Teraz jest 25 wrz 2017, o 19:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 wrz 2015, o 15:59 

Witam,
jestem nowa na tym forum a korzystając z okazji chciałabym zasięgnąć Waszych opinii.
Otóż, kilka dni temu skończyłam czytać książkę "Czarna Samica Kruka: Lot Nad Krawędzią Świadomości".
Książka jest bardzo pasjonująca (polecam szczególnie miłośnikom thrillerów psychologicznych), i po jej przeczytaniu bardzo ciekawi mnie jedna rzecz.
Czy to co nazywamy opętaniem możemy rozpatrywać tylko w kategorii wiary w takie rzeczy, siły nadprzyrodzone, czy też jakiejś choroby psychicznej?
Autor to jakoś tak niesamowicie przedstawił, że te pytanie chodzi za mną już od jakiegoś czasu.
Pozdrawiam,
Dagmara.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 25 wrz 2015, o 19:59 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 92
To, czy się wierzy w "siły nadprzyrodzone" to indywidualna sprawa każdego człowieka. Należy do tej samej kategorii co religia. Z definicji nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytania o sprawy, które są z definicji niepoznawalne.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 28 wrz 2015, o 15:10 
Moderator

Pochwały: 38
Hej ,
PopieraM Fioletowa25 to jest temat rzeka ,który każdy odczuwa sam ... Ja osobiście np "jak nie dotknę realnie " to nie koniecznie wierze ;)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 15 lis 2015, o 16:19 

Zalezy od podejścia i wiary, Jednak bardzo często osoba chora na schizofrenię zachowuje się jak człowiek opętany, dlatego warto najpierw sprawdzić taką możliwość.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 25 lis 2016, o 17:55 
Junior

Pochwały: 12
Nessi167 napisał(a):
Zalezy od podejścia i wiary, Jednak bardzo często osoba chora na schizofrenię zachowuje się jak człowiek opętany, dlatego warto najpierw sprawdzić taką możliwość.

- to dowodzi jak szybko ludzie ulegają starym nabytym już w średniowieczu stereotypom myślenia o schizofrenii jako opętaniu przez siły nadprzyrodzone.

Ja sam jestem chory na schizofrenię rezydualną. Podczas mojej ciężkiej psychozy uważałem, że należy mimo silnych przekonań o mojej wielkości i wielu innych wyrazów uporczywych wręcz urojeń, to wiedziałem, że trzeba z nią walczyć. Głosy w mojej głowie i objawy psychosomatyczne doprowadzały mnie do silnych ataków złości na siebie, lecz to pozwoliło mi po tym jak samodzielnie udałem się do szpitala psychiatrycznego, opanować się i dzięki lekom które posłusznie przyjmowałem mimo objawów trucia i silnych lęków przed ludźmi jestem tu gdzie jestem i prowadzę samodzielne życie. Pomagam ludziom w podobnych sytuacjach jak mogę i uczę się docierania do nich, gdy znajdują się w ciężkim stanie i prowadzę ich przez drogę do względnego zdrowia. Jestem żywym dowodem na to, że ludzie chorzy na schizofrenię, są przede wszystkim wyjątkowi, ponieważ mimo tej choroby która sprawia, że widzą i czują więcej to w większości przypadków krzyczą oni wręcz o ratunek z tego piekła w którym się realnie znajdują. Nie zbadane są możliwości ludzkiego umysłu w związku z czym nie ma dowodu na to jak można opanować te ukryte z pewnością istniejące... . Ten krzyk o pomoc może przejawiać się w różnych ukrytych w samym zachowaniu znaków, treści ukrytych między słowami które mimo ich starań nie układają się w logiczną dla zwykłego człowieka całość która dowodziłaby istnienia innego świata w którym ja osobiście byłem i miałem okazję poznać go od podszewek a który to świat na zawsze pozostanie moją własną tajemnicą, bo stanowi on o mnie samym, o człowieku który jak wszyscy rozumiejący siebie ludzie ma w sobie na tyle empatii by współczuć, by walczyć o nich i działać na ich rzecz, jeżeli uda mi się zrealizować swoje marzenie o wyższym wykształceniu. Wierzę, że mimo moich 32 lat zrealizuję je właśnie dla nich, dla ludzi którzy na to zasługują a nie zasługują na to by domniemać nawet, że są opętani. To, że żyli lub żyją w swoim wewnętrznym świecie nie świadczy o opętaniu, świadczy właśnie o ich wyjątkowości. Świadczy przede wszystkim o bogactwie jakie w sobie noszą i zawsze dopóki żyję będę stawał murem w ich obronie, bo często to oni zostają uznani niesprawiedliwie za wariatów a jest wprost przeciwnie : to ludzie normalni są czasem w swych skostniałych poglądach na świat i ludzi tak źli i nietolerancyjni dla innych ludzi. Zrozumienie ? - to osiąga się po przejściu tego co my...a tego życzyć nikomu nie będę. Myślę, że nie można zatem mieszać pojęcia opętania z chorobą psychiczną jaką jest schizofrenia.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 25 lis 2016, o 20:02 
Senior

Pochwały: 10
Podpisuję się całkowicie pod tym , co napisał Krystian !
Znam kilka osób chorych na schizofrenię i nigdy nie zgodzę się z tym , co napisała Nessi poniżej ! Warto prostować takie wypowiedzi! Są to osoby przede wszystkim bardzo wrażliwe , a przede wszystkim bardzo cierpiące i często samotne ! A zachowanie osoby chorej na schizofrenię mozna argumentować ich strachem , strachem przed niezrozumieniem innych ludzi , a nie agresją chorych !
Wpierw trzeba człowieka dobrze poznać , żeby móc o nim pisać , każdy ma prawo być indywidualistą i być tak postrzeganym !
"Smutek ma szary kolor zniechęcenia
Wkrada się w serce podstępnie jak złodziej
Pewny swego przemawia w ciszy mojego sumienia
Jak kiedyś Wąż starodawny zwodził Ewę
Mówi: Patrz, znowu cię nie zrozumieli,
Ty do nich z sercem, a oni cię po łbie.
Nie warto wierzyć w ludzi
Wszyscy biegają za swoim,
Kłaniają się mamonie,
Może zresztą Anioły nie istnieją
Może to wszystko gra niewarta świeczki.
Dosyć – mówię – nie odbierzesz mi wiary
Ze »Jam zwyciężył świat»”

Nessi167 napisał(a):
Jednak bardzo często osoba chora na schizofrenię zachowuje się jak człowiek opętany,

„Wypędzona
Ze świata zwykłych ludzi
Osaczona
Własnymi marzeniami
Żyję
Jak we śnie koszmarnym i tak pragnę się zbudzić
I tak pragnę coś ocalić: Panie, przymnóż mi wiary"-I.

Dagmara napisał(a):
Czy to co nazywamy opętaniem możemy rozpatrywać tylko w kategorii wiary w takie rzeczy, siły nadprzyrodzone, czy też jakiejś choroby psychicznej?

Wpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle jest coś takiego jak opętanie !? A nie w jakich kategoriach to postrzegamy !

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar

Ostatnio edytowano 26 lis 2016, o 07:32 przez ruinyodbudowane, łącznie edytowano 2 razy

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 26 lis 2016, o 08:50 
Junior

Pochwały: 12
Ludzie jak cienie przeplatają się
między ziemią a niebem.
Wzlatują na szczyty gór
Wznoszą się tam gdzie
zaznają szczęścia
gdzie wiara podnosi ich
z meandrów cierpienia

Tam gdzie ludzie są ludźmi
a nie marionetkami
z opustoszałego teatru,
gdzie pustki kłaniają się złu
z wielkich ekranów kin,
gdzie widzi się tylko wokół nas
dramat ludzkiego życia.
Tam gdzie zwykłość i proza
jest zaklęta w codzienność
a ususzona róża
ostatnia królowa piękna
oddaje ostatnie tchnienie życia...

Agonia ta, to droga do wolności
Agonia ta, to droga do śmierci ...
z goła pozornej, bo nadającej nam
istotę doskonalszą, bezgrzeszną, bezcielesną.

To ona odchodzi powolnie tam,
gdzie nikt jej nie zamieni
w martwą mimozę,
bo żyć będzie wiecznie, bezpiecznie.
Już bez lęku i łez...

Tam wraz z nią, odejdę z dumą i pokorą
Tam odejdę z w sercu zapisaną,
tajemnicą własnego życia....

Pozdrawiam : Krystian

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]