Teraz jest 17 wrz 2014, o 01:27

Park Psychologii WGP IPiP Rozwój

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2012, o 12:01 

Nie wiem czy wybrałam odpowiedni dział dla tego tematu. Mam następujące pytanie:
Czy psychoterapeuta może zakończyć terapię bez przygotowania na to pacjenta, nagle? Mi zdarzyło się tak, że przez 3 tygodnie psychoterapeuta był na zwolnieniu, mówił o tym otwarcie, tzn. napisał o tej decyzji w smsie, na wcześniejszej sesji nic o tym nie było wspomniane. Czekałam te 3 tygodnie na kontakt i umówienie nowego terminu. Potem były jakieś próby ustalenia wspólnego terminu, lecz nie mogliśmy się dogadać albo psychoterapeta odwoływał spotkanie. Teraz mijają 2 miesiące od ostatniej sesji, 2 tygodnie temu ustalaliśmy termin, lecz nic z tego nie wyszło i psychoterapeuta nawet nie dał jakiegoś ostatniego zdania, że się odezwie w sprawie nowego terminu. Czekałam, bo myślałam, że w końcu napisze, że jest dostępny i można się umówić. W końcu ja po 2 tygodniach napisałam do niego z zapytaniem co dalej z terapią, nic nie odpisał. Może w moich słowach nie wygląda to źle, ale uważam, że ta osoba nie zachowuje się profesjonalnie nie dając konkretnych informacji o swoim stanie, nie odpisując. Czy gdyby doszło do tego, że psychoterapeuta zerwał kontakt tak bez niczego, to jest to dobre postępowanie dla dobra pacjenta?

Offline Zobacz profil  

Reklama

Warszawska Grupa Psychologiczna zaprasza na:

Spotkania GRUPY TERAPEUTYCZNEJ DDA, których rozpoczęcie planowane jest na listopad 2014 roku. Obecnie trwają konsultacje do grupy.

Spotkania odbywać się będą w małej grupie raz w tygodniu, w środy, w godzinach 19.00 - 21.00.

Więcej informacji na stronie internetowej www.wgp.org.pl

PostNapisane: 25 lis 2012, o 12:42 
Specjalista

Pochwały: 1
psychoterapeuta nie powinien tak postępować!

Jeśli psychoterapeuta chce, z jakiegoś powodu, zakończyć terapię powinien to omówić z klientem i przygotować go do tego. Powinien także, jeśli to możliwe, przygotować dla klienta propozycję co dalej: polecić jakiegoś innego psychoterapeutę lub wskazać w jaki sposób klient ma szukać innego psychoterapeuty.

Oczywiście, w życiu psychoterapeuty może zdarzyć się niespodziewana sytuacja, która wpłynąć może na przerwanie terapii np. wypadek, choroba itp. Wtedy, moim zdaniem, powinien uczciwie poinformować o tym zajściu klienta, jeśli to możliwe odbyć jeszcze jedno spotkanie i omówić tę kwestię szukając rozwiązań jak najlepszych dla klienta. Jeśli spotkanie nie jest możliwe, może omówić tę sprawę przez telefon lub napisać maila - choć takie rozwiązanie powinno być stosowane jeśli nie ma już innych możliwości.

Sytuacje, gdy terapeuta nie może kontynuować terapii, zdarzają się, ale każdy psychoterapeuta powinien w tej sytuacji zadbać o swojego klienta.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 25 lis 2012, o 14:15 

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jak rozumiem psychoterapeuta nie powinien pozostawiać klienta z poczuciem niepewności co do dalszych losów psychoterapii?
Mam również pytanie: czy takie niekorzystne działania psychoterapeuty wobec klienta można zgłosić do jakiejś wyższej instytucji, która zrzesza psychoterapeutów?
Nie chodzi mi o to, żeby zaszkodzić psychoterapeucie, jeśli ta sytuacja się nie wyjaśni, ale raczej o to, by po prostu działał dla dobra pacjenta a nie na odwrót.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 26 lis 2012, o 23:50 
Specjalista

Pochwały: 1
Zdecydowanie klient powinien wiedzieć co będzie dalej działo się z jego terapią, jakie ma możliwości jeśli nie może kontynuować terapii u swojego psychoterapeuty. To wynika z etyki zawodowej ale i, moim zdaniem, ze zwykłej przyzwoitości.

Co do zgłoszenia do jakiejś instancji. Jeśli dany psychoterapeuta jest członkiem PTP (Polskie Towarzystwo Psychologiczne) można zgłosić takie zdarzenie tam. Jednak psychoterapeuta nie musi być tam zrzeszony i wtedy, prawdę mówiąc, nie ma gdzie zgłosić swoich zastrzeżeń.

Warto jednak pamiętać, że bardzo często, jeśli ktoś szuka psychoterapeuty, to pyta znajomych o to, czy znają jakiegoś dobrego specjalistę, wtedy proszę nie polecać osoby, która zawiodła Wasze zaufanie.

Mam nadzieję także, że to wydarzenie nie spowoduje Twojej rezygnacji z terapii. Jest wielu psychoterapeutów godnych plecenia. Możesz zmienić psychoterapeutę i dalej pracować.

Powodzenia

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 16 sty 2013, o 01:23 
Ekspert Forum

Pochwały: 9
...

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]