Teraz jest 25 wrz 2017, o 01:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 gru 2013, o 18:26 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 92
Często spotykam się w testach psychologicznych (zarówno tych "dla zabawy" jak i wykonywanych pod okiem specjalisty w celach diagnostycznych) z pytaniami sformułowanymi w następujący sposób:

Osoby, które mnie znają, uważają, że jestem ...

Na logikę udzielenie sensownej odpowiedzi na takie pytanie jest niemożliwe, bo skąd badany miałby wiedzieć, co sądzą o nim inni?

Chciałabym więc zapytać osoby bardziej zorientowane w temacie, po co umieszcza się w testach tego typu pytania?
Czy chodzi o to, aby wykryć, jak badany chciałby być postrzegany? O co w tym chodzi?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 13 gru 2013, o 21:49 
Junior

Pochwały: 10
Nie tyle jakby chciał być postrzegany co to jak myśli, że jest postrzegany. To w pewnym stopniu bada samoocenę. Narcyz odpowie na to pytanie, że wszyscy go podziwiają a osoba o niskiej samoocenie odpowie, że ludzie jej nie lubią.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 13 gru 2013, o 21:56 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 92
Niekoniecznie. Ktoś o niskiej samoocenie może odpowiedzieć, że ludzie go przeceniają, a z kolei narcyz uważać, że go nie doceniają. No i jak odpowie ktoś, kogo po prostu nigdy nie interesowało, jak jest odbierany?

Zresztą nadal myślę, że na świecie jest sporo ludzi o dość ścisłych umysłach (zwłaszcza, że testy w szkołach uczą nas zwracania uwagi na treść i sposób postawienia pytania), że na takie pytanie po prostu nie odpowiedzą.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 13 gru 2013, o 22:06 
Junior

Pochwały: 10
Fioletowa25 napisał(a):
Niekoniecznie. Ktoś o niskiej samoocenie może odpowiedzieć, że ludzie go przeceniają, a z kolei narcyz uważać, że go nie doceniają. No i jak odpowie ktoś, kogo po prostu nigdy nie interesowało, jak jest odbierany?

No tak, racja. Ja właśnie kiedyś wypełniałem taki test i przy tego typu pytaniu zapytałem panią psycholog co mam odpowiedzieć i czemu służy takie pytanie. Odpowiedziała, że chodzi właśnie o to żeby dowiedzieć się co myślę na temat tego jak postrzegają mnie inni. A jeśli nigdy mnie nie interesowało jak jestem odbierany? Ja np odpowiedziałem, że postrzeganie mnie przez innych jest skrajnie różne.

Fioletowa25 napisał(a):
Zresztą nadal myślę, że na świecie jest sporo ludzi o dość ścisłych umysłach (zwłaszcza, że testy w szkołach uczą nas zwracania uwagi na treść i sposób postawienia pytania), że na takie pytanie po prostu nie odpowiedzą.

Brak odpowiedzi też chyba może okazać się jakąś informacją o tej osobie. Ścisły umysł powinien odpowiedzieć chyba dosłownie czyli np tak jak ja albo wpisać tam "nie wiem".

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lut 2014, o 11:29 

To pytanie projekcyjne, nawet brak odpowiedzi na takie pytanie, w połączeniu z wywiadem czy innymi testami, jest diagnostyczny.

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]