Teraz jest 25 wrz 2017, o 01:08

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytanie
PostNapisane: 21 paź 2011, o 09:52 
Administrator

Pochwały: 1
Post przeniesiony z działu O wszystkim.:)

Makto napisał(a):
Witam
Ostatnio zastanawiałem się nad jednym w sumie nie tyle problemem ale może i zagadka. Do rzeczy, ciekawi mnie taka sprawa czy jeśli komuś rzucimy luźne pytanie np. pies czy kot? to czy z psychologicznego punktu widzenia to jaka wybraliśmy kolejność determinuje jego wybór, czy podświadomie ustosunkowuje to co chcemy żeby wybrał albo co sami wolimy.Chodzi o to czy kolejność podania podmiotów ma znaczenie, ma jakiś wpływ. Pomijając to, że np może nie lubić kotów to bez wahania poda, że pies, ale przyjmijmy że oba podmioty są mu obojętne bądź oba tak samo lubi.Reasumując ciekawi mnie czy jest jakaś psychologiczna różnica między tym jak zapytamy "pies czy kot" od " kot czy pies".
Jeśli ktoś odpowie będę wdzięczny.
Pozdrawiam serdecznie H.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

Tytuł: Re: Pytanie
PostNapisane: 30 paź 2011, o 18:07 

Zadaje mi się,że tak.Po mimo,że za wiele o tym nie wiem,ale z punktu psychologi pewnie ma to jakiś grubszy sens.Nie po wiem ci na czym to polega,ale na pewno na czymś to będzie polegać :)

Offline Zobacz profil  

Tytuł: Re: Pytanie
PostNapisane: 13 lis 2011, o 17:05 

Myślę że jest to Ciężkie pytanie ponieważ podając Kota czy też Psa na pierwszym miejscu nieświadomie zwracamy na niego uwagę iż jest jako pierwszy co wzbudza wyższość i dominuje nad resztą odpowiedzi (to tak jak 3 ZWYCIĘZCÓW na podiumie, wszyscy w 3 zwyciężyli lecz zwracamy szczególną uwagę na tego na miejscu 1 [absolutnie nie mówię tu o wadze wygranej czego dokonał ,chodzi mi o sam fakt zwracania uwagi]jest wyżej nad resztą, tak samo z miejscem ułożenia odpowiedzi 1,2,3,4...) , lecz gdy o tym wiemy to nie zmienia niczego, ponieważ coś musi być pierwsze, a gdy powiemy " kot czy pies , pies czy kot " Zawsze coś jest wymówione jako pierwsze, nie zmieniło by to postaci rzeczy gdy w pytaniu byłyby możliwe 3 odpowiedzi lub więcej, zwrócilibyśmy uwagę na odpowiedź pierwszą z zastanowieniem się dlaczego podał odp "y" jako ostatnią czyżby była ona mniej ważna od odpowiedzi "x" stojącej na 1 miejscu?
Myślę, że ma to znaczenie bardzo duże lecz nie jesteśmy w stanie tego w pełni kontrolować lub odpowiednio ułożyć.

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]