Materializm, zakupoholizm i poczucie własnej wartości

Ankiety, prace magisterskie, pomoc w realizacji prac badawczych, zapytania i wszystko to, co związane jest ze studiowaniem psychologii.
Awatar użytkownika
AD574

23 lut 2013, o 21:02

Czesc, jestem na 3 roku Psychologii na uniwersytecie Anglia Ruskin w Wielkiej Brytanii :)

Jako część mojej pracy licencjackiej przeprowadzam krótki eksperyment za pomocą ankiety on-line.

Jeśli macie 7 minut wolnego czasu, proszę wypełnijcie anonimową ankietę, na której opiera się moja psychologiczna praca licencjacka:

http://www.ebadania.pl/e6b70b679d314970

Z góry dzięki :)

Ankieta dotyczy materializmu, uzależnienia od zakupów i poczucia własnej wartości.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt na maila: ad574@student.anglia.ac.uk

Ola.
Fioletowa25
Przyjaciel Forum

23 lut 2013, o 21:16

Wybacz, ale uważam, że ankieta jest fatalnie skonstruowana.
Od samego początku wykładasz kawę na ławę. Przyznajesz otwarcie, że chodzi o zbadanie zależności samooceny/oceny innych od sytuacji materialnej. Musisz zdawać sobie sprawę, że ludzie biorący dobra materialne pod uwagę w ocenie swojej czy czyjejś wartości są powszechnie wyśmiewani. Ta postawa jest w mediach i kulturze piętnowana na każdym kroku, od satyrycznych scenek po filmy psychologiczne i od czwartoligowych tandetnych kapel po gwiazdy muzyki alternatywnej, od Pablo Coelho po Bolesława Prusa. Każdy śmieje się z japiszonów, dorobkiewiczów i snobów. Nikt nie ośmieli się nawet sam o sobie pomyśleć, że tak właśnie funkcjonuje.

Nie ma szans, by ktokolwiek z w.w. typów szczerze odpowiedział na pytania w Twojej ankiecie. W najlepszym wypadku po prostu jej nie wypełni, ewentualnie będzie po prostu dawał takie odpowiedzi, jakich oczekuje się od osoby będącej "ponad tym wszystkim".

Aby zebrać rzetelne wyniki musiałabyś zastosować jakiś podstęp (np. ocenę zdjęć, scenek, dialogów). Tak skonstruowana ankieta jest o kant d*y rozbić.

EDIT:
Następnym razem postaraj się, aby w ankiecie składającej się z krótkich pytań umieszczać po kilka (5-10) pytań na jednej stronie. Po pierwsze konieczność ciągłego przeskakiwania myszką od odpowiedzi do przycisku "dalej" irytuje, po drugie ma się o wiele mniejszą ochotę na wypełnienie ankiety widząc stronę pierwszą z 46 niż widząc stronę pierwszą z powiedzmy ośmiu czy dziesięciu.
Awatar użytkownika
AD574

24 lut 2013, o 05:17

Fioletowa25,

Dzięki za zainteresowanie moją ankietą :)

Po pierwsze, błędnie stwierdzasz, że badam zależność samooceny/ oceny innych od sytuacji materialnej. Sytuacja materialna nie ma znaczenia, i mnie ona nie interesuje, tak jak z resztą "ocena innych".

Po drugie, pytania w ankiecie pochodzą z trzech najczęścij używanych kwestionariuszy w dziedzinie psychologii konsumenckiej na całym świecie (szczególnie Wielka Brytania i USA). Pytania dotyczące materializmu to zasługa Professor Richins (2004) Materialistic Value Orientation scale, jedyna w swoim rodzaju taka skala badająca orientacje wartości materialistycznych, pytania na temat szopoholizmu to Edwards (1993) Compulsive Buying Scale, która pozwala na wyszczególnienie 5 różnych typów uzależnienia od zakupów, a pytania na temat poczucia własnej wartości pochodzą ze słynnej Rosenberg (1985) scale, która jest najbardziej popularną skalą mierzącą self-esteem w Polsce i na świecie.

Kwestionariusze były użyte już w takim zestawieniu przez grono badaczy amerykańskich (np. Yurchisin & Johnson, 2004).

Jak widzisz, ich autorami są światowej klasy, renomowani psychologowie konsumenccy i ekonomiści z wieloletnim doświadczeniem. Rzetelność i wiarygodność tych kwestionariuszy została wielokrotnie potwierdzana przez ostatnie ponad 20 lat (ja użyłam najnowszych wersji).

Po trzecie, gdyby, jak mówisz, było prawdą, że "Ta postawa jest w mediach i kulturze piętnowana na każdym kroku" (rozumiem, że masz na myśli materializm i konsumpcjonizm) to chyba załamałaby się cała światowa gospodarka. Media, tak jak również i rząd, chociażby amerykański po II Wojnie Światowej, promują społeczeństwa konsumenckie, a nie je piętnują. Kultury zachodnie oczywiście przodują pod tym względem.

Co do wyglądu ankiety: serwis eBadania.pl, który jako jedyny pozwala mi na darmowe założenie ankiety i bycie jedyną osobą, która ma dostęp do wyników, nie posiada niestety takich wyrafinowanych opcji.

Twój komentarz wydał mi się intrygujący o tak późnej porze, dzięki za wzięcie udziału w moim badaniu :)
Fioletowa25
Przyjaciel Forum

24 lut 2013, o 16:42

Wiesz, domyślałam się, że może chodzić o jakiś podstęp w tej ankiecie i głowiłam się, jaki.

Nie domyśliłam się, o co mogłoby chodzić jeśli nie o to, co jest aż zbyt oczywiste. Mogłabyś mnie oświecić na PW?

Co do piętnowania materializmu, to niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Chodzi tutaj pewnie o rozdźwięk między tym, co oczywiste a tym, co podprogowe. Jasne, że postaci w serialach mają zawsze markowe ciuchy, ludziom bez najnowszego samochodu wmawia się, że są nienormalni. Podświadomie, podprogowo i podziemnie to wszystko działa jak ta lala. Niemniej jednak nikt otwarcie nie przyzna się do takiego postrzegania społeczeństwa i samego siebie, bo to przyznanie się do najgorszego zła, małoduszności i tępoty.
Innymi słowy każdy z nas jest materialistą i zakupocholikiem, ale nikt się do tego nie przyzna.
ODPOWIEDZ