Zaburzenia koncentracji, chwiejność emocjonalna

Zapraszamy do działu poświęconego osobom zmagającym się z wszelkiego rodzaju uzależnieniami, a także ich najbliższym, w tym Dorosłym Dzieciom Alkoholików i Dorosłym Dzieciom pochodzącym z rodzin Dysfunkcyjnych.
ODPOWIEDZ
ceylon

27 lut 2016, o 11:37

Witam. Jestem tutaj ponieważ praktycznie od zawsze męczy mnie kilka czynników które uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie. Jestem chłopakiem, mam 19 lat, a moje dzieciństwo nie było dość ciekawe (patologia w rodzinie krzyki kłótnie awantury) ponieważ ojciec jest alkoholikiem. Od zawsze bardzo często miewam zmienny nastrój, brak logicznego myślenia, brak koncentracji, brak sił i senność. Ostatnio objawia się to bardzo często i głównie dobija mnie brak koncentracji i rozchwianie emocjonalne, bo czasem jest to nie do zniesienia. Cały czas czuję się bezużyteczny i widzę siebie jako nieudacznika.. Chętnie wysłucham każdej opinii.

Post został przeniesiony z działu Psychologia Ogólnie. Moderator
Fioletowa25
Przyjaciel Forum

27 lut 2016, o 23:35

Trudno coś powiedzieć po tak krótkim wprowadzeniu w temat. To, co rzuca się w oczy to możliwy związek między stresem i alkoholizmem w rodzinie a brakiem koncentracji.

Możliwe, że jesteś DDA, możesz też mieć swego rodzaju PTSD. Przemoc i silny stres w dzieciństwie pozostawia nie tylko trwałe ślady w psychice, ale też zmiany neurologiczne.

Myślę, że warto skonsultować się z psychologiem i pomyśleć o terapii nawet, jeśli nie czujesz takiej potrzeby. Mogłaby Ci pomóc terapia w nurcie behawioralno-poznawczym, zorientowana na funkcjonowanie w codziennych i mniej codziennych sytuacjach, podejmowanie decyzji, nawyki, reakcje. Mógłbyś potraktować to nie jako zastanawianie się nad wydarzeniami z przeszłości i ich wpływem na Twoje życie, lecz jako trening mózgu; wdrażanie nowych schematów myślenia i reagowania, odzwyczajanie się od nerwowego, chaotycznego podejścia do napotykanych sytuacji i naukę reagowania w inny sposób.
ODPOWIEDZ