Czy mam DDD -> co robić?

Zapraszamy do działu poświęconego osobom zmagającym się z wszelkiego rodzaju uzależnieniami, a także ich najbliższym, w tym Dorosłym Dzieciom Alkoholików i Dorosłym Dzieciom pochodzącym z rodzin Dysfunkcyjnych.
ODPOWIEDZ
freezi

16 wrz 2013, o 00:50

Teraz tak czytałem wypowiedź maly_przyjaciel i te punkty się zgadzają: 1,2,4,5,6,7,10,12,13,14,16,17,18,20,23,

I zauważyłem, że pasuje do mnie też opis melancholika, jak to zmienić, jak zmienić podejście do świata?
maly_przyjaciel pisze: 1 - DDD nie wie co jest normalne, musi zgadywać. W jego domu nic nie działo się zwyczajnie, świat nieustannie chwiał się w posadach. (no może trochę przesada z tym, że nic nie działo się zwyczajnie, ale dość często "świat chwiał się w posadach"..)

2 - Trudno mu przeprowadzić swe zamiary od początku do końca. Zapala się do pomysłu, ale nie wie jak dość do celu.

3 - Kłamie choć może mówić prawdę. W dzieciństwie nie wiedział, za co będzie ukarany lub nagrodzony, kłamie więc, "na wszelki wypadek".

4 - Ocenia siebie bezlitośnie, ma poczucie małej wartości lub kompletnej bezwartościowości. Nie wierzy, że można go cenić za jego własne cechy, sam ich nie rozpoznaje i nie potrafi się na nich oprzeć.

5 - Trudno mu bawić się i przezywać radość, przeszkadza mu w tym stale napięcie. Równocześnie może ciągle się uśmiechać i powtarzać: "wszystko w porządku".

6 - Traktuje siebie strasznie poważnie. Większość problemów uważa za tak wielkie, że przerastają miarę człowieka.

7 - Trudno mu nawiązać i intymne stosunki. Litość myli z miłością, przeważnie kocha tych którzy potrzebują pomocy. Ktoś, kto sobie dobrze radzi, a okazuje miłość DDD, jest posądzony o nieczysty interes.

10 - Czuje się inny. Ma poczucie ze nikt nie przezywa takich problemów jak on.

12 - Albo jest nadmiernie odpowiedzialny, albo nadmiernie nieodpowiedzialny. Bardzo mu trudno wymierzyć granice tego, co zależy od niego, a co już nie.

13 - Jest lojalny do ostateczności nawet w obliczu dowodów na nielojalność wobec innych osób. Nie wie, kiedy jest wykorzystywany, a kiedy nie.

14 - Domaga się natychmiastowego zaspokojenia zachcianek. Boi się, że jeżeli nie dostanie tego czegoś od razu, to może już nigdy nie dostać.

16 - Szuka napięć i kryzysów, a potem skarży się na nie. Stan napięcia jest znany, znany jest też brak satysfakcji.

17 - Unika konfliktów lub je zaostrza. Rzadko rozwiązuje.

18 - Boi się niepowodzeń, ale sabotuje własne sukcesy. Stawia sobie tak wysokie wymagania, że nie może im sprostać. Swój sukces mierzy wartością cudzych pochwal, sam nie umie się cieszyć

20 -Żyje w izolacji od ludzi, nawet gdy jest pozornie wśród nich. Czuje strach przed ludźmi, samotność, brak poczucia przynależności. Boi się zwłaszcza władzy i zwierzchników.

23 - Reaguje głównie na to, co robią inni, zatracając własne JA.
iness17

16 wrz 2013, o 23:34

Ja tak naprawdę o psychologii nic nie wiem. Ale wiesz, mi zawsze pomaga rozmowa z kumatym przyjacielem. Taki, który sam wie, jak czasem naprowadzić nas a właściwą drogę, skłonić do przemyśleń... Ogólnie zmiana podejścia do czegoś jest dość trudna. Przynajmniej dla mnie. Myślę, że trzeba sobie uświadomić skąd dokładnie się wzięła taka postawa, tak krok po kroku, ewentualnie co można zrobić, aby te schematy zachowań zmienić w pewnych momentach. Jeśli masz ochotę lub potrzebę możesz iść do psychologa, może akurat coś trafnego Ci doradzi, pomoże?
Awatar użytkownika
Agnieszka Dzieduszycka
Specjalista

19 wrz 2013, o 22:28

Drogi Freezi,

Czy oprócz pasowania do opisu syndromu (zespołu cech) masz powody sądzić, że jest coś nie w porządku? Czy czujesz się nieszczęśliwy? Jeżeli chodzi o typ temperamentu czy cechy takie jakie introwersja czy ekstrawersja to te cechy są raczej stałe. Oczywiście pracując nad sobą można stać się mniej neurotycznym (mniej się bać i smucić). Prawdą też jest, że część osób widzi u siebie objawy o których przeczyta nawet jeśli ktoś z zewnątrz nigdy by mu takich problemów nie przypisał.

A tak niezależnie od pasowania do opisu, czy jest coś co Cię trapi ?
ODPOWIEDZ