Teraz jest 25 wrz 2017, o 01:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 gru 2013, o 16:40 

Witajcie, jestem studentką 4 roku psychologii.
Piszę do Was, ponieważ kojarzy mi się, nie wiem czy dobrze, że na którychś zajęciach pojawiło się zagadnienie o zjawisku samobójstw i wykładowca podzielił je na te łatwe do zmierzenia samobójstwa jawne (np. powieszenie się, otrucie itp.) oraz te ukryte/niejawne trudne do zmierzenia (np. celowa nieostrożna jazda samochodem, trudno mi to opisać, ale chodzi mi o to, że przeciętna osoba ma taki wewnętrzny hamulec "nie będę jechać tak szybko samochodem, bo jest ślisko i mogę się zabić", a osoba, która ma myśli samobójcze mówi "mogę się zabić, wszystko mi jedno"). I właśnie to drugie zjawisko mnie zainteresowało, ale nic nie mogę znaleźć na jego temat. Czy mogłabym prosić o jakąś radę, gdzie mogłabym szukać jakichkolwiek informacji na ten temat? Czy ktoś już podejmował się opisu takiego zjawiska? Czy ono w ogóle oficjalnie istnieje, czy porywam się z motyką na słońce?
Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.
Pozdrawiam

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lut 2014, o 11:28 

Nie znam takiego zjawiska z literatury ale samobójstwem niejawnym można nazwać np: anoreksję. Osoba nie targnie się bezpośrednio na swoje życie, ale robi wszystko, by umrzeć, zasłaniając się mechanizmami obronnymi (że np: chce schudnąć itp).

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 28 lut 2014, o 10:36 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 1
jussthesecond napisał(a):
ale samobójstwem niejawnym można nazwać np: anoreksję. Osoba nie targnie się bezpośrednio na swoje życie, ale robi wszystko, by umrzeć, zasłaniając się mechanizmami obronnymi (że np: chce schudnąć itp).

Osoby z anoreksją z założenia mają raczej zaburzone postrzeganie własnej osoby. Moim zdaniem one intencjonalnie nie dążą do śmierci, a właśnie ta intencjonalność w samobójstwie jawnym, czy nie jawnym jest niezbędna. Takim sposobem można powiedzieć, że samobójstwo jawne to np. wrzucenie żelazka do wody i trzymanie tam specjalnie ręki, powieszenie się, skok z mostu. Natomiast nie jawne będą wszystkie te działania, które mogą wyglądać na wypadek np. "przypadkowe" wpadnięcie żelazka do wody i włożenie tam ręki, zawiśnięcie na linie w czasie wspinaczki górskiej, czy też skok na główkę z mostu w miejsce, gdzie ich nie widać ale samobójca wie że są kamienie. Inaczej mówiąc duża część wypadków, czysto hipotetycznie mogłyby być samobójstwami ukrytymi.... .

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 1 mar 2014, o 10:56 
Junior

Ekhmmm... przerażacie mnie...

napiszę więcej:
Jestem w relacji terapeutycznej od roku. Zgłosiłam się, bo w sytuacjach stresowych, gdy nie mam wsparcia ulegałam wypadkom. Po zauważeniu zależności i zgłosiłam się do terapeutki. Wypadki miały charakter uszkodzeń typu skręcenie. Kość złamałam tylko raz w życiu. Problem nie jest rozwiązany, ponieważ obecnie mam bardzo stresujący czas w pracy i od 3 miesięcy bardzo silnie alergicznie reaguję skórą, drapię się, choć nic mi się nie przydarzyło (żaden wypadek). Biorę leki sterydowe. Po przeczytaniu waszych rozważań przypomniałam sobie zdarzenie gdy biegłam do autobusu i wywaliłam się na jezdni. Tylko silne hamowanie samochód połączone z moim błyskawicznym wstaniem z jezdni uratowało mnie przed nieszczęściem. Czuję jakby podświadomość dążyła do autodestrukcji, pomimo iż świadomie tego nie chcę (ucieczka przed samochodem).

:o :shock: :? :( :o :shock: :? :( Jeśli "to" dąży do całkowitej autodestrukcji :o :shock: :? :( :o :shock: :? :(

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 1 mar 2014, o 13:31 
Przyjaciel Forum

Cytuj:
Po przeczytaniu waszych rozważań przypomniałam sobie zdarzenie gdy biegłam do autobusu i wywaliłam się na jezdni.

Nie, no przecież to normalne zdarzenie, ja też ostatnio się przewróciłam i to tak, że zrobiłam fikołka na ulicy :lol ale to nie oznacza, że dążę do samobójstwa, te Twoje skręcenia i złamanie też mi nie pasuje - tak jak pisałam wyżej moim zdaniem, choć nie wykluczone, że się mylę samobójstwo to jest z założenia działanie intencjonalne (świadome, zamierzone).

Może te Twoje skręcenia i wypadki to próba podświadomego zwrócenia na siebie uwagi, lub chęci opieki ale to też powinno być chociaż w jakimś stopniu intencjonalne moim zdaniem. Może też przez stres, za bardzo nie myślisz co robisz tj wyłączasz swoją świadomość w trakcie monotonnych, powtarzalnych czynności i/lub po prostu się usztywniasz i stąd te skręcenia, czy inne wypadki.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 1 mar 2014, o 15:25 
Junior

:welcome ok. :hello wracam do rzeczywistości. Czyli nie chcę się podświadomie zabić ufff :lol: dzięki. I w sumie tylko 1 raz w życiu byłam aż w takim zagrożeniu. To musiało być przypadkowe. :D

Co do reszty to zwrócenie na siebie uwagi, potrzeba troski i usztywnienie też w tym jest, ale w tym wszystkim i innych aspektach sobie na spokojnie grzebię. Pod kątem ukrytego samobójstwa na to nie patrzyłam, dlatego się przeraziłam. :lol

Wracając do samobójców i pisania pracy mgr. na temat samobójców, to też mi to groziło, choć jam z zupełnie innej branży i z psychologią mam tylko tyle wspólnego, że jestem w terapii. Układ miał być taki, że psychiatra miał mi dać dane z raportów policyjnych. Ja miałam je przerobić i na podstawie moich obliczeń i jego wniosków miała powstać moja praca na temat danych jakościowych i jego artykuł, ale zdecydowałam się na inną tematykę i własne dane. Nie wiem na jakiej zasadzie psychiatra dostał te dane i czy student do pracy mógłby je otrzymać, ale może AAngelaa1 spróbuj.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 1 mar 2014, o 18:25 
Przyjaciel Forum

OlaMaKota napisał(a):
Układ miał być taki, że psychiatra miał mi dać dane z raportów policyjnych. Ja miałam je przerobić i na podstawie moich obliczeń i jego wniosków miała powstać moja praca na temat danych jakościowych i jego artykuł, ale zdecydowałam się na inną tematykę i własne dane. Nie wiem na jakiej zasadzie psychiatra dostał te dane i czy student do pracy mógłby je otrzymać,

Przy pozyskiwaniu danych musiałabyś mieć po pierwsze co najmniej zgodę kierownika jednostki, z której te dane pochodzą. Lekarz od którego pochodziły jest tylko pionkiem w grze ale z tego co tu napisałaś wynikało, że on chciał po prostu napisać swój własny artykuł, więc zgody już wszystkie miał, tylko Ciebie chciał wykorzystać do obliczeń ;p :lol:

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 1 mar 2014, o 21:26 
Junior

anosmia napisał(a):
OlaMaKota napisał(a):
Układ miał być taki, że psychiatra miał mi dać dane z raportów policyjnych. Ja miałam je przerobić i na podstawie moich obliczeń i jego wniosków miała powstać moja praca na temat danych jakościowych i jego artykuł, ale zdecydowałam się na inną tematykę i własne dane. Nie wiem na jakiej zasadzie psychiatra dostał te dane i czy student do pracy mógłby je otrzymać,

Przy pozyskiwaniu danych musiałabyś mieć po pierwsze co najmniej zgodę kierownika jednostki, z której te dane pochodzą. Lekarz od którego pochodziły jest tylko pionkiem w grze ale z tego co tu napisałaś wynikało, że on chciał po prostu napisać swój własny artykuł, więc zgody już wszystkie miał, tylko Ciebie chciał wykorzystać do obliczeń ;p :lol:
no i jak najbardziej ok. Inne dane mu liczyłam za papier że odbyłam praktyki. Praktyki się skończyły i chciał dać dane do pracy mgr. Nie zdecydowałam się, bo bałam się plagiatu i musiałam swoje inne dane zebrać. Przeprowadzić ankiety, zakodować itd. Moim zdaniem układ był uczciwy, tylko właśnie tego dogadywania się sie przestraszyłam. Nie ważne. Chodziło mi tylko o to, że policja dysponuje takimi ankietami spisanymi po przyjechaniu do samobójcy. Nie pamiętam, czy to były tylko dane dotyczące tylko samobójstw dokonanych, czy też prób.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 5 wrz 2014, o 16:14 
Junior

pytanie z gru 2013
no to pół roku spóźnienia - pewnie już skończyłaś studia
jeżeli nie - odezwij się może będziesz pisała jakąś pracę na ten temat
Mógłbym być obiektem badawczym ponieważ od bardzo dawna zauważam dziwne
zachowanie swoje [dotyczy dokonywania konkretnych życiowych wyborów]
prowadzące do śmierci.
Mógłbym być obiektem badawczym
ponieważ niestety nie jest to dowcip w grę wchodziłoby pewne wynagrodzenie