Teraz jest 19 cze 2018, o 20:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 paź 2015, o 20:49 

Moje pytanie nie powinno sprawić problemu nikomu kto choć trochę liznął psychologii. Na jakimś mimie Facebooka przeczytałem kiedyś o urojeniowym w zespole adaptacyjnym. Miało to polegać na idealizowaniu wizji świata we własnej głowie, wierze w to,że rzeczywistość jest taka jaką ją widzimy jako samoobrona przed depresją etc.. Piękna sobota spędzona z rodziną, smaczne hamburgery zjedzone w McDonaldzie, niedziela w parku. A rzeczywistość niestety nie jest ani w miejscu w którym jesteśmy ani nie do końca ją widać. Rzeczywistość to działania służb specjalnych, polityka, pieniądze wojna.
Próbowałem z googlować taki termin lecz niestety to co otrzymałem wyniku wyszukiwań nijak mogę przypiąć do urojeniowego zespołu adaptacyjnego który opisałem.

Czy termin taki funkcjonuje w psychologii?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 9 lip 2016, o 11:57 
Junior

Pochwały: 12
Witaj. Powiem szczerze że nie spotkałem się z tego typu określeniem ale przypuszczam, że chodzi tu zgodnie z tym co napisałeś o zaburzenia w procesie uspołeczniania człowieka o fałszywych tzn. niezgodnych z zastaną przez niego rzeczywistością przekonaniach. Adaptacja człowieka do zastanych i wciąż zmieniających się warunków w toku życia jest procesem który zależy, moim zdaniem od inteligencji, osobowości i tym samym posiadanych przez niego predyspozycji adaptacyjnych. Inteligencja jawi się tu jako umiejętność szybkiego przystosowania się do otaczających nas realiów, osobowość natomiast i związane z nią predyspozycje czy cechy charakteru człowieka mają tu duże znaczenie i mają wpływ na poprawną egzystencję wśród otaczających nas ludzi i budowę interakcji z tym otoczeniem. Urojeniowy zespół adaptacyjny jest więc określeniem skupiającym w sobie całą problematykę związaną z procesem przystosowawczym który rzeczywiście nie jest też pewnie wolny od różnego rodzaju patologii. Zniekształcają one obraz tej rzeczywistości i jest tu moim zdaniem najbardziej charakterystyczny dla schizofrenii i innych zespołów zaburzeń osobowości co w efekcie prowadzi do irracjonalnego odbioru otaczającego świata i różnych w tym aspekcie reakcji.

Muszę powiedzieć, że tego typu zaburzenia są różnie określane przez różnych specjalistów w zależności od wydźwięku zachowania danej osoby z podobnym zespołem zaburzeń. Jestem jednak zdania by określić to zjawisko psychiczne jako zespół zaburzeń przystosowania do otoczenia. Jest to bardziej opisowe i rozwlekłe określenie ale oddaje tu ono pełny charakter tego ciekawego z psychologicznego punktu widzenia zjawiska.

Urojenia bowiem mają to do siebie, że mimowolnie zniekształcają obraz danej rzeczywistości i dezorganizują zachowanie jednostki która po prostu reaguje w sposób odmienny na tak a nie inaczej odbieraną przez nią rzeczywistość. Zaburzają one emocje i tok poprawnego myślenia co w zasadzie zaważa na reakcjach i zachowaniu.

Wymagają one bezwzględnej interwencji lekarza psychiatry i rozpoczęcia terapii farmakologicznej jako że mogą one być zwiastunem lub już objawem psychozy.

Wyidealizowany świat jaki sobie stwarzamy jest też ucieczką lub formą obrony i jest to droga bardzo niebezpieczna w związku z tym co napisałem powyżej. Ponieważ w przypadku, gdy taka jednostka przeżyła w przeszłości traumę może się okazać, że jej system obronny po prostu się poddał i wytwarzają się obrazy w jej wyobraźni które mogą świadczyć o wyidealizowaniu zastanego świata. Świata w którym ta jednostka chciałaby żyć...kosztem tego realnego świata od którego prawdopodobnie uciekła.

Tak to rozumiem. Pozdrawiam

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 9 lip 2016, o 21:02 
Stały bywalec

Ostrzeżenia: 5/5
Pochwały: 3
My tu kolego nie "liżemy" psychologii

My się jej bardzo poważnie oddajemy

Trochę szacunku :D

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 12 lip 2016, o 10:42 
Senior

Pochwały: 10
korekodwanny napisał(a):
Moje pytanie nie powinno sprawić problemu nikomu kto choć trochę liznął psychologii. Na jakimś mimie Facebooka przeczytałem kiedyś o urojeniowym w zespole adaptacyjnym. {...}Czy termin taki funkcjonuje w psychologii?

Witaj, Korekodwanny ! Dla wyjaśnienia mi! Napisałeś w temacie Swojego postu o urojeniowym zespole adaptacyjnym, natomiast w treści postu użyłeś określenia "o urojeniowym w zespole adaptacyjnym"! A może miałeś na myśli o urojeniu w zespole adaptacyjnym ?

Dla ogólnego wyjaśnienia - zespół adaptacyjny to wzorzec reakcji na stres, który stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed potencjalnie szkodliwymi czynnikami. Występuje, gdy organizm styka się z każdym stresorem.

Ogólny zespół adaptacyjny Jest to bardzo skomplikowany fizjologiczny proces, pozwala on organizmowi dostosować się do uczucia stresu. Adaptacja ta uniemożliwia nam zdolności wyższego myślenia, oraz czegoś co nazywam twórczym umysłem.
Powyższe zjawisko może powodować daleko idące zmiany w życiu każdego z nas. Brak rozwoju sieci nerwowych u dzieci, może spowodować na przykład problemy w radzeniu sobie z własnymi finansami w przyszłości. Brak umiejętności skupienia się może przecież pozbawić nas pracy, a nawet umiejętności logicznego podejmowania decyzji.
A urojeniowy zespół adaptacyjny?
To na logiczny tok rozumowania urojeniowy zespół adaptacyjny jest to zaburzenie treści myślenia polegające na fałszywych przekonaniach, że mamy ogólny zespół adaptacyjny!
Z mojego punktu widzenia !
Ale warto każdy problem w sferze psychologicznej skonsultować ze specjalistą , a ja nim nie jestem !
Pozdrawiam i życzę zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego :-)

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]