Teraz jest 21 lis 2017, o 12:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lis 2012, o 13:10 

Mam pytanie do specjalistów, bądź osób które mają wiedzę konkretną, lub miały podobny problem. Sytuacja wygląda tak : mój mąż od lutego chodzi do psychoterapeuty, mieliśmy na początku zdecydować, czy chcemy terapii małżeńskiej, czy mąż będzie chodził sam - chodzi indywidualnie. Mija 10 miesiąc i w ogóle między nami się nie poprawia - jest coraz gorzej! Tragicznie! Według mnie w kwestii naszego porozumienia terapia pogarsza nasze stosunki. Pytanie: jakie mam możliwości sprawdzenia (?nie wiem czy to dobre słowo) czy terapia jest prowadzona odpowiednio, gdzie mogę się dowiedzieć o konkretnych uregulowaniach prawnych dotyczących terapii, czy mam prawo wyrazić na spotkaniu z męża psychoterapeutą moje obawy, czy też są jakieś przepisy (?) które tego zabraniają i czy w przypadku terapii indywidualnej można w ogóle nie brać pod uwagę tego, że ktoś jest w związku małżeńskim?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 13 lis 2012, o 22:53 
Specjalista

Pochwały: 5
Droga Pavana,

Odkąd twój mąż jest na terapii indywidualnej w waszej relacji pojawiają się tarcia. Zastanawiasz się naturalnie czy nie dochodzi w niej do nadużyć czy manipulacji ze strony terapeuty. Terapeuta ma dostęp wyłącznie do wersji związku widzianej oczyma twojego męża. Czasem klienci słysząc terapeutę odzwierciedlającego ich słowa nabierają przekonania, że to terapeuta tak uważa i to może wpływać na wzmocnienie ich postaw (też negatywnych). Stąd kłopot z konkretnymi uregulowaniami, że trudno jest ocenić w wyniku czyjego przekonania mąż zachowuje się tak jak obecnie. Czasami samo mówienie o kryzysie rozkręca osobę będącą na terapii. Dlatego właśnie najlepiej jest pracując nad związkiem być w gabinecie we trójkę (zakładając jednego terapeutę). Może chciałabyś mężowi zaproponować terapię par? W ramach terapii indywidualnej terapeuta zachowuje poufność co do tego jakie treści wnosi mąż na sesje. Możesz za to porozmawiać o tym z mężem.

Pozdrawiam,

Agnieszka Dzieduszycka

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 14 lis 2012, o 23:39 

Tak, rozumiem,ale wydaje mi się ,że tak jak zdarzają się niekompetentni, nieporadni, nawet niedouczeni lekarze, czy nauczyciele, może być taka sytuacja, że dany psychoterapeuta jest nie tą osoba, która może pomóc. Czy może w przypadku tego zawodu każdy psychoterapeuta jest godny zaufania i jest specjalistą najwyższej klasy dla każdego ze swoich pacjentów?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 15 lis 2012, o 00:13 
"Pożądane jest rozwijanie tzw. świadomości konsumenckiej, czyli upowszechnianie wiedzy o partnerskich sposobach korzystania z psychoterapii. Dzięki takim działaniom klienci/pacjenci staną się lepiej przygotowani by w przypadku gdy usługa psychoterapeutyczna przynosi im jakieś szkody lub nie przynosi im oczekiwanego pożytku, podejmowali własne decyzje o kończeniu współpracy lub poszukaniu innego psychoterapeuty. Wartościowe wydaje się także upowszechnianie praktyki obejmującej już dużą ilość psychoterapeutów w różnych krajach, by do każdej sesji psychoterapii wprowadzać proste skale do oceniania przez klientów ich aktualnego sposobu doświadczania współpracy z terapeutą oraz bieżących zmian w ich życiu i omawiać wspólnie ich wyniki."

Jerzy Mellibruda

PostNapisane: 15 lis 2012, o 01:24 
.

Pochwały: 15
...

Ostatnio edytowano 16 sty 2013, o 01:25 przez kacper, łącznie edytowano 1 raz

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 15 lis 2012, o 13:51 
Z powodu braku prawnych uregulowań zawodu psychoterapeuty ryzyko które ponosi pacjent jest na tyle znaczące, że powinien on, lub jego bliscy, reagować mozliwie szybko. W przedstawionym przypadku mąż poszedł z konkretnym problemem, a żona przecież współpłaci za terapię. Jeżeli po 10 miesiącach rezultaty są odwrotne od oczekiwanych, ma pełne prawo żądać wyjaśnień.

"brak właściwych kwalifikacji w zawodzie [psychoterapeuty] stwarza zagrożenia,
iż zaburzenie u pacjenta nie zostanie możliwie trafnie rozpoznane i leczone. Brak wiedzy
o etiopatogenezie zaburzeń powoduje niedostrzeganie rzeczywistych przyczyn dolegliwości
i możliwości ich leczenia. Brak wiedzy o zaburzeniach zdrowia powoduje traktowanie
chorych np. na zaburzenia czynności tarczycy tak, jakby ich dolegliwości były objawami
zaburzeń lękowych; chorych na stwardnienie rozsiane i inne zaburzenia neurologiczne tak,
jak chorych na zaburzenia dysocjacyjne lub somatyzacyjne itp. Powoduje nie dostrzeganie
objawów chorób towarzyszących - np. nadciśnieniowej czy wrzodowej — i konieczności
równoczesnego ich leczenia. W konsekwencji psychoterapia trwająca nieraz wiele miesięcy
a nawet lat okazuje się mało- lub bezskuteczna, nie mówiąc o konsekwencjach zaniedbania leczenia chorób somatycznych"

z uzasadnienia ustawy o niektórych zawodach medycznych

PostNapisane: 5 sty 2013, o 18:21 
Droga Pavana 28

Z tego, co wiem, to chyba psychoterapia nie jest skuteczniejsza niż efekt placebo, często nieskuteczna, a często szkodliwa. Moja rada, odpuścić wizyty.

PostNapisane: 5 sty 2013, o 18:35 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 79
katharsis napisał(a):
Droga Pavana 28

Z tego, co wiem, to chyba psychoterapia nie jest skuteczniejsza niż efekt placebo, często nieskuteczna, a często szkodliwa. Moja rada, odpuścić wizyty.

Czy przypadkiem nie zawiodłeś się na swojej/swoim psychoterapeutce/psychoterapeucie? Być może nie usłyszałeś tego - co chciałeś usłyszeć. I stąd tutaj Twoje negatywne nastawienie do psychoterapeutów?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 5 sty 2013, o 18:40 
Wręcz przeciwnie, uważam, że to bardzo sympatyczni ludzie, mam do nich pozytywne nastawienie. Nigdy nie byłem na żadnej terapii. Rozumiem, że nie podzielasz mojego zdania. Więc na jakiej podstawie sądzisz, że psychoterapia jest skuteczna?

PostNapisane: 5 sty 2013, o 18:46 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 79
Pytaniem na pytanie odpowiem: na jakiej podstawie Ty uważasz, że psychoterapia jest nieskuteczna?

Offline Zobacz profil  

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]