Teraz jest 25 wrz 2017, o 04:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 maja 2013, o 23:57 

Są cztery typy osobowości: melancholik, flegmatyk, choleryk i sangwinik, które mogą łączyć się w mniej lub bardziej dobrane pary. To moja nikła wiedza na ten temat. Bardzo bym prosił o poszerzenie jej :D Słyszałem jeszcze choć nie wiem czy to prawda, że dokładniej rzecz ujmując każdy człowiek jest mieszanką wszystkich czterech typów ale to właśnie te dwa (lub jeden) dominują. I tutaj narodziło się moje pytanie- czy istnieją osoby, u których wszystkie cztery typy występują ze sobą niemal na równi? Takie osoby, u których trudno w zasadzie określić jaki typ jest dominujący? A jeśli tak to czy taka osoba nie będzie miała w związku z tym problemów ze zrozumieniem samej siebie? Jakiś rozterek, wahań nastroju i innych negatywnych efektów ubocznych? W skrócie jestem ciekaw czy istnieją osoby zrównoważone/silnie psychicznie, których temperament składa się z podobnej lub takiej samej ilości cech, każdego z czterech typów, które choć są tak różne współgrają ze sobą? Np. Czy człowiek równie pracowity i charyzmatyczny jak choleryk, swobodny ale dominujący jak sangwinik, twórczy, kreatywny, marzycielski i dobrze czujący się w swoim świecie jak melancholik a przy tym spokojny, zrównoważony i ostrożny jak flegmatyk może istnieć?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 6 maja 2013, o 17:02 
Specjalista

Pochwały: 5
Drogi KujawyKot,

Typy osobowości tu ujęte w prostym 4 wariantowym podziale opierają się w dużej mierze na naszym temperamencie. Temperament to biologiczne podłoże osobowości. I tak choleryk w większości sytuacji będzie miał mniejszą cierpliwość niż flegmatyk, ale większą energię. Na szczęście tak jest, że każdy z nas ma swoje wady i zalety i nie ma typów osobowości idealnych. To które typy dominują zależy właśnie od tych wrodzonych cech temperamentu połączonych z wychowaniem. Prawdą jest, że w niektórych sytuacjach nawet flegmatyk może zachować się cholerycznie, ale generalnie mamy skłonność do niektórych tylko typów osobiście. Polecam teorie temperamentu Eysencka.

Pozdrawiam,

Agnieszka Dzieduszycka

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 8 maja 2013, o 20:09 

Bardzo dziękuję Pani za odpowiedź. Poczytałem nieco ale nadal nie rozumiem jednej rzeczy. Mianowicie zrobiłem test osobowości, który skłonił mnie do założenia tego tematu. Jego wynik nieco mnie zaskoczył. Na końcu testu podliczone zostały punkty, które zdobyłem kolejno dla każdego z czterech typów osobowości i ku mojemu zaskoczeniu owszem dwa z nich otrzymały ten sam wynik i przeważały nad pozostałą dwójką ale za to tylko jednym punktem i w rezultacie w każdej rubryce miałem prawie tyle samo punktów. Nie wiem na ile klarowny był ten test ale zacząłem zastanawiać się czy to możliwe aby ktoś był taką mieszanką cech a jeśli faktycznie tak, to czy to dobrze czy raczej źle?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 9 maja 2013, o 12:05 
Zależy czym badałeś. Może osoba badana jest po prostu chwiejna emocjonalnie (w bardziej rozbudowanych testach osobowości podwyższone będą wyniki we wszystkich skalach klinicznych, dając pozorne sprzeczności (pozorne, bo taka osoba w funkcjonowaniu rzeczywiście przejawia skrajne sprzeczności).

PostNapisane: 13 maja 2013, o 15:34 

A tak minimalnie z innej beczki, ponieważ mnie to zaciekawiło. Przeczytałem gdzieś, że Einstein był introwertykiem ale czytając jaki był żywotny i towarzyski ciężko mi w to uwierzyć. Czy ktoś może wie jaki temperament miał Einstein?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 13 maja 2013, o 15:41 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 92
KulawyKot - jaki to był test? Jeśli był to typowy test internetowy, nie należy za bardzo przejmować się wynikiem.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 13 maja 2013, o 16:44 

O ten: http://www.logos.warszawa.pl/test/index.php

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 13 maja 2013, o 17:51 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 92
Nie wygląda na zbytnio wiarygodny.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 4 lip 2013, o 13:09 

Kulawy kot zapomniałeś dodać typy osobowości typu introwertyk, ekstrawertyk, dopiero od nich powinnaś zacząć klasylifikację ;)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 4 lip 2013, o 18:41 
Administrator

Pochwały: 1
Typy zależą od teorii. Cechy są jeszcze czymś innym od typów. Osobom zainteresowanym osobowością polecam książkę "Twój psychologiczny autoportret". Wiedza pop-psychologiczna w bardzo rzetelnym wydaniu, napisana w przystępnym języku, ale oparta o twierdzenia nauki.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]