Teraz jest 20 lis 2017, o 15:21

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lip 2012, o 19:10 

Witam!
Mam pytanie. Czy można zrezygnować z terapii u psychiatry? Rok temu -- wg rodziny, która szanażowała mnie ubezwłasnowolnieniem -- trafiłem do szpitala psychiatrycznego i -- wskutek stresu w tym ponurym miejscu -- zdiagnozowano u mnie schizofrenię. Obecnie chodzę do dawnego lekarza. Nie jestem ubezwłasnowolniony a moje funkcjonowanie jest jako takie. I chcę chodzić do innego lekarza.
Czy jest taka możliwość? Czy coś stoi na przeszkodzie? W końcu żyjemy w wolnym kraju i chyba żadnych dożywotnich zobowiązań nie podpisywałem. (Kiedyś lekarz mi powiedział, że mam do tego prawo

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 15 lip 2012, o 15:06 
Senior

Pochwały: 1
Tak, jest tak jak powiedział lekarz. Można zmienić lekarza. Powinniśmy leczyć się u osoby do której mamy zaufanie.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 17 lip 2012, o 12:41 

Nawet jeśli jestem po drugim epizodzie, a lekarz (pierwszoepizodowy) jest taki, że w każdej chwili by najchętniej zamknął jeszcze raz -- mam obywatelskie prawo do leczenia ambulatoryjnego prywatnie?
Moim zdaniem, i zdaniem moich przyjaciół, nie jest ze mną aż tak źle.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 17 lip 2012, o 20:10 
Senior

Pochwały: 1
Leczenie psychiatryczne jest dobrowolne. Nie ma przymusu. Każdy leczy się gdzie i u kogo chce.
Też leczę się u psychiatry i zmieniałam już nie raz lekarza. Jeżeli lekarz chce ponownie umieścić Cię w szpitalu, to znaczy, że wg niego jest taka potrzeba, ale to nie znaczy, że musisz się na to zgadzać. Lekarz nie może Cię do niczego zmusić. To Ty decydujesz o sobie, o tym co się z Tobą dzieje.
Jeśli masz odmienne zdanie to możesz iść do innego lekarza żeby zasięgnąć jego opinii.

A ubezwłasnowolnienie - jest to proces sądowy i nie jest tak łatwo to załatwić. Ubezwłasnowolnia się osoby, które samodzielnie nie są w stanie stanowić o swoim życiu. Tobie z tego co widzę jeszcze do tego bardzo daleko.
A jak jest się w szpitali i dają coś do podpisania to uprzednio trzeba to dokładnie przeczytać, szczególnie w szpitalu psychiatrycznym. Pracownicy szpitala są zobowiązani dać czas na przeczytanie dokumentów, które ma podpisać pacjent. Nie podpisuje się nic czego się nie przeczytało, bo potem mogą być kłopoty.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 18 lip 2012, o 15:46 

Dzięki za te słowa. Zwłaszcza o ubezwłasnowolnieniu. Gdyby mi to rok temu powiedział. Ale moja matka... była zdeterminowana, i nawet kiedy było dobrze, było źle.
No nic, dzięki serdeczne!!!

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]