choroba przewlekla

Ankiety, prace magisterskie, pomoc w realizacji prac badawczych, zapytania i wszystko to, co związane jest ze studiowaniem psychologii.
lAia89

1 lis 2011, o 00:01

Witam , bardzo proszę o pomoc. Chciałabym zbadac wpływ choroby przewlekłej 1 osoby na funkcjonowanie pozostałych członków rodziny? Jak myslicie , jakie testy wartoby wykorzystac? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
Magdalena Koczewska
Specjalista

3 lis 2011, o 23:43

Witaj,

To trudne pytanie. Zanim zaczniesz wybierać testy odpowiedz sobie na pytanie co Cię interesuje, co chcesz zbadać, jakiemu obszarowi się przyjrzeć.
Przychodzi mi do głowy wiele zmiennych niezależnych - cech osobowości, których obejrzenie w kontekście doświadczania takiej choroby (jakiej?) może być ciekawe, np. prężność osobowości (Skala SPP-25), nadzieja podstawowa (Kwestionariusz BHI) czy poczucie koherencji (Skala SOC-29), osobowość, funkcjonowanie rodziny (Skale Oceny Rodziny czy Test Stosunków Rodzinnych).
Jeśli chodzi o zmienną zależną (czyli to, co chciałabyś wyjaśnić) to możesz pójść wieloma drogami (Ty wiesz najlepiej co Cię interesuje).

Pozdrawiam i powodzenia :)
lAia89

1 gru 2011, o 23:06

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Postanowiłam jednak skupić się tylko na zbadaniu nadziei podstawowej i stosunku do śmierci u członków rodzin obciążonych chorobą przewlekłą. Dlatego bardzo proszę o pomoc... Jakie testy mogłabym wykorzystać do zbadania stosunku do śmierci?Słyszałam, że jest jakiś test Jarosława Jastrzębskiego, ale nie bardzo mogę znaleźć jego nazwę.
Awatar użytkownika
Magdalena Koczewska
Specjalista

14 gru 2011, o 01:36

Witaj,

Nie potrafię Ci wskazać konkretnego testu dotyczącego ustosunkowywania się do śmierci. Na pewno w teście T.N-D K. Popielskiego jedną ze skal jest postawa wobec śmierci.
Zresztą sam test jest bardzo ciekawy (dotyczy poczucia sensu życia i obejmuje wiele ciekawych skal), ale i trudny.

Pozdrawiam.
lAia89

16 gru 2011, o 19:31

Bardzo, bardzo dziekuję:)
ODPOWIEDZ