Teraz jest 15 gru 2017, o 12:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 paź 2017, o 10:25 

Witam,

Od pewnego czasu zastanawia mnie fakt...
Załóżmy:

1) Oglądamy jakiś straszny film(horror)dajmy na to paranormalny o tematyce duchowej
2) Jesteśmy świadkami wypadku lub bezpośrednio w nim uczestniczymy.
3) Śmierć bliskiej nam osoby.
itd itd...

Jak wiadomo za odczuwanie strachu jest odpowiedzialna część umysłu zwana mózgiem gadzim - i tu pojawia się moje pytanie, jak z nim "walczyć"?

Teoretycznie nasz mózg powinien bronić się, i uwalniać nas od złych myśli, ale tak nie jest.
Gdy spełnimy warunek 1 - nie będziemy mogli spać, sami będziemy się nakręcać że coś stoi w ciemnym kącie, że niedomknięta szafa skrywa tajemnice.
Podobnie z sytuacjami 2,3 itp... ciągle będziemy o tych negatywnych i złych przeżyciach myśleć. Moje pytanie, jak walczyć ze strachem?

Z góry :dzieki

Ostatnio edytowano 3 paź 2017, o 09:26 przez ESQ, łącznie edytowano 1 raz

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 2 paź 2017, o 20:53 
Senior

Pochwały: 21
Ze strachem nie za ardzo da się walczyć, bo w momencie gdy chcesz żeby go nie było, zwykle dzieje się wręcz coś przeciwnego. On narasta.

Sposobem na radzenie sobie ze strachem są na pewno jakieś formy konfrontacji.
Strach jest... Cóż, straszny, bo paralizuje nas, odbiera jakieś formy myślenia, każe działać pod wpływem emocji. W sytuacjach zagrożenia życia jest to dobre, natomiast w momencie gdy chcesz się go pozbyć, musisz umieć wejśc w ten strach i mimo to być sobą. Nie dawać się kierować emocjami, a sama nimi kierować. Czuć ten strach, ale nie bać się go.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 3 paź 2017, o 13:56 

Żadnej walki? Tak po prostu... skazani na przegraną?

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 3 paź 2017, o 22:11 
Senior

Pochwały: 21
A czy ja napisałem cokolwiek o przegranej?

EDIT:
Brak walki, jak to opisałem nie oznacza poddania się, albo nic nie robienia.
Miałem na myśli inny sposób radzenia sobie ze strachem, który mamy w sobie.
Walka zakłada, że będziesz działała wbrew strachowi, co jest praktyczie niemożliwe. On jest w Tobie, z jakiegoś powodu, nie zniknie ot tak.

Konfrontacja z nim i zrozumienie skąd się bierze pozwoli Ci poradzić sobie z nim jak równy z równym.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: 12 gru 2017, o 18:15 

Proponuję ze strachem nie walczyć, ale nie kojarzyć z poddaniem się mu. Samo słowo "walka" paskudnie się kojarzy :/ . Nic dobrego nie wróży.
Działa to w ten sposób, że myśląc o nim strach narasta, towarzyszą temu emocje, tym samym źle się czujemy. Gdy czujemy strach to warto po prostu uświadomić sobie, że nie ma człowieka, który się niczego nie boi i mamy prawo się bać. Następnie przejść do normalnego życia. Robić co do nas należy i szukać czegoś na odwrócenie uwagi od lęku. Dla jednych to jest modlitwa, dla innych oglądanie komedii/kabaretów lub muzyka/czytanie/pisanie/malowanie... co kto lubi i umie. Szukać czegoś pozytywnego, relaksacyjnego. Mieć zawsze wokoło siebie, przy sobie coś ładnego/przyjemnego co nam zawsze da pozytywne skojarzenia.
Generalnie chodzi o to, by NIE skupiać uwagi na strachu, ale na czymś innym. Wiadomo, że strach będzie próbował powrócić, ale nie musimy się mu poddać. Możemy go olać i zająć się czymś miłym, fajnym, wesołym. Moze się to wydawać głupie, ale to się tylko tak wydaje ;). To skuteczna metoda, wiem co pisze :D .

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]