Teraz jest 20 lis 2017, o 15:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 mar 2014, o 14:51 

Witam,
mam 15 lat i planuję iść do liceum o profilu psychologicznym. Jednakowoż jeszcze nigdy nie czytałam książek na ten temat i nie jestem pewna, czy zainteresuje mnie on na wyższych szczeblach wiedzy. Aktualnie nie mam żadnego ukierunkowania.
W związku z tym chciałabym się zapytać, jakie książki mogłabym przeczytać, aby sprawdzić, czy psychologia mnie zainteresuje?
Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 8 mar 2014, o 17:38 
Administrator

Pochwały: 1
Mogłabyś zacząć od magazynów popularno-naukowych, takich jak Charaktery czy Psychologia Dziś.
Ciekawa jest "Człowiek - istota społeczna" Elliota Aronsona. To jedna z podstawowych książek, które każdy student i psycholog czyta lub czytał. Napisana dość przystępnym językiem pozwala czytelnikowi dostrzec, jak dużą rolę psychologia odgrywa w naszym życiu i że spotykamy się z nią na każdym kroku.

Drugą ciekawą pozycją jest np. "50 mitów psychologii popularnej". W tej książce autorzy polemizują z najpopularniejszymi "psychologicznymi prawdami", które funkcjonują w świecie.

Jest wiele książek, które wyposażają w podstawową wiedzę psychologiczną (teorię!), ale pisane są już trudniejszym językiem. To na pewno "Psychologia i życie" Zimbardo (taka biblia psychologii), "Psychologia osobowości" Pervina itp. Nie jestem jednak pewna, czy nie zanudzą Cię takie publikacje.

Proponuję też przeglądać serwisy internetowe dotyczące psychologii, czytać o tym, jak odczytywać badania i interpretować różne "doniesienia z badań naukowych", ponieważ w wielu przypadkach portale, gazety i dziennikarze przekręcają fakty i przekłamują je. Podstawą jest rozsądne i rzetelne podejście.:)

Życzę powodzenia.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 14 kwi 2014, o 20:38 

Wow Nie wiedziałam, że istnieje liceum o profilu psychologicznym. Szkoda, że nie było go za moich czasów...może los potoczyłby się inaczej-)
Jest bardzo wiele źródeł wiedzy na ten temat, internet, pisma popularnonaukowe, książki, wywiady itp-) Życzę powodzenia-)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 14 kwi 2014, o 23:23 
.

Pochwały: 15
A czego uczą w liceum o profilu psychologicznym?
Po co Ci to? Idź do normalnego liceum (ogólne lub profilowane biol-chem, mat-fiz, hum. w ostateczności :)), a jeśli zainteresuje Cię psychologia, to czytaj..., a potem na studia. Skończysz liceum psychologiczne, psychologia do Ciebie nie trafi i co dalej? Ani zawodu, ani przygotowania na porządne studia (psychologia to nie porządne :)). A tak na marginesie, mam wrażenie, że takie liceum to marketingowy bełkot.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 18 kwi 2014, o 19:37 
Przyjaciel Forum

Liceum o profilu psychologicznym :shock: Prawdę powiedziawszy mam podobne zdanie do Kacpra. Na co Ci to? Psychologii na maturze zdawać nie możesz, a to matura jest przepustką do dalszej edukacji, a nie jakieś liceum o dziwnym profilu, po którym totalnie nic nie masz. Jak będą Cię rekrutować na studia to nie wezmą w ogóle profilu studiów pod uwagę. Liczy się wtedy tylko matura! Jeśli chcesz studiować ten kierunek, to super ale proponuje poczytać i zagłębić się w tą tematykę czytając książki np. zacznij właśnie od tych co zaproponowała Pani admin. Będzie to świetnym przygotowaniem na studia, bo na studiach nie ma nauczyciela, który trzyma za rączkę i mówi które strony na kiedy i na jaki przedmiot przeczytać, na studiach po prostu masz pracować sama i przygotowywać się na zajęcia według rozpiski tematów.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 8 maja 2014, o 21:39 

poczytaj trochę na początek, nawet poradniki bo rzeczywistość może okazać się okropna,

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 5 cze 2014, o 11:32 

Zimbardo nie jest taki zły
Administrator napisał(a):
Jest wiele książek, które wyposażają w podstawową wiedzę psychologiczną (teorię!), ale pisane są już trudniejszym językiem. To na pewno "Psychologia i życie" Zimbardo (taka biblia psychologii)

Hmmm, nie studiuję psychologii ani nie będę się nią zajmował zawodowo, ale na studiach bardzo często zapisywałem się na "oguny" z psychologii. Na kilku z nich uczyliśmy się właśnie z książki Zimbardo :)

Nie jest taka zła. Co prawda było to ładnych parę lat temu, ale nie mieliśmy problemu ze zrozumieniem zagadnień. Przynajmniej nie przypominam sobie takich :)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 5 cze 2014, o 13:29 
Administrator

Chodziło mi o to, że Zimbardo nie jest już propozycją popularnonaukową i nie wyjaśnia wszystkich używanych terminów związanych z psychologią.;)

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 7 cze 2014, o 13:27 

Magda2599 napisał(a):
W związku z tym chciałabym się zapytać, jakie książki mogłabym przeczytać, aby sprawdzić, czy psychologia mnie zainteresuje?

Sądząc po tym co piszesz to już Cię interesuje, masz jedynie podjąć decyzję, co z tym zainteresowaniem zrobić.

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]