Teraz jest 25 wrz 2017, o 04:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 cze 2017, o 18:59 

Dzień dobry!
Mam 33 lata i zawodowo jestem chyba spełniony.
Nie mam krytycznych problemów rodzinnych, ani wśród znajomych.
Wiodę dosyć spokojne życie, unikam jak mogę nieprzyjemnych sytuacji.

Chciał bym zadać wam pytanie jak nazywa się obszar, tematu który za chwilę poruszę i może jak będziecie uprzejmi to polecicie mi parę książek lub dacie jakieś rady?

Zaczynam.
Zauważyłem ostatnio, że nie "słyszę" dobrze, to co mówią mi moje uczucia i emocje, tak więc trudno mi jest za nimi podążać.

Prosty przykład: jestem w jakimś toważystwie, rozmawiam swobodnie. Załóżmy hipotetycznie, że ktoś mnie lekko słownie zaatakuje, możliwe, że dla żartu. Coś co mi się nie spodobało i powstały we mnie jakieś negatywne emocje, może lekkie zdenerwowanie? Normalnie powinienem to zauważyć i jakoś ukierunkować swoją dalszą rozmowę. Dać do zrozumienia, że to nie było zbyt przyjemne itp. Ale tego nie robię, ponieważ tego nie czuję wyraźnie. Próbuję daną sytuację zignorować i kontynuować rozmowę normalnie. Jednak czuję, ze coś jest nie tak, pełna swoboda przemija. Bardziej widzę to po tym, że zainteresowanie tym co mówię spada niż, że coś tam zaczęło się dziać w środku. Jest to o tyle przeszkadzające, że nie wiem czy jestem gotowy do działania, czy nie do końca. Czy mogę iść pewnie przed siebie czy powinienem się rozładować i zrelaksować.

Nie wiem czy to co napisałem ma jakiś sens?

Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na jakieś rady.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 11 cze 2017, o 15:39 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 92
Cytuj:
Normalnie powinienem to zauważyć i jakoś ukierunkować swoją dalszą rozmowę.

Nie powiedziałabym, że to takie "normalne". Normą jest właśnie to, co opisujesz - ludzie przeważnie nie rozumieją własnych emocji; nie rozumieją, skąd one się biorą i dlaczego popychają do takich a nie innych działań. Gdyby takie rozumienie siebie, o którym piszesz było norma, nie byłoby morderstw w afekcie, pobić, nieszczęśliwych małżeństw ani skrzywdzonych dzieci.

Umiejętność, o której piszesz można i warto wyćwiczyć. Na początku trening jest żmudny i wymaga dyscypliny oraz dużej ostrożności, ale stopniowo nabyte umiejętności "wchodzą w krew" i rozumienie siebie staje się naturalną częścią odczuwania emocji oraz podejmowania decyzji.

Nie kojarzę żadnej książki, którą mogłabym polecić, ale na początek warto zastanowić się nad radami zawartymi w tych tekstach:
http://brieftip.pl/jak-rozwijac-intelig ... a-trening/

http://projectlifemastery.com/how-to-ma ... -mastery/#

Wprawdzie dotyczą tylko emocji negatywnych, ale te same rady można rozciągnąć na całe spektrum emocji, jeśli celem jest ich identyfikacja, rozumienie przyczyn i bardziej świadome podejmowanie decyzji.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 24 sie 2017, o 20:33 

Witam. Zaglądanie w głąb siebie jest sztuką nie łatwą ale szkoda, że nie podejmujesz się tego wyzwania. Nie zgodzę się z moją przedmówczynią w pewnych kwestiach a mianowicie w tym że rozumienie swoich emocji jest umiejętnością którą można w sobie wyćwiczyć. Przypadki o których wspomniała to skrajność, patologia. Zanik takiej umiejętności jest moim zdaniem niebezpieczny bo dotyczy najdelikatniejszej sfery naszych emocji które samoistnie z nas wypływają i należałoby moim zdaniem obserwować jedynie siebie w jakich sytuacjach jesteś niepewien swoich emocji. Innymi słowy czy są one adekwatne do nich, czy są one spójne i podobne do siebie w sytuacjach stresowych czy w przypadku spotkań towarzyskich są one powodem do niepokoju. Nie trzeba czytać tu żadnych książek tylko wejrzeć w siebie, patrzeć w swoje serce i rozum które są najważniejszymi wartościami w naszym życiu. To my sami znamy siebie najlepiej i to my wiemy kiedy mamy zareagować na określony bodziec. Nikt ze względu na naszą unikatowość nie jest w stanie określić nas samych i tym samym nami kierować za pomocą perswazji. Bo książki o których wspomniała moja przedmówczyni to książki które są napisane językiem jaskrawym tak by oddziaływały na naszą świadomość w ten sposób by wyćwiczyć w sobie sztuczne zachowania w pewnych sytuacjach. Chodzi o to by być w życiu naturalnym, autentycznym i żyć zgodnie ze samym sobą, a nie w zgodzie z książką która generalizuje naszą indywidualność, książka która nie jest w żaden sposób napisana o nas samych, czyli największych znawców własnej osoby. Warto też dodać pytanie zadane samemu sobie dlaczego przeżywam w pewnych sytuacjach pewne nieznane mi emocje, pewne wrażenia i dlaczego nie potrafię zrozumieć sam siebie...czy za mało poświęcam uwagi sobie i swoim potrzebom ducha, czy mam do czynienia z czymś mi bliżej nieznanym, czy mam odwagę by ponownie wejrzeć w siebie ? - to wątpliwości które pojawiają się czasem gdy wpadamy w pewną rutynę, jednostajność i monotonność. Czy nie warto czegoś zmienić ? Czy nie warto pomyśleć o tym co czujemy naprawdę ? Czy warto natomiast wypracować w nas samych pewne schematy zachowań i żyć w tym marazmie...? Patrzaj nie tylko w swoje serce i to co czujesz tylko Ty, patrzaj w swój umysł bo to te wartości czynią Cię wyjątkowym, charakteryzują Twój sposób myślenia o sobie i co naturalnie przeżywasz w związku ze swoimi emocjami, o czym myślisz jak przeżywasz zarówno gniew jak i szczęście. Radzę Ci zatem podjąć się temu wyzwaniu, dokonać w sobie pewnych koniecznych zmian, a właściwie być i żyć w zgodzie z samym sobą by Twoje emocje nie były już Ci więcej obce...życzę powodzenia i sukcesów w tworzeniu prawdziwego tworzenia siebie i odnowy swojej naturalnej osoby. Bo to między innymi to emocje ją tworzą a rozumienie ich nie zawsze jest łatwe, jest sztuką którą jest samo życie.

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]