Teraz jest 22 wrz 2017, o 15:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 gru 2016, o 18:01 

Witajcie drodzy użytkownicy,
piszę z prośbą o pomoc w kwestii objaśnienia kilku psychologicznych pojęć. Prosiłbym o wypowiedzi osób, które w temacie się orientują.

Jakiś czas temu kupiłem książkę Mateusza Grzesiaka "Ego-rcyzmy" i jestem zadowolony z efektów, które dzięki tej książce są widoczne w moim życiu. Wierzę, że świadomość jako spokojna obserwacja emocji, zachowań, myśli, jest kluczem do wszelkich procesów zachodzących w psychice człowieka. Dzięki świadomości poradziłem sobie z depresją, niską samooceną, socjofobią, wieloma problemami w związku. Jednak mam wątpliwości, gdzie jest granica pomiędzy tym, co prawdziwe i prawidłowe, a tym, co sztuczne i błędnie zinterpretowane.

Do rzeczy.
1. Jeśli po kłótni z dziewczyną czuję niechęć do jakiegokolwiek kontaktu z nią (problemy z porozumieniem -> reagowanie gniewem -> kilkugodzinna separacja), to czy ta emocja płynie ze mnie, prawdziwego mnie, czy z mojego ego, które nie chce mieć żadnego kontaktu z dziewczyną, bo czuje się zagrożone? A może to źle rozumuję i nie ma czegoś takiego jak "prawdziwy ja" i jest np. świadomość, ego, ciało i jego fizjologiczne potrzeby, i może coś jeszcze?
2. Jeśli myślę o obowiązkach, które powinienem zrobić, ale czuję lenistwo, niechęć do robienia tego, to znaczy, że to nie jest moja prawdziwa potrzeba i to, czego tak naprawdę chcę, czy może ego chce żyć w strefie komfortu i reaguje emocją jaką jest lenistwo, bym tego nie robił? Kiedy to wszystko piszę, czuję zakłopotanie, bo "ego chce" - jakby to była jakaś część mnie, "bym tego nie robił" - jakby oprócz ego istniało to prawdziwe "ja", i jeśli o tym wszystkim piszę, to jeszcze do tego dochodzi świadomość, bo zdaję sobie sprawę z tych wszystkich mechanizmów. Co jest w tym prawdziwe?
3. Skąd się biorą moje zainteresowania, potrzeby, to, co chcę robić, a na co nie mam ochoty? Czy pedofil (przepraszam za tak skrajny przykład), który ma swoją potrzebę, czuje ją przez ego, czy przez niego samego? Gdzie jest granica? A może ja to źle nazywam i pojmuję?
4. Czy wszystkie emocje pochodzą od ego? Skąd mam wiedzieć, czy to, co czuję, jest prawidłową emocją, np. motywacja do realizowania pasji, a nie jest to coś, czego chce ego, bym np. uciekał od rzeczywistości?
5. Czy istnieją "prawdziwe" emocje, płynące ze mnie prawdziwego (charakter, serce, dusza, cokolwiek), oraz emocje pochodzące od ego jako mechanizm obronny?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowano 2 gru 2016, o 02:48 przez zwartyzabawny1, łącznie edytowano 1 raz

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 2 gru 2016, o 20:38 
Junior

Pochwały: 12
Witaj. Zaznaczam już na wstępie, że nie jestem ekspertem w dziedzinie zaburzeń emocjonalnych które są tu ewidentne, bo nie jestem psychologiem klinicznym do którego musiałbyś skierować te pytania, ale wiem co w trawie piszczy...

Po pierwsze to co już na pierwszy rzut oka widać po twoim wpisie to pewnego rodzaju ambiwalencja uczuć, ochłodzenie emocjonalne i pewne znamiona depresji które mogą być tu dopiero zwiastunem choroby. Ambiwalencja uczuć to sprzeczność, to istnienie dwóch najczęściej przeciwstawnych uczuć, emocji. Ochłodzenie emocjonalne to inaczej zblednięcie emocji, zminimalizowanie ich intensywności.

Po drugie prawdą jest tu moim zdaniem, że nie uporałeś się ze wszystkimi problemami natury psychicznej które mogą jeszcze się zaznaczyć w twoim życiu mimo ich świadomości.

Po trzecie twoje zainteresowania nie wynikają z ego które źle interpretujesz moim zdaniem bo ego według ogólnie przyjętej definicji pochodzi z teorii psychoanalizy Freuda i oznacza świadomą organizacje psychiczną człowieka, która kieruje się zasadą realizmu, z tym że organizacja ta objawiająca się w postępowaniu człowieka, podkreśla to, że człowiek zdrowy zaspokaja swoje potrzeby ( nie tylko te seksualne, fizjologiczne ) ale wszystkie pozostałe w sposób bezpieczny dla niego i nie popada on w skrajności, nie jest ono również realizowane w sposób niebezpieczny dla otoczenia. Musi on więc kontrolować swoje popędy.

Skrajności te mogą być wyrażane w zachowaniu jeżeli chodzi o chorobę afektywną dwubiegunową słowem depresyjnej i maniakalnej które to pojęcia odnoszą się do całego spektrum zachowań : od euforii poczynając a na stanach lękowych, wycofaniu społecznym i ostrych stanach depresyjnych kończąc.

Twoje zainteresowania wynikają z ciebie samego i tak jak to zazwyczaj u każdego człowieka bywa, są odzwierciedleniem twojej osobowości na którą składa się nie tylko ego. Motywacja do ich realizowania wynika z charakteru zainteresowań i wielu innych czynników natury psychologicznej których nie sposób tu opisać. Wspomnę tylko, że czasem odbiegamy od naszych zainteresowań w naszej dość wymagającej rzeczywistości.

Prawdziwe emocje są rozpoznawalne dla każdego człowieka, bo są dla niego po prostu naturalne i się po prostu z nimi identyfikuje. Musisz je więc rozpoznać i w zależności od tego czy potrafisz wejrzeć w siebie, możesz je rozpoznać za pomocą intuicji.

Wszystko to wymaga szerszej oczywiście dyskusji i omówienia poszczególnych zagadnień i zapoznania się ze współczesnymi badaniami osobowości.

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]