Teraz jest 21 lis 2017, o 23:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lut 2012, o 23:41 
.

Pochwały: 15
Dzisiaj wpadło mi w ręce CV. Otóż "X" aplikuje na stanowisko "terapeuta", w CV czytam: absolwent historii (tylko), w trakcie szkoły terapeutycznej Gestalt w Krakowie (jeszcze nie ukończona), doświadczenie zawodowe: terapeuta w ośrodku...

Co o tym myślicie?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 28 lut 2012, o 23:53 
Forumowa pomoc

Pochwały: 1
Wiesz...ostatecznie pojęcie "terapeuta" może też dotyczyć fizjoterapii albo sokoterapii. :lol:
Chodzi o psychoterapeutę?

Autor postu otrzymał pochwałę

Cuddy: I don't want you to change. I know you're screwed up. I know you are always going to be screwed up. But you're the most incredible man I've ever known. You are always going to be the most incredible man I have ever known. So, unless you're breaking up with me, I am going home now.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 28 lut 2012, o 23:56 
.

Tak, psychoterapeutę. W końcu to jest forum psychologiczne, nie rehabilitacyjne. :lol:

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 29 lut 2012, o 00:13 
Forumowa pomoc

Domyśliłam się, ale wolałam doprecyzować. ;)

Odpowiem pytająco:
1) Kto przyjął tego gościa do szkoły terapeutycznej?!
2) Czy to nie jest wręcz bezczelne, żeby bez wykształcenia psychologicznego pchać się do szkoły psychoterapii?
3) Gdzie są regulacje prawne, które powinny zapobiegać takim akcjom? :roll:

Można mnożyć pytania...

Cuddy: I don't want you to change. I know you're screwed up. I know you are always going to be screwed up. But you're the most incredible man I've ever known. You are always going to be the most incredible man I have ever known. So, unless you're breaking up with me, I am going home now.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 29 lut 2012, o 00:30 
.

To, że ktoś idzie do szkoły nie będąc psychologiem, jestem w stanie zrozumieć. Skoro formalnie może...
Nie rozumiem, jak szanująca się szkoła mogła go/ją przyjąć i nie rozumiem jak jakikolwiek ośrodek pozwolił mu/jej pracować. Nie dość ze bez studiów (psychologi), to w dodatku bez szkoły psychoterapeutycznej. A co z superwizja... Ze superwizor na to pozwolił. Jeśli oczywiście był.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 26 cze 2012, o 16:57 

Witajcie,

bardzo fajnie, że taki wątek powstał, ponieważ jak sami wiecie brakuje powszechnej wiedzy na temat psychoterapii - czym ona jest, kim jest psychoterapeuta. Nie wiedzą o tym pacjenci, ale co gorsza osoby, które są zainteresowane uprawianiem tego zawodu.

W kwestii wyjaśnienia psychoterapeutą może być każdy, kto ukończył studia co najmniej magisterskie i jest w trakcie szkolenia certyfikacyjnego. To znaczy, że osoba, która jest ww. historykiem jak najbardziej może zostać psychoterapeutą, pod warunkiem iż odbędzie 4 letnie szkolenie z zakresu psychoterapii w akredytowanej placówce. I tak oto, wszystkie szanujące się placówki szkoleniowe przyjmują i powinny przyjmować osoby, które są zdeterminowane uzyskać zawód psychoterapeuty. Wspomniane przeze mnie szkolenie 4 letnie jest bardzo wymagającym studium/w zależności jeszcze od konkretnej szkoły, bo wiadomo, że poziom w tychże zawsze się różni/.

Pytanie o możliwość pracy w ośrodku takiego terapeuty też jest bezzasadne. Ponieważ osoba , która ukończyła co najmniej drugi rok studiów z psychoterapii i pracuje pod superwizją ma prawnie dostęp do placówek nawet NFZ. (co prawda ostatnie rozporządzenie wykluczyło kilka zawodów z tego przywileju, ale prace nadal trwają, by uwolnić rynek i psychoterapię). Ale w prywatnym ośrodku, czy we własnym gabinecie bez przeszkód można pracować. Tym bardziej, że praktyka jest konieczna do tego, by posiąść jak najwięcej wiedzy i umiejętności.

Ustawa o zawodzie psychoterapeuty, nad którą prace są w toku nie wyklucza nikogo z tego zawodu. Skąd więc pomysł, żeby wykluczyć niepsychologów? i na jakiej podstawie pada stwierdzenie, żeby zostać psychoterapeutą trzeba być psychologiem? Skąd takie wnioski?

Pozdrawiam i czekam na dalszą dyskusję

Sylwia Wojtysiak
psychoterapeutka z uprawnieniami zawodowymi

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 10 lis 2012, o 19:27 
Specjalista

Witam

myślę, że ważne jest także, aby wspomnieć również o odpowiedzialności osób zarządzających placówkami i zatrudniających psychoterapeutów. Bez względu na to czy i jak działa ustawa, odpowiedzialność "za klienta", w takiej sytuacji spoczywa także na osobach nadzorujących placówki psychoterapeutyczne. Nie wyobrażam sobie podjęcia współpracy, i pozwolenia na prowadzenie samodzielnej terapii, z osobą, która ukończyła drugi rok (z czterech) szkoły terapeutycznej i nie ma np. wykształcenia psychologicznego. Uważam, że w takiej sytuacji narażamy klienta na zbyt duże ryzyko nieumiejętnego prowadzenia terapii. Są różne drogi nabierania umiejętności zawodowych w takich sytuacjach - staż czy bycie kooterapeutą, ale nie może być to prowadzenie samodzielne psychoterapii. W tym wypadku chodzi mi zarówno o placówki publiczne i prywatne.

Oczywiście co innego, jeśli chodzi o prywatne, indywidualne gabinety, lub tzw. spółdzielnie czyli kilku psychoterapeutów wynajmuje wspólnie jeden gabinet. Tu odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na danym psychoterapeucie. Wiem jednak, że czasami brakuje pokory i gabinety otwierają osoby, które są np. na drugim roku szkoły psychoterapeutycznej i nie mają ukończonych studiów psychologicznych. To jest, według mnie, nadużycie. W takiej sytuacji klient musi sam mieć się na baczności.

I w tej sytuacji dotykamy problemu edukacji społecznej w zakresie psychoterapii, wyboru psychoterapeuty oraz nurtu psychoterapii. Edukacji, której brakuje, choć uczciwie trzeba przyznać, że im więcej mówi się i pisze o psychoterapii, tym więcej informacji pojawia się i jest do nich dostęp. Również dlatego powstało to forum. Jedną z jego ról miała być edukacja. Mam nadzieję, że choć w części spełnia ono swoją rolę.

Jeśli informacje na temat wykształcenia psychoterapeuty nie są łatwo dostępne, klient ma zawsze prawo zapytać o wykształcenie psychoterapeuty, o doświadczenie. Ma prawo dowiedzieć się czy praca psychoterapeuty podlega superwizji (czyli nadzorowi). Ma prawo zapytać w jakim nurcie pracuje, jak wygląda psychoterapia i czego się spodziewać.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 20 wrz 2013, o 11:05 

Wg mnie ludzie w trakcie szkoly terapeutycznej, a bez dyplomu magistra psychologii powinni miec zakaz wykonywania zawodu terapeuty! Przecież to bardzo duzo odpowiedzialnosc, a osoba, która do tej pory nie miala stycznosci z różnymi problemami ludzi, bo np.studiowała historie nie ma wystarczajacego przygotowania. Uważam, ze 2 to zdecydowanie za mało aby aplikować na takie stanowisko.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 19 gru 2013, o 19:33 
Administrator

http://www.przystan-psychologiczna.pl/nasz-zespol -> Czy należy pisać o specjalistach "terapeuta", a potem dodawać, że są w trakcie szkoły terapeutycznej? Tak się zastanawiam...

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 8 lut 2014, o 22:19 
Junior

Sylwia W. napisał(a):
...
Pytanie o możliwość pracy w ośrodku takiego terapeuty też jest bezzasadne. Ponieważ osoba , która ukończyła co najmniej drugi rok studiów z psychoterapii i pracuje pod superwizją ma prawnie dostęp do placówek nawet NFZ. (co prawda ostatnie rozporządzenie wykluczyło kilka zawodów z tego przywileju, ale prace nadal trwają, by uwolnić rynek i psychoterapię). Ale w prywatnym ośrodku, czy we własnym gabinecie bez przeszkód można pracować. Tym bardziej, że praktyka jest konieczna do tego, by posiąść jak najwięcej wiedzy i umiejętności.

Ustawa o zawodzie psychoterapeuty, nad którą prace są w toku nie wyklucza nikogo z tego zawodu. Skąd więc pomysł, żeby wykluczyć niepsychologów?
...
Bardzo dobrze, że się gdzieś uczą. Każdy musi jakoś zacząć, próbować i ćwiczyć :ciezary grzebiąc w czyjejś psychice. Byle nie na mojej, ani nikogo z moich bliskich ;) W życiu bym nie zaufała osobie z opisu z 1-go posta.

Sama pozostaje w relacji terapeutycznej i było dla mnie istotne, że terapeutka jest psychologiem, że ma certyfikaty z którymi można ją wygooglać, np. tutaj jest: http://psychiatria.org.pl/news,tekst,1, ... terapeutow Może trochę mi dziwnie, że to stowarzyszenie po którym ją wygooglałam jest psychiatryczne, a nie psychologiczne, bo za wariata się nie mam, raczej za osobę, która rozumie, że skoro można żyć bardziej świadomie, to po co się męczyć. Nie chciałabym się uzewnętrzniać przed żadnym historykiem :?

Offline Zobacz profil  

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]