Kwestionariusz Dieting Belief Scale

Ankiety, prace magisterskie, pomoc w realizacji prac badawczych, zapytania i wszystko to, co związane jest ze studiowaniem psychologii.
annaoj

17 lis 2012, o 15:50

W ramach zajęć z psychometrii konstruuję kwestionariusz dotyczący otyłości. Proszę o zapoznanie się z nim i rozwiązanie go. Mile będą widziane komentarze odnośnie treści twierdzeń.

Link do kwestionariusza:
https://docs.google.com/spreadsheet/vie ... RE16MlE6MQ
Awatar użytkownika
Daria
Administrator
Kontakt:

17 lis 2012, o 17:55

Jak do każdej studenckiej inicjatywy na forum - przyłączam się i zachęcam do pomocy. Trwa to krótko. Poprosimy później o skalę tak, żeby każdy mógł sobie obliczyć wyniki.;)
panrafal

17 lis 2012, o 18:15

Nie odpowiada mi stwierdzenie:
3. Szczupłe ciało uwarunkowane jest genetycznie.

Nie wiadomo jak je rozumieć. Generalnie każda nasza cecha, jeśli nie pracujemy nad jej zmianą lub nasileniem jest skutkiem genów, więc szczupłość, jeśli nie prowadzimy odmiennego trybu życia też. Ale nie można stwierdzić, że szczupłym można być tylko jeśli ma się odpowiednie geny. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest: "częściowo" lub "trochę się zgadzam, trochę nie". Jedne osoby będą szczupłe dzięki genom, inne dzięki ćwiczeniom lub diecie. Podejrzewam, że twoją intencją było sprawdzenie ile osób uważa, że nie mogą nic poradzić na swoją wagę, bo uważają, że mają złe geny. Proponuję więc zmianę stwierdzenia na coś w stylu: szczupłe ciało można posiadać tylko dzięki odpowiednim genom.

22. Nadwaga nie zmniejsza pewności siebie.

To też takie pytanie, że nie wiadomo co odpowiedzieć. Większości na pewno zmniejsza, ale skąd mam wiedzieć czy nie ma osób, które w ogóle się tym nie przejmują? Każdemu w głowę nie zajrzę. Są przecież grubasy, które uważają się za nie wiadomo kogo, może u nich otyłość nie zmniejsza pewności siebie. Nie wiem. Brakuje odpowiedzi "trudno powiedzieć".

26. Ludziom szczupłym łatwiej znaleźć partnera i stworzyć z nim trwały związek.

Znaleźć na pewno tak, ale czy stworzyć trwały związek? Myślę, że nie. Uważam, że te stwierdzenia powinny być oddzielone.

27. Osoby z nadwagą izolują się od innych.

Czasem tak, czasem nie. Powinno być: Osoby z nadwagą zwykle izolują się od innych.

28. Ludzie otyli wstydzą się przebywać wśród innych, dlatego często czują się samotni.

Tam samo jak wyżej. Nie mogę się zgodzić z tym, bo może są osoby, które się nie wstydzą. Nie zgodzić się też nie mogę, bo są osoby, które się wstydzą.

32. Ludzie otyli szybko się poddają, nie potrafią wytrwać w swoich postanowieniach.

Nie wiem czy mam to odczytywać jako ogólną cechę ludzi otyłych, czy interpretować je w kontekście odchudzania. Podejrzewam, że chodzi Ci o odchudzanie, więc należałoby to uściślić, jeśli nie to jest ok.

35. Szczupłe ciało zapewnia dłuższe życie w lepszej formie.

No generalnie nie zapewnia. Na długość życia wpływa mnóstwo czynników. Chyba chodziło Ci o "szczupłe ciało zwykle zapewnia dłuższe życie w lepszej formie".

Wiesz, wszystkie pytania można by zachować w obecnej formie gdybyś wprowadziła skalę liczbową. Wtedy każdy by sobie dobrał numerek, który by określał stopień w jakim się zgadza. Teraz jak są tylko dwie opcje, albo się zgadzasz, albo nie to nie wiadomo czasem co wybrać.
Awatar użytkownika
anosmia
Przyjaciel Forum

17 lis 2012, o 23:24

35. Szczupłe ciało zapewnia dłuższe życie w lepszej formie.

No generalnie nie zapewnia. Na długość życia wpływa mnóstwo czynników. Chyba chodziło Ci o "szczupłe ciało zwykle zapewnia dłuższe życie w lepszej formie".
Mało tego ostatnie badania wskazują na to, że choroba przewleka u osób szczupłych gorzej rokuje niż u otyłych ;)

Co do lepszej formy też niekoniecznie, bo osoba szczupła, wcale nie musi być w dobrej formie fizycznej (w rzeczywistości, może mieć słabszą, sprawność fizyczną od osoby otyłych)

fakt jest taki, że otyłość zwiększa szanse na rozwinięcie się chorób cywilizacyjnych, czyli cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, czy choroby wieńcowej i to właśnie może spowodować, czysto hipotetycznie dłuższe życie.
Prawdziwy sukces to nie kariera, lecz pozostanie panem swojego losu i możliwość decydowania, co będzie się robić w życiu, za które tylko my odpowiadamy. William Wharton
annaoj

3 sty 2013, o 14:08

Witam ponownie. Najpierw się przypomnę:) Jestem studentką psychologii (III rok) i w ramach zajęć z psychometrii przeprowadzam badanie internetowe. Tematem kwestionariusza jest dieta oraz problemy z jej utrzymaniem.
Prace nad kwestionariuszem zostały zakończone. W ostatecznej wersji składa się z dwóch części (w poprzednich wersjach z jednej). Na początku znajduje się kilka pytań otwartych dotyczących osoby wypełniającej test. Potem należy ustosunkować się do 29. twierdzeń w skali 5-stopniowej. Więcej informacji znajduje się w instrukcji kwestionariusza.
Zachęcam do wzięcia udziału w badaniu:)

Link:
https://docs.google.com/spreadsheet/vie ... VVZnNmc6MQ
ODPOWIEDZ