Teraz jest 18 lis 2017, o 02:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2017, o 20:43 

Witam

Jestem zainteresowany psychologią a konkretnie ludzkim zachowaniem.
Zauważyłem w sobie tendencje do psychologicznych rozważań na temat drugiego człowieka, bardzo mnie ciekawi człowiek, przyglądam się jego działaniom, przysłuchuje się jego mowie, zwracam uwagę na sygnały niewerbalne, lubię odgadywać czy raczej wnioskować jaki ktoś ma charakter, jakie są jego cechy i w odpowiednich chwilach zastanawiać się nad przyczyną.
Dlaczego ktoś tak się zachowuje, dlaczego taki jest, dlaczego jeden człowiek zawsze jest solidnie przygotowany i nigdy się nie spóźnia a drugi jest niechlujny, skąd się to wzięło.
Lubie wiedzieć w jakim świecie żyje, co mnie otacza nawet jeżeli mowa o zwykłym sklepikarzu z sąsiedztwa u którego nabywam produkty żywnościowe.
Co się wydarzyło w jego życiu że jest chory z zawiści czy jest sfrustrowany czy jest depresyjny….

Czy możecie mi wskazać książki, filmy, artykuły które traktują właśnie o takich zagadnieniach?
Może napomnę co już przeczytałem, z tych ważniejszych książek to przeczytałem tylko „Mowa ciała - Allan Pease, Barbara Pease”, poza tym są jeszcze niezliczone artykuły (zwykle traktują o ogólnikach, lepiej od razu byłoby mi siąść do książek – porada dla kogoś totalnie początkującego w temacie.) oraz prelekcje różnych autorytetów niekoniecznie typowo psychologicznych – tu mogę polecić np. Dr. Gabor Maté’a, (chce potwierdzić w tym poście jego obserwacje co do stresu w życiu człowieka a skłonności do występowania chorób np. astmy, arytmii itp.)

Wiele z tego co przeczytałem, obejrzałem albo usłyszałem bardzo mi się przydało w życiu dlatego jestem jeszcze bardziej żądny takiej wiedzy ;)
Oczywiście zdaje sobie sprawę że to wszystko o czym czytałem to tylko wskazówki, ktoś może mieć gorszy dzień dlatego traktuje różne zachowania jako dodatkowe wyrazy które ktoś mówi … tyle że po cichu.
Cała moja wiedza to moje obserwacje + materiały ogólnodostępne w sieci - prosze wybaczyć jeżeli to co napiszę jest naiwne czy nie pokrywa się z rzeczywistością.

Chciałbym abyście mi polecili materiały poruszające takie tematy – a tu tylko moje propozycję.
- Co mówi o nas muzyka której słuchamy? Weźmy heavy metal, lubię sobie głośniej, delikatnie mówiąc, pośpiewać i czuję wówczas jak stres nagromadzony za dnia „wychodzi” przez gardło. Działa to na mnie to jakoś tak … terapeutycznie.
Jestem przekonany że można to odnieść do innych gatunków muzyki np. klasycznej czy popu.
- W sieci można znaleźć podziały osobowości np. choleryk, sangwinik ale ja nie mogę znaleźć choćby wskazówki co sprawiło że ukształtowała się w nas taka a nie inna osobowość. Co sprawia że ktoś potrafi przyciągać do siebie ludzi, jest emocjonalny i wylewny, entuzjastyczny i spontaniczny, ma duże poczucie humoru ale też nigdy nie mówi co myśli naprawdę i rzadko myśli co mówi, unika poważnych tematów?
- Jak rozpoznać że ktoś zakłada „maskę”? - mam czasem z tym kłopoty, nie chodzi mi o rozpoznanie kłamstwa tylko o to że ktoś specjalnie buduje fałszywy obraz swojej osoby.
- Dlaczego ktoś jest szydercą, tylko nieszczęście drugiego człowieka daję mu radość, jak pisałem, co się wydarzyło w jego życiu że jest chory z zawiści czy jest sfrustrowany czy jest depresyjnym człowiekiem? Co mówi o nas typ humoru jaki posiadamy?
- Jak otworzyć drugiego człowieka? Oczywiście nie na siłę i nie po to by wykorzystać, po prostu ciekawi mnie czemu ktoś (odkąd tylko go znam) ma ustawiony domyślnie humor pod tytułem „śmierć, śmierć,depresja, rozpacz i śmierć”. Mojemu prostemu umysłowi wskazuje to na możliwość że w życiu doświadczył dużej krzywdy (albo takie było jego odczucie) ale i to nie jest pewny wniosek gdyż znam człowieka którego podejrzewam (nigdy się do końca nie przyznał) właśnie o dużą krzywdę w życiu który jest właśnie odwrotnością zamkniętości (chłodni emocjonalnie ale jednocześnie zestresowani rodzice którzy łatwo wybuchają).
Nic dziwnego że taka osoba udaje wulkan energii, uśmiecha się , jest wspaniała, towarzyska i stara się wszystkich rozśmieszyć ale, no właśnie nie umie być poważny, bardzo rzadko mu się to zdarza a jego motto to „żadnych ważnych tematów” - i tu właśnie wchodzimy na temat masek o którym chętnie bym się czegoś więcej dowiedział...
A wracając jeszcze do przyczyny wiecznej depresji u mego znajomego, skoro nie koniecznie musiała być to krzywda to może po prostu jego zachowanie wynika ze środowiska w którym żyje czy się wychowywał np. w domu nie było pożądane okazywanie emocji (słowo daje że przez pierwszy rok szkolnej znajomości do nikogo niemal się nie odzywał a na przerwie patrzył przed siebie stojąc wyprostowany niczym żołnierz, słowo.)
- Czytałem też o tym jak ludzie dobierają się w pary ale np. trudno mi było znaleźć coś o tym jak zostać czyimś przyjacielem, co decyduje o tym że komuś ufamy – sam mam pewne przemyślenia na ten temat ale chciałbym przeczytać literaturę fachową by potwierdzić obserwację.

Ten inauguracyjny post wyrodził się wielomówstwo pozwólcie więc że na tym zakończę i wiedzcie że z niecierpliwością oczekuje waszych odpowiedzi.

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]