Teraz jest 20 maja 2018, o 23:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wybór studiów
PostNapisane: 16 sie 2014, o 10:32 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 1
Witam.

Matura w tym roku szkolnym, i bede musiał wybrać na jakies Studia chcę sie udać.

Ja wybrałem Psychologię <zaocznie> na UJ ale nie wiem czy się dostanę. Kierunek technikum mam zupełnie inny.
Moi rodzice sa przeciwni studiowaniu psychologii, acz kolwiek nie uzalezniam w zadnym stopniu wyoboru od nich.
Jednak troszke mi namieszali w głowie. Zastanawiam się, czy lepiej studiowac cos co sie lubi, mimo gorszych perspektyw na przyszłosć < jak mówi jeden z cytatów w moim podpisie :D > czy cos za czym sie nie przepada, ale ma lepsze perspektywy?

I przy okazji, moze orientuje sie ktoś, czy trudno dostać sie na psychologię zaoczna na UJ. A moze jest jakaś inna uczelnia z psychologia w Krk?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 16 sie 2014, o 18:36 
Administrator

Teoretycznie Laska z "Chłopaki nie płaczą" ma rację.:) Jeśli ktoś ma możliwość pracowania poprzez realizację swojej pasji, to jest szczęściarzem. Jeśli jednak nie, w grę wchodzi tzw. proza życia.

Jako realistka zapytam Cię, czy wiesz, jaka jest ścieżka kształcenia w psychologii, czy trudno (czy łatwo) jest o pracę po studiach, jak wygląda to w mieście, w którym chcesz żyć (czy rynek jest nasycony) itp. Trzeba zrobić najzwyklejszą pod słońcem analizę.

Rodzice sprzeciwiają się, bo zapewne dbają o Ciebie i o Twoje bezpieczeństwo w przyszłości. Fajnie, że bierzesz to pod uwagę, bo wielu młodych ludzi kategorycznie sprzeciwia się jakiejkolwiek "ingerencji" rodziców w wybór kierunku studiów.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 16 sie 2014, o 18:59 
.

Pochwały: 17
A jakie technikum kończysz? Będziesz miał po nim jakiś zawód? Będziesz coś potrafił?
Jakie argumenty mają rodzice? Od kiedy interesujesz się psychologią? Czy w przyszłości chcesz pracować w zawodzie psychologa, a może psychoterapeuty?
Ile, w przyszłości, chciałbyś zarabiać miesięcznie (na dzisiejsze stawki)?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 16 sie 2014, o 23:52 
Przyjaciel Forum

Administrator napisał(a):
Jako realistka zapytam Cię, czy wiesz, jaka jest ścieżka kształcenia w psychologii, czy trudno (czy łatwo) jest o pracę po studiach, jak wygląda to w mieście, w którym chcesz żyć (czy rynek jest nasycony) itp. Trzeba zrobić najzwyklejszą pod słońcem analizę.

Przyznam iż nie zrobiłem takiej listy. Ogólnie z tego co się dowiadywałem o pracę po psychologii nie jest łatwo. Nie wiem za to jak dokładnie przedstawia się to w Tym mieście.

[url=http://forumpsychologiczne.org/memberlist.php?mode=viewprofile&un=kacper

Kończę]kacper

Kończę
[/url] technikum Informatyczne.
Czy będe miał zawód..hmm.. zapewne egzamin zawodowy zdam, bo troche sie orientuje, ale juz nie kreci mnie to tak, jak kiedyś.
Psychologia troche zainteresowała mnie, pod koniec 2 klasy techn. Troszke zacząłem czytać różne ciekawostki i tym podobne. I z kazdym dniem wydawało mi sie to coraz ciekawsze. Lubie też pomagać innym , i to bym tez chciał robić w przyszłości. Pomaganie w problemach itp.

Wolał bym pracę psychologa, niż psychoterapeuty.

To z zarobkami to cieżkie pytanie. W sumie, nie muszę mieć przysłowiowych "kokosów". Wystarczy że starczało by na utrzymanie sie w miescie < mieszkanie, jedzenie, rachunki> no i odłozyc chociaz kilka groszy :) Nie miałem jeszcze okazji mieszkac i utzrymywać się sam, więc mój pogląd może być laicki, ale na ten czas takie właśnie mam wyobrażenie.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 17 sie 2014, o 09:18 
Administrator

W takim razie polecam Ci zrobienie dokładnego rozeznania. Dojście do satysfakcjonującego poziomu finansowego, szczególnie wobec kosztów jakie trzeba ponieść podczas zdobywania odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia jest trudne. Bycie dobrym w swoim fachu też. Absolutnie nie chcę Cię zniechęcać, ale warto wiedzieć, jakie są czynniki, które mogą wpłynąć na Twoją przyszłość.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 17 sie 2014, o 12:15 
.

xero11 napisał(a):
Czy będe miał zawód..hmm.. zapewne egzamin zawodowy zdam, bo troche sie orientuje, ale juz nie kreci mnie to tak, jak kiedyś.
Psychologia troche zainteresowała mnie, pod koniec 2 klasy techn. Troszke zacząłem czytać różne ciekawostki i tym podobne. I z kazdym dniem wydawało mi sie to coraz ciekawsze. Lubie też pomagać innym , i to bym tez chciał robić w przyszłości. Pomaganie w problemach itp.

Wolał bym pracę psychologa, niż psychoterapeuty.

To z zarobkami to cieżkie pytanie. W sumie, nie muszę mieć przysłowiowych "kokosów". Wystarczy że starczało by na utrzymanie sie w miescie < mieszkanie, jedzenie, rachunki> no i odłozyc chociaz kilka groszy :) Nie miałem jeszcze okazji mieszkac i utzrymywać się sam, więc mój pogląd może być laicki, ale na ten czas takie właśnie mam wyobrażenie.

Pamiętaj, że praca to nie zajęcie po studiach. To źródło dochodu, z którego będziesz musiał utrzymać rodzinę. Jako psycholog zarobisz grosze.
Pomagać ludziom... Psychologia to nie misja, to zawód.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 17 sie 2014, o 20:22 
Przyjaciel Forum

A czy traktowanie swojego zawodu, jako pewnego rodzaju misję, to źle?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 20 sie 2014, o 13:00 
.

Źle.
Misję to może mieć ksiądz, psychoterapeuta MUSI być przede wszystkim fachowcem. Rzetelnym, profesjonalnym, kompetentnym... Etycznym i uczciwym. Jeśli masz misję, to tracisz "racjonalny" ogląd sytuacji. Misja=emocje, a to żle.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 22 sie 2014, o 10:08 
Przyjaciel Forum

Rozumiem, no ale chyba trzeba lubić to co sie robi ( albo robic to co sie lubi) bo co to za zycie, gdy kazdego dnia rano budzisz sie z myślą "znowu do roboty. zeby ten dzien szybko sie skończył". A ja bym tak własnie nie chciał :)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 22 sie 2014, o 14:01 
.

Lubić swój zawód, świetnie jeśli psychologia, psychoterapia to Twoja pasja, ale nauka, zawód (narzędzia), a nie pomaganie ludziom.

Offline Zobacz profil  

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]