Teraz jest 21 lis 2017, o 21:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: e-psycholog
PostNapisane: 2 wrz 2013, o 09:29 
.

Pochwały: 15
Coraz częściej spotyka się w internecie oferty e-psychologów. Co myślicie o takiej usłudze? Rozumiem, że argumentem za, jest dostępność, ale czy można ją porównać z wizytą w gabinecie?

Offline Zobacz profil  

Tytuł: Re: e-psycholog
PostNapisane: 4 wrz 2013, o 20:10 
Administrator

Pochwały: 1
Podobnie jak kacper jestem bardzo ciekawa Waszych opinii na temat e-terapii. Czy Waszym zdaniem ta forma jest etyczna? Efektywna? Myślę, że to bardzo ciekawy temat dotyczący psychologii i warto go podjąć.

http://www.forumpsychologiczne.org

http://www.facebook.com/park.psychologii
Park Psychologii

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 4 wrz 2013, o 21:46 
Przyjaciel Forum

Pochwały: 92
Ja widzę dwa argumenty za i dwa przeciw.

Przeciw:
Brak możliwości obserwacji zachowań klienta, które nie są bez znaczenia.
Brak pewności, że w danym czasie jest się jedynym klientem i ma się 100% uwagi terapeuty.

Za:
Fakt, że większości osób łatwiej przychodzi szczerość wtedy, gdy nie mają osobistego kontaktu z rozmówcą.
Automatyczna rejestracja i archiwizacja rozmów, możliwość powrotu do konkretnych wypowiedzi.

EDIT: Przyszło mi jeszcze do głowy, że taka forma terapii mogłaby być zbawieniem dla osób bezrobotnych lub pracujących w domu i mieszkających w małych miejscowościach. Wstyd, że nie uda się przed wścibskimi sąsiadami ukryć cotygodniowych wyjazdów do miasta może być paraliżujący dla takich osób i powstrzymywać je przed poszukaniem jakiejkolwiek pomocy.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 4 wrz 2013, o 21:52 
Senior

Pochwały: 58
Jak dla mnie osobiście e-psycholog nie nadaje się do niczego, jest to nie etyczne.
Jedynie na co mogę się zgodzić to na e-psychologa pierwszej linii. Takie coś jak telefon zaufania. Czyli nakierowanie kogoś z problemem gdzie co jak. No i oczywiście jeżeli chodzi o depresje lub jakieś załamanie nerwowe, podtrzymać na duchu i udzielić rady.

Ale nie mogę sobie wyobrazić terapii, czy pomocy na dłuższy czas.
Nie widzimy realnie człowieka (tego co potrzebuje pomocy) nie wiemy czy nas nie okłamuje, jasne można zaufać na słowo ale jednak...

Nie widzimy reakcji, możliwe ze cierpi, płacze, a opisuje coś innego. Ktoś za plecami tez może podpowiadać (powiedz to i to i owo) ..

Nie widzę inaczej jak kontakt wzrokowy, jak dla mnie bez tego nie da rady pomóc w poważnym problemie.
Wiemy tez ze nasz umysł nam płata figle, ze mówimy coś innego czasami a jednak ciało pokazuje coś skrajnie innego i tego już e-psycholog nie wyłapie.

Wyobrazić sobie by można było to tak.

- Jak się pan(i) czuje dzisiaj.
- Świetnie
-Może mi pan(i) powiedzieć w momencie kiedy pan(i) powiedziała ze świetnie.
To jaka pozycje pan(i) przyjęła jakiś ruch możliwe ze gest.
Proszę mi to napisać.

Wiec moje zdanie jest na NIE.

Wybór należy do Ciebie, Ty wiesz najlepiej co czyni Cie szczęśliwym.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 5 wrz 2013, o 08:47 
.

Pochwały: 15
Fioletowa25 napisał(a):
Ja widzę dwa argumenty za i dwa przeciw.

Przeciw:
Brak możliwości obserwacji zachowań klienta, które nie są bez znaczenia.
Brak pewności, że w danym czasie jest się jedynym klientem i ma się 100% uwagi terapeuty.

Za:
Fakt, że większości osób łatwiej przychodzi szczerość wtedy, gdy nie mają osobistego kontaktu z rozmówcą.
Automatyczna rejestracja i archiwizacja rozmów, możliwość powrotu do konkretnych wypowiedzi.

EDIT: Przyszło mi jeszcze do głowy, że taka forma terapii mogłaby być zbawieniem dla osób bezrobotnych lub pracujących w domu i mieszkających w małych miejscowościach. Wstyd, że nie uda się przed wścibskimi sąsiadami ukryć cotygodniowych wyjazdów do miasta może być paraliżujący dla takich osób i powstrzymywać je przed poszukaniem jakiejkolwiek pomocy.

Chyba myślicie o czacie. Ja myślałem o np. Skype.
Myślę, że wstyd nie jest problemem. Problemem jest odległość, koszty... dostępność. Co mają zrobić Polacy w Londynie?
Dla mnie problemem jest bliskość, intymność relacji, brak możliwości obserwacji... Mimo, że jest obraz, to jest bardzo ograniczona możliwość obserwacji mowy ciała.
Co ma do tego etyka? Gdzie tu jest jej brak?
Generalnie jestem przeciw, ale w pewnych okolicznościach jest to uzasadnione. Lepiej mieć 50%, niż nic. Substytut. Prawie...

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 5 wrz 2013, o 12:20 
Senior

Pochwały: 58
kacper napisał(a):
Chyba myślicie o czacie. Ja myślałem o np. Skype.

To może ja jeszcze raz.
Przez internet nie tworzy się żadnej atmosfery, wszystko jest sztuczne i można powiedzieć nieprawdziwe.

W psychologi chyba jasność i zaufanie jest najważniejsze.
Ludzie nie wierzą ludziom rozmawiając twarzą w twarz, skąd ja mam mieć pewność ze to psycholog.

NP:Pomaluje i urządzę mój pokój jak by to był gabinet psychologa, zrobię sobie stronę internetowa (taka reklama) założę biały kitel żeby było śmieszniej.

Jednak ja jestem za zwykłym gabinetem i człowiekiem, który wierze ze skończył studia ma dyplom pracuje miedzy ludźmi.

Terapia grupowa przez skype. Tez takie to jakieś dziwne. Myślę ze chodzi o kontakt z człowiekiem a nie przez media. Internet jest w sam w sobie fajnym narzędziem ale jednak, na początek musi być ten kontakt.

Takie spotkania przez skype to dla mnie nic innego jak doradztwo w X sprawach.

Wychodząc dalej co powiemy o psychiatrze?
Jak przepisać leki? Jasne wysłać przez email receptę.

Internet to ucieczka od rzeczywistości, od ludzi realnych, od tego że trzeba się przełamać i zrobić ten pierwszy krok.
Takie chodzenie na łatwiznę.

Po co mam ruszać tyłek z domu.
Jedzenie kupie przez internet, rachunki opłacę przez internet, rady udziela mi przez internet.

Na co mogę się zgodzić to kontakt pierwszego stopnia i porada i nic więcej.

Dziecko z problemem. Nie widzę matki rozmawiającej przez skype w sprawie dziecka, znowu to tylko porada, nic więcej.

Za granica trzeba szukać psychologa, i jeżeli to nie jest możliwe i potrzebujemy pomocy to chyba nie zostaje nam nic innego jak nauczyć się języka, albo wracać do kraju. W depresji będąc zagranicą tylko się pogrążamy.

Co do 50% lub nic.
Ja myślę ze lepiej nie mieć nic niż 50% jeżeli chodzi o nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Zaklejanie ranę plastrem nic nie zmieni ja trzeba wyleczyć bo się otworzy na nowo. Zaliczanie a leczenie to nie to samo. A człowiek chory nie funkcjonuje poprawnie, albo tak jak by sobie tego życzył.

Wybór należy do Ciebie, Ty wiesz najlepiej co czyni Cie szczęśliwym.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 22 wrz 2013, o 21:28 

Pomoc on-line jest chyba tylko wstępem do rzeczywistej terapii pozwalającej pacjentowi na większą otwartość (internet daje jednak poczucie większej anonimowości), a lekarzowi wstępne rozpoznanie problemu. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Napisałem do poradni pani Magdaleny S., która oferuje taką usługę, głównie po to, żeby się zorientować, czy w ogóle mam problem i czy pójdę tam osobiście czy nie. Zasadnicza terapia, która nadal trwa, odbywa się już normalnie, w cztery oczy.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 1 gru 2013, o 09:33 
Junior

Dziewczyna z zagranicy pytała koleżankę o taka możliwość współpracy i ta się nie zgodziła właśnie że względu na to że nie widziałaby jej mowy ciała.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 25 sty 2014, o 00:02 

Nie umiem sobie poradzić ze sobą, jestem nieśmiała, zamknięta w sobie. Mam problem z rozmową z ludźmi zwłaszcza obcymi. Boje się mężczyzn i niektórych ludzi. I wiele innych bardziej osobistych problemów. Mam psychologa w szkole (chodzę do technikum 2 klasa ) ale panicznie boje się do niego iść i nic nie jest w stanie przełamać tego lęku. Wiec poszukuje pomocy przez internet, jakiegokolwiek wsparcia, kogoś kto nauczy mnie żyć, uśmiechać się i cieszyć się z codziennego życia lub po prostu wysłucha i chociaż spróbuje zrozumieć :C.

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]