Teraz jest 25 wrz 2017, o 19:21

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2013, o 15:22 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 92
Witam!

Naszła mnie kolejna refleksja. Ostatnio sporo się mówiło o związkach z dużą różnicą wieku. Sporo zamętu wzięło się stąd, że jednym tchem omawiano związki np. czterdziestolatki z pięćdziesięcioparulatkiem jak i szesnastolatki z trzydziestolatkiem. Moim zdaniem trudno tę samą miarę przykładać do dorosłych osób, będących na podobnym etapie życia do związku dziecka z dorosłym.

Ja chciałabym dzisiaj spytać Was o to, co sądzicie o tym szczególnym przypadku związku z dużą różnicą wieku: o związku osoby bardzo młodej, jeszcze się uczącej lub studiującej, z osobą w wieku "zaawansowanej dorosłości"; z kimś po przejściach, doświadczonym życiowo, o ustabilizowanej sytuacji zawodowej i finansowej, nierzadko posiadającym dzieci.
Na naszym forum często w takiej młodej osobie, wiążącej się z kimś znacznie starszym doszukiwaliśmy się/odnajdywaliśmy cechy DDD.
Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której zagubione, niekochane dziecko lgnie do osoby dającej mu poczucie bezpieczeństwa i opiekuńczą, troskliwą miłość Takie dziecko może się nawet godzić na dominację, uprzedmiotowienie czy subtelną przemoc psychiczną ze strony swojego starszego partnera, bo to i tak mała cena za ciepło, którego nie doznawało w domu rodzinnym. Nierzadko też okazuje się, że osoby szukające znacznie młodszych partnerów to niedojrzali emocjonalnie przemocowcy, dążący do zaspokojenia niskich instynktów i niepotrafiący nawiązać szczerej więzi.

Zastanawia mnie jednak, czy spotkaliście się z przypadkami prawdziwie partnerskiego, dojrzałego i szczęśliwego związku, opartego na szacunku, szczerości i wzajemnej trosce pomiędzy osobami z przedziału 18-21 lat a 35-50 lat? Czy uważacie, że stworzenie takiego związku jest możliwe?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 11 gru 2013, o 20:49 
Junior

Pochwały: 10
Myślę, że to zależy od indywidualnej sytuacji. W większości przypadków pewnie dopełniają się cechy DDD z niedojrzałym dorosłym ale to nie musi być reguła. Niektórzy ludzie są wyjątkowo dojrzali jak na swój wiek, szukają więc starszego partnera. Ja sam zauważyłem, że przeważnie już jako partnerzy do rozmowy ludzie w moim wieku mnie nie interesują, wolę rozmawiać ze starszymi ale chyba do związku nie miałoby to większego zastosowania :P

Znam jedną parę: ona przed 30, on ma prawie 50, ale kiedy poznali się ona miała właśnie coś ok 20 lat a on 40 i związek do tej pory przetrwał i z tego co wiem są ze sobą szczęśliwi. Nie podoba się to tylko jej rodzinie, która wróżyła im szybki koniec ale ich przepowiednie się nie sprawdziły.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 lut 2014, o 11:32 

Większość takich związków ma podłoże zaburzeń - co nie znaczy, że wszystkie - ale to wyjątki. Natomiast nie każdy związek, który powstał w wyniku zaburzeń musi skończyć się źle, czasem bywa terapeutyczny - ale to też bardziej wyjątek niż reguła.
Zdarzają się więc takie związki bardzo dojrzałe, w tym część z nich nie miała łatwych początków...

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 5 wrz 2014, o 13:46 
Junior

Pochwały: 1
Z obserwacji mojego lasu wynika że nie ma [ NIE MA ! ] tu żadnej reguły - niestety.
A tworzenie na ten temat teorii albo statystyki - owszem popieram, no bo
więcej info by było. Dawajcie przykłady ze swojego życia/otoczenia może.
To bardzo ciekawy temat. Literacko na ten przykład
[lolita - te rzeczy!]

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 23 mar 2015, o 13:00 

Ostrzeżenia: 1/5
Osobiście uważam, że związki o większej dysproporcji niż 3/4 wieku młodszego partnera, są wynikiem jakiegoś zaburzenia.
Mianowicie, jeżeli partnerka ma np. 20 lat, a partner 36 to jest coś na rzeczy, gdyż taki partner może być jej ojcem (prawie).
Podobne przełożenie ma się to dalej, np. gdy partnerka ma 40 lat, a partner 70.
Oczywiście z wiekiem to się zatraca, jeżeli partnerzy w momencie poznania mieli po ok. 20-30 lat.
Wg. badań, najlepsza różnica to gdy partner ma 5 lat i 4 miesiące więcej od partnerki, natomiast gdy jest starszy ponad 9 lat i 3 miesiące dysproporcja w 80% pzypadków jest zbyt wysoka.
Dopuszczalną granicą jest 8 lat więcej lub do 2 lat mniej po stronie partnera, jednak tylko i wyłącznie gdy partner ma ukończone 20 lat.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 3 kwi 2015, o 15:51 
Junior

moim zdaniem partner powinien być starszy od partnerki
7 lat 2 dni 5 godz 23 minuty i 11.2 sekundy
ale tylko i tylko wtedy gdy partner ma ukończone 31 lat 2 miesiące i 7 dni
jest po obiedzie i ma przynajmniej 145 cm wzrostu i 65 ,7 kilo wagi
poza tym umie jeździć na rowerze - ale wymóg ten morze zostać zniesione jeśli partnerka nie umie jeździć na łyżworolkach

to na prawdę idealna różnica

co do innego rodzaju związków policzę później

adax44!

no dobra a tak poważnie jakieś źródło tych odkrywczych info
skąd ta statystyka przecież ludzie się pozabijają
o kant monitora a nie znajdą partnera
może jakieś "widełki" w tej statystyce

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 13 wrz 2015, o 14:24 

Ostrzeżenia: 1/5
Nie sądzę, aby związek bardzo młodej osoby z dużo starszą nie jest dobry. Oczywiście zależy wiele od sytuacji, jednakże na ogół sytuacja nas przerasta. Mamy inne zainteresowania, mamy inne potrzeby, a tym samym związek nie przetrwa postawionej nam próby czasu.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 14 wrz 2015, o 11:13 

Cytuj:
Czy uważacie, że stworzenie takiego związku jest możliwe?

Tak. Dlatego jeżeli nie mam podstaw to staram się nikogo nie oceniać. Ale nie mogę zaprzeczyć że często faktycznie jest tak jak pisałaś: "osoby szukające znacznie młodszych partnerów to niedojrzali emocjonalnie przemocowcy, dążący do zaspokojenia niskich instynktów i niepotrafiący nawiązać szczerej więzi."

– Wydaje mi się, że niewiele masz wprawy – powiedziała Królowa. – Gdy byłam w twoim wieku, wprawiałam się co dnia przez pół godziny. Ach, czasem udawało mi się uwierzyć w sześć niemożliwych rzeczy już przed śniadaniem.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 17 gru 2015, o 16:35 

Powierdzam powyższe wypowiedzi, iż zależy to od indywidualnego podejścia, ale też nie ma też ściśle określonej reguły. W jednym związku przy większej różnicy wiekowej osoba młodsza może potrzebować oparcia, a osoba starsza może mieć potrzebę opiekowania sie kimś, ale równei dobrze, może chcieć się w ten sposób dowartościować. Ja ze swojego punktu widzenia szczerze nie mam pojęcia co mogłabym widzieć w niedoświadczonym życiem partnerze, który przeżył o wiele mniej i nie posiada jakiejkolwiek dojrzałości. Zdarza się również, iż osoby młodsze są bardzo dojrzałe i wiele przeżyły i nie potrafią stworzyć normalnego związku z rówieśnikiem, który nie zrozumie ani potrzeb ani przejść życiowych. Reasumując, każdy związek ma inną historię, każdy człowiek posiada inne potrzeby, jednakże każdy chce być szczęśliwy lub zaspokojony na swój sposób.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 22 gru 2015, o 16:59 

od zawsze fascynowały mnie takie związki, jednak nie jestem w stanie sobie wybrazić własnej osoby w takim związku - po prostu mój mózg nie bierze pod uwagę takich osób. Zastanawia mnie jednak jak osoby w takich związkach radzą sobie z codizennością, tzn. przecież miedzy pokoleniami istnieją spore róznice, choćby to, ze wychowywali się na innych, filmach, muzyce, itp. Mam wrażenie, że na pewnej płaszczyźnie nigdy ie będzie miedzy nimi takiego porozumienia jak między rownieśnikami. No i ciekawi mnie jak zmienia się taki zwiazek, gdy jedna z osób zaczyna się starzeć, np. ma już 65-70 lat, a druga dopiero 40...

Offline Zobacz profil  

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]