Czy jestem DDA ?

Zapraszamy do działu poświęconego osobom zmagającym się z wszelkiego rodzaju uzależnieniami, a także ich najbliższym, w tym Dorosłym Dzieciom Alkoholików i Dorosłym Dzieciom pochodzącym z rodzin Dysfunkcyjnych.
ODPOWIEDZ
Klleeeo

13 mar 2014, o 23:52

Chciałam zapoznać się z podstawami DDA. Czy można powiedzieć, że osoba, która ma tylko jednego rodzica uzależnionego od alkoholu jest DDA ?
Awatar użytkownika
anosmia
Przyjaciel Forum

15 mar 2014, o 12:28

tak
Prawdziwy sukces to nie kariera, lecz pozostanie panem swojego losu i możliwość decydowania, co będzie się robić w życiu, za które tylko my odpowiadamy. William Wharton
Awatar użytkownika
Krzysiek123456

21 mar 2014, o 01:47

Podpinam się do tematu. Moje pytanie jest inne. Czy osobą, której rodzic przez pewien czas nadużywał alkoholu ale na trzeźwo był gorszy niż po spożyciu to też DDA? Poza tym chciałem zapytać o różnicę pomiędzy rodziną dysfunkcyjną a patologiczną?
Pauluse
Kontakt:

8 maja 2015, o 10:43

Oczywiście że tak - nie trzeba mieć oboje rodziców pijących aby byc DDA - ja sama jestem tego przykładem. Mamę miałam super, ale alkoholizm ojca rujnował nasze życie od początku. Współuzależniona mama wypłakiwała mi się i gadała "co ja mam zrobić z tym ojcem, czemu on taki jest, już nie mogę tego wytrzymać" i tak mi jako dziecku ciągle gadała, a ja, jako dziecko miałam coraz większe poczucie winy, że picie ojca to moja wina.

Co Ciebie, Krzyśku - skłaniała bym się do tego że możesz być pomiędzy DDA a DDD.
Rodzina dysfunkcyjna to taka, która nie spełnia swoich roli społecznych. Jedno z rodziców np. pije,nie interesuje się dziećmi, lub oboje są odcięci od swoich dzieci bo np. ciągle pracują. Przez to dzieci nie mają poczucia bezpieczeństwa czy bycia kochanymi przez rodziców.
Rodzina patologiczna, to taka, która oprócz zaniedbywania swoich dzieci w różnych sferach, naraża je na różne patologiczne czynniki - alkoholizm, bicie, molestowanie, bieda i mocne zaniedbanie psychiczne i fizyczne dzieci.
Myślę że pomocna będzie wizyta u psychologa, abyś mógł sobie wszystko poukładać.

Post zmodyfikowany- usunięty adres www.
Awatar użytkownika
ruinyodbudowane
Senior

18 maja 2016, o 19:06

Podpinam się pod wypowiedzią Pauluse:-) Sam jestem DDA i choć nie spożywam w ogóle alkoholu , to jednak dopiero właśnie jako dorosła osoba widzę skutki uzależnienia ojca od alkoholu , a jeszcze bardziej uzależnienia psychicznego mojej matki od ojca! I stwierdzam , że te drugie na mnie bardziej negatywnie wpłynęło , wpłynęło na moją osobowość jako dorosłego dziecka alkoholika, a nie mój ojciec alkoholik !
Bogdan

Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać.

Zig Ziglar
ODPOWIEDZ