Teraz jest 21 lis 2017, o 12:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lut 2014, o 01:50 

Co psychologia twierdzi o enneagramie? Ludzie wypowiadający się o nim w internecie przeważnie są zdania, że żaden inny test osobowościowy z jakim mieli do czynienia nie był tak trafny. I ja też się z tym zgodzę. Mimo to zastanawiam się na ile założenia enneagramu są prawdziwe. Czy naprawdę nie ma ludzi, których cechy łączą się inaczej niż według opisanego tam schematu? Czy naprawdę nie można mieć w sobie kilku równorzędnych typów naraz? Może nawet kilka cech po równo ze wszystkich? A jeśli jest to nie możliwe to wynika z tego, że takie ograniczenia posiada ludzki mózg (ograniczenie biologiczne) czy po prostu tych cech nie da się inaczej połączyć żeby powstał ludzki charakter (ograniczenie logiczne). Przyznam, że enneagram ma całkiem ładną ideologię
( http://www.taraka.pl/enneagram_dziewiec_drog_pelni_02 <--- trochę okrojone i uproszczone spojrzenie na niego), ma wiele wariantów dzięki, którym istnieć ma więcej osobowości niż podstawowa dziewiątka ale jednak pewne połączenia są według niego niemożliwe. Dodatkowo wciąż mówi się o nim jako o pseudopsychologii. Dlaczego? Czy jakieś jego założenia zostały obalone? Czy jest niespójny w jakimś miejscu?

EDIT:
Nikt nie wie jak to jest z tym enneagramem? :< Chodzi mi o oficjalne stanowiska psychologii w jego sprawie. Wiem, że są psycholodzy, którzy uważają, że to dobry system a czy są tacy, którzy są temu przeciwni?

Posty połączone. Kolejny proszę o edycję swoich postów zamiast pisać jeden pod drugim.
Moderator

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]