Teraz jest 21 lis 2017, o 12:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 sty 2014, o 19:01 

Witam, chciałbym poruszyć temat, dlaczego symbolika trafia do młodzieży? Czym jest to spowodowane? Za symboliką kryje się ukryta, głęboka myśl i czy to właśnie ta tajemniczość fascynuje młodzież? Dla przykładu, wśród młodych kibiców o wybiórczej wiedzy, często można spotkać krzyże celtyckie, czy nawet symbole odwołujące się do narodowego socjalizmu widniejące na tzw. "wlepkach". Czy to jest jakaś próba intelektualizacji, chęć epatowania swoją "ideologią"?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 18 lut 2014, o 20:03 

Na to pytanie jest kilka odpowiedzi bo jest kilka wariantów, różni są ludzie i różne symbole. Przeważnie symbol oznacza przynależność do jakiejś grupy lub wiąże się z jakąś wiarą czy ideologią. Dzięki symbolowi można zakomunikować otoczeniu kim się jest po to aby przyciągać do siebie podobnych sobie ludzi lub po to aby zaznaczyć swoją odmienność i oryginalność (np. gdy symbol wiąże się z czymś niecodziennym). Niektórzy lubią prowokować symbolami, drażnić ludzi lub odstraszać. Inni chcą za ich pomocą rozprzestrzeniać jakieś idee np. pokój-pacyfka. Jeszcze inni zakładają symbol z szacunku do jakieś idei tak jak harcerze noszą lilijki i krzyże. Jeśli dana ideologia jest niesłusznie potępiana w społeczeństwie, niektórzy jej (uciekło mi słowo... wyznawcy?) chętnie obwieszają się związanymi z nią symbolami po czym np. udzielają się w fundacjach charytatywnych, żeby pokazać światu, że wcale nie są tacy jakimi świat chce ich widzieć a ich ideologia wcale nie czyni z nich złych ludzi. Symbole mogą też służyć do oddania czemuś bądź komuś pamięci i czci. Ogólnie symbol to coś za pomocą czego człowiek może uzewnętrznić to co mu siedzi w głowie i pokazać to innym ludziom. Niestety często ludziom miesza się w głowach i zaczynają traktować symbol jako źródło swojej ideologii lub jako samą ideologię. Zaczynają skupiać się bardziej na symbolu jako przedmiocie niż na treści jakiej on dotyczy. Przykładem takiego zachowania jest traktowanie symbolu jakiegoś boga tak jakby to on był tym bogiem/obiektem kultu lub uderzenie kogoś za sponiewieranie symbolu pokoju. Z próbą intelektualizacji osobiście się nie spotkałem ale takie przypadki zapewne też się zdarzają. Właściwie próba intelektualizacji jest wśród młodzieży powszechna- noszenie nerdowskich okularów, noszenie koszulek z cytatami z mądrych książek lub koszulek z napisami wychwalającymi książki ogólnie zwykle mają na celu zakomunikowanie "jestem mądry", więc pewnie i jakieś symbole mogą ku temu służyć. Tyle udało mi się zaobserwować od czasu kiedy zainteresowałem się symbolami po raz pierwszy a miałem wtedy jakieś 13 lat (teraz mam dwadzieścia i kompletnie mi przeszło).

EDIT:
A no tak. Symbol może być też oznaką buntu i walki. Np. człowiek, którego wiara jest potępiana w jego otoczeniu może ostentacyjnie chodzić z jej symbolem na wierzchu żeby pokazać sobie, swojemu bogu i innym, że się jej nie wstydzi. Ogólnie w niektórych miejscach noszenie pewnych symboli to gest odwagi (a w niektórych głupoty).
Posty połączone. Proszę używać opcji EDYTUJ zamiast pisać post pod postem.
Moderator

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lut 2014, o 11:22 

Przywiązanie do symboliki prawdopodobnie wynika po prostu z kształtowania tożsamości u młodego człowieka - szuka on ideału, wzorca, idola...

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]