oczekiwania w klubie i wymaganie trenera
Zmienna:
ZALEŻNA
wzrost stresu wśród kolarzy
NIEZALEŻNA
sytuacja w klubie, drużynie
oczekiwanie trenera, wymagania w klubie
rywalizacja wśród kolarzy
Wskaźniki: tutaj mam trochę problem... ehhhh potrzebuję jakiejś podpowiedzi :)
może ilość osób odczuwających nadmierną presję trenera i wymagania klubowe co do uzyskiwanych wyników sportowych
lub ilość osób starających się zastosować do tych wymagań, oczekiwań ???
Metody i techniki badawcze: nie wiem :p
Grupy osób badanych: ?
Sposób opracowania badań:?
komahrka

30 sie 2014, o 15:23

Podstawowe cechy planu badawczego

Klasyczny plan badawczy ma cztery podstawowe cechy: możliwość porównywania, manipulowania, kontrolowania i uogólniania. Pierwsze trzy cechy są niezbędne wtedy, kiedy chcemy ustalić zależności przyczynowo-skutkowe pomiędzy zmienną niezależną i zmienną zależną. Porównywanie pozwala wykazać istnienie kowariancji, manipulowanie pomaga ustalić porządek czasowy badanych zjawisk, a kontrolowanie umożliwia określenie, czy badany związek nie jest związkiem pozornym. Uogólnianie natomiast jest związane z ustalaniem zakresu, w jakim wyniki badań można odnieść do całej populacji lub do innych warunków społecznych.

Cel badań:
Główny problem badawczy: Jakie są przyczyny wzrostu poziomu stresu wśród kolarzy
Problemy szczegółowe:
-jak oczekiwania co do osiągania wysokich wyników sportowych wpływa na zawodników?
Hipoteza wiodąca:
wydaje się, że istnieją pewne zależności tj. oczekiwania w klubie, stosunki z innymi klubowiczami, rywalizacja na zawodach które mają wpływ na wzrost poziomu stresu wśród kolarzy
Hipotezy cząstkowe:
-prawdopodobnie środowisko kolarskie odgrywa dużą rolę we wzroście poziomu stresu u zawodników
-prawdopodobnie częstym powodem nadmiernego stresu u kolarzy są oczekiwania w klubie i wymaganie trenera
Zmienna:
ZALEŻNA
NIEZALEŻNA
może ilość osób odczuwających nadmierną presję trenera i wymagania klubowe co do uzyskiwanych wyników sportowych
komahrka

30 sie 2014, o 16:15

Cel badań:
Problemy szczegółowe:
Hipoteza wiodąca:
Hipotezy cząstkowe:
Zmienna:
ZALEŻNA
NIEZALEŻNA
Awatar użytkownika
Daria
Administrator
Kontakt:

31 sie 2014, o 10:00

To bardzo dziwny plan. Czy chcesz, aby Twoje badanie miało charakter przyczynowo-skutkowy czy było korelacyjne?

Jeśli chcesz zbadać poziom stresu, który ma być zmienną zależną (dobrze określiłeś zmienną), to musisz mieć zmienne niezależne, którymi będziesz manipulował. (btw. czym jest zmienna stała????).
Jak chcesz manipulować sytuacją w klubie, oczekiwaniami trenera, rywalizacją wśród kolarzy? Co oznaczają te punkty? W praktyce, pisząc prostym językiem, musiałbyś mieć kolarza X, którego badałbyś w sytuacji A i w sytuacji B w kontekście zmiennej "sytuacja w klubie" na poziomie zmiany poziomu stresu. To nierealne. Nie możesz manipulować oczekiwaniami trenera, a zdefiniowanie różnych poziomów zmiennych niezależnych, które opisałeś w ten sposób też jest niemożliwe.

Wniosek jest prosty. Źle opisałaś zmienne niezależne.
komahrka

31 sie 2014, o 12:31

dzięki , tak chcę zbadać ich poziom stresu.
Czy jako zmienne niezależne mogę przyjąć czas poświęcany na trening i przebywanie wśród klubowiczów i innych kolarzy ? Manipulować mogę dietą, ale czy to ma wpływ na stres
Sytuacja w domu czy ona możne mieć znacznie jako zmienna niezależna?

Edit 31/08/2014

no nie muszę po prostu takie jest moje zainteresowanie i chciałam to połączyć ale jeśli to będzie nie do zrobienia to się nie podejmę.
Kurczę ale teraz mam dylemat co zrobić z tym tematem... ? Uważasz ze nie da się w kolarstwie zbadać stresu, to może motywację albo jeszcze coś innego? czy całkiem zostawić to kolarstwo ?

Proszę edytować swoje posty.Opcja ta jest dostępna przez 24 godziny od napisania danego postu.
Awatar użytkownika
kacper
.

31 sie 2014, o 22:13

Allo Admin!:)

Wiem jak robi się badania i wiem (pewnie mniej od Ciebie, ale zawsze coś) jak działa kolarstwo.
Moim zdaniem wybrałeś potwornie trudną dyscyplinę, w której zawiera się cała psy. społ.
Doceniam Twoje chęci, ale obawiam się, że polegniesz na swoim pomyśle. Twoje badanie jest nie do zrobienia przez Ciebie. Takie badanie jest do zrobienia przez zespół doświadczonych badaczy i statystyków, przy ogromnej chęci współpracy środowiska kolarskiego, a i tak będzie do podważenia. Bo niby jak chcesz zbadać sytuację w klubie i w grupie? Tylko opisowo. Musisz robić to badanie na kolarzach?

Jeśli musisz... Zbadaj wpływ presji rywali na wynik. Możesz pogadać z kilkoma kumplami...
Puszczaj kolarza (pojedynczo), mierz czas, a następnie puszczaj kolarza i za nim np. za 20s. trzech goniących. Mierz czas uciekającemu. Porównaj czasy... Gotowe.
Oblecisz to kilkoma kolegami, w kilka dni. Warunki wręcz laboratoryjne. Ten sam zawodnik w jednym i drugim przejeździe, ta sama trasa.

Oczywiście jak na mgr. musisz je "ubarwić", ale nikt go nie podważy. Możesz je rozszerzyć o gonienie ucieczki, "widzenie" ucieczki, pogoni....

Koleżanko ( :)), za zmienną możesz przyjąć wszystko!!! Tylko najpierw musisz ją określić, zbadać. :lol

Nie musisz rezygnować z kolarstwa, ale badanie motywacji i stresu to trudna sprawa. Potrzebne są dane.
Ostatnio zmieniony 1 wrz 2014, o 09:13 przez kacper, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ